Zapraszamy do wzięcia udziału w wykładach "Jak pisac testament" - Wszystko o testamentach Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
środa, 12 września 2018 11:36

O testamentach w trakcie Międzynarodowego Tygodnia Pisania Testamentów

Jak napisać testament? Jak się do tego przygotować? Czy każdy powinien mieć taki dokument? Jakie są konsekwencje niesporządzenia testamentu? Na te oraz wiele innych pytań związanych z testamentami, można znaleźć odpowiedź między 30 września a 7 października, kiedy to w siedmiu polskich miastach odbędą się obchody Międzynarodowego Tygodnia Pisania Testamentów.


Wydarzenie organizowane jest przez Fundację Otwarte Forum, w ramach prowadzonej akcji edukacyjnej „Napisz Testament”. W Warszawie, Szczecinie, Krakowie, Łodzi, Kutnie, Gdańsku, Oleśnicy i Szubinie każdy zainteresowany będzie mógł za darmo posłuchać wykładów prowadzonych przez prawników specjalizujących się w prawie spadkowym. Po wykładach przewidziane są darmowe konsultacje prawne, w trakcie których będzie można zasięgnąć opinii prawnika w swojej indywidualnej sprawie spadkowej. Dla osób, które nie wezmą udziału w wykładach dostępna jest infolinia 500-857-074, działająca od poniedziałku 1.10 do piątku 5.10 w godz. 10:00-12:00. Koszt połączenia zgodny z cennikiem operatora.
Jak tłumaczy organizator wydarzenia Ewelina Szeratics z Fundacji Otwarte Forum, celem Międzynarodowego Tygodnia Pisania Testamentów jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na testamenty. „To dokumenty, których napisanie nie zajmuje wiele czasu i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Należy jedynie wiedzieć czego unikać i w jaki sposób napisać testament, aby był ważny. Najlepiej jednak wybrać się do notariusza i sporządzić testament notarialny. Koszt takiego dokumentu nie jest wysoki, a przynajmniej mamy pewność, że po naszej śmierci nie zostanie podważony”.
W trakcie wykładów będzie również mowa o społecznym aspekcie pisania testamentów. „Wielu z nas chciałoby zostawić po sobie coś dobrego dla przyszłych pokoleń, mieć wpływ na to, co zdarzy się kiedyś, gdy nas już nie będzie. Taką możliwość dają właśnie testamenty. Po uwzględnieniu w nich naszych najbliższych – dzieci, wnuków, krewnych oraz przyjaciół – możemy również pamiętać o lokalnym domu samotnej matki, szpitalu, domu dziecka, miejskim teatrze, bibliotece czy zaprzyjaźnionej fundacji lub stowarzyszeniu i zapisać im choćby symboliczną kwotę. Dzięki temu instytucje będą mogły działać na szerszą skalę i pomagać większej liczbie potrzebujących” – wyjaśnia Ewelina Szeratics. Dodaje, że w ramach akcji „Napisz Testament” Fundacja rekomenduje do uwzględnienia w testamencie 15 fundacji i stowarzyszeń, które zostały dokładnie sprawdzone pod względem uczciwości, przejrzystości, działalności zgodnej z prawem i etyką. Są to: Alivia - Fundacja Onkologiczna Osób Młodych, Fundacja „Dr Clown”, Fundacja DKMS, Fundacja Dobrych Inicjatyw, Fundacja HAPPPY KIDS, Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ, Fundacja Pomocy Dzieciom „Pociecha”, Fundacja SYNAPSIS, Fundacja WWF Polska, Głos Seniora, Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva, SOS Wioski Dziecięce, Stowarzyszenie mali bracia Ubogich, Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym, Zachodniopomorskie Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych.
Więcej informacji o akcji „Napisz Testament” oraz dokładny program wykładów odbywających się w ramach Międzynarodowego Tygodnia Pisania Testamentów można znaleźć na stronie www.napisztestament.org.pl.

/źródlo - /