Jak wspierać rozwój dziecka po 1. roku życia poprzez dietę? Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
wtorek, 31 lipca 2018 09:34

Jak wspierać rozwój dziecka po 1. roku życia poprzez dietę?

Poznaj wskazówki lekarza pediatry Izabeli Migalskiej - Łyczko, eksperta bebiklub.pl
Dziecko po 1. roku życia wciąż intensywnie się rozwija i rośnie. Coraz stabilniej chodzi, potrafi brać aktywny udział w zabawie, doskonali umiejętności manualne, zaczyna również lepiej się komunikować z otoczeniem i jest bardzo ciekawe świata. Kolejny rok jego życia to dalszy etap rozwoju organizmu, dlatego jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze jest bardzo duże. Rodzice, chcąc jak najlepiej zatroszczyć się o juniora, powinni wiedzieć, jakie składniki są istotne dla organizmu po 1. roku życia i na co warto zwracać uwagę przy komponowaniu jego jadłospisu.


Intensywny czas dla organizmu małego dziecka

W 2. roku życia dziecko przybierze na masie ciała około 2-3 kg – przekroczy swoją masę urodzeniową aż czterokrotnie! Prawidłowa, bogata w składniki odżywcze dieta w tym czasie ma wpływ na wzrastanie i rozwój fizyczny dziecka. Zbilansowane menu wpływa również na jego stan psychoemocjonalny. Warto pamiętać, że sposób żywienia w okresie 1000 pierwszych dni życia, który trwa również po 1. roku, może determinować ryzyko pojawienia się niektórych chorób cywilizacyjnych, takich jak otyłość, choroby układu sercowo-naczyniowego czy osteoporoza. Właśnie dlatego niezwykle istotne jest, aby w okresie dzieciństwa nie popełnić błędów żywieniowych, które mogą mieć poważne konsekwencje w przyszłości.

Jak w takim razie właściwie żywić juniora?

Karmienie piersią jest optymalnym sposobem żywienia dziecka w pierwszym półroczu jego życia – zgodnie z zaleceniami ekspertów w tym czasie niemowlę powinno być karmione wyłącznie mlekiem matki. W kolejnych 6 miesiącach maluch potrzebuje już rozszerzenia diety przy jednoczesnym kontynuowaniu karmienia piersią. Dobrze zbilansowane menu dziecka po 1. roku życia musi zawierać wszystkie składniki niezbędne do jego intensywnego rozwoju. Najważniejsza w kształtowaniu prawidłowych postaw żywieniowych najmłodszych jest rola rodziców. To rodzic decyduje o tym, co dziecko zje, ale dziecko decyduje czy zje i ile zje.

Kluczowe składniki dla juniora

Pomimo iż zapotrzebowanie dobowe dziecka na energię zmniejsza się w porównaniu z pierwszym rokiem życia, to aby je pokryć, konieczne jest dostarczanie juniorowi 3 posiłków głównych (śniadanie, obiad i kolacja) i 1-2 uzupełniających (czyli drugie śniadanie i podwieczorek) każdego dnia. Podstawowym źródłem energii dla młodego organizmu pozostają węglowodany. Tłuszcze dostarczają 30-40% energii i są materiałem zapasowym. Białka służą do budowy i odbudowy tkanek. Z makroelementów bardzo ważną rolę pełni wapń, który w 99% zgromadzony jest w kościach i zębach. Żeby wapń mógł być wbudowywany w tkanki, konieczna jest obecność witaminy D3. Zapotrzebowanie dobowe na tę witaminę wynosi 600 jednostek. W przeliczeniu na kilogram masy ciała dziecko potrzebuje aż 6 razy więcej witaminy D3 i 4 razy więcej wapnia w stosunku do osób dorosłych. Innym makroelementem koniecznym dla prawidłowego rozwoju dziecka jest żelazo, na które zapotrzebowanie jest również 4 razy większe niż u osób dorosłych. Jego niedobór może być przyczyną anemii, która powodując senność i trudności z koncentracją, wpływa na zaburzenia funkcji poznawczych dziecka. Jod wchodzący w skład hormonów tarczycy oddziałuje na rozwój psychiczny i intelektualny. Wśród witamin należy podkreślić rolę witaminy A niezbędnej w procesie widzenia, wpływającej na skórę, paznokcie oraz układ immunologiczny. Nieoceniona jest także rola witaminy C, wpływającej na przyswajanie żelaza i wapnia. Jej niedobór może powodować pogorszenie apetytu, szybsze męczenie, zmniejszenie wydolności fizycznej oraz większą podatność na zakażenia.

Dieta ma ogromne znaczenie!

Roczne dziecko ma wciąż szczególne potrzeby żywieniowe. Dobrze zbilansowana dieta w okresie 1000 pierwszych dni życia jest szczególnie ważna ze względu na najbardziej intensywny rozwój młodego organizmu. W jadłospisie dziecka po 1. roku życia powinny znaleźć się różne rodzaje warzyw, owoców, różne gatunki mięsa, ryby, jaja, produkty zbożowe, tłuszcze roślinne i zwierzęce. Chociaż jego dieta jest już bardzo urozmaicona, to nadal ogromną rolę pełni mleko i jego przetwory. Zaleca się karmienie piersią nawet do 2. roku życia dziecka lub dłużej przy jednoczesnym rozszerzaniu diety. Lecz gdy dziecko nie ssie już z piersi, wówczas zaleca się spożywanie dwóch szklanek mleka (w tym mleka modyfikowanego) i jednego innego produktu mlecznego, wpływających na prawidłowy rozwój układu kostno-stawowego. Ze względu na odpowiedni skład i proporcje składników mleko modyfikowane pomaga pokryć zapotrzebowanie małego dziecka na istotne składniki odżywcze. Makro- i mikroelementy obecne w mleku modyfikowanym pozwalają uniknąć ich niedoborów w dynamicznie rozwijającym się organizmie dziecka. Jednocześnie zbyt wczesne wprowadzenie do diety mleka krowiego może powodować spożywanie większych ilości białka i nasyconych kwasów tłuszczowych. Badania naukowe sugerują, że nadmierne spożycie białka w pierwszych latach życia wiąże się ze zwiększonym ryzykiem otyłości w przyszłości. Warto jeszcze raz podkreślić, że odpowiednie żywienie dziecka ma wpływ na jego prawidłowy rozwój, chęć do poznawania świata i zdobywania nowych umiejętności.

Izabela Migalska - Łyczko lekarz pediatra ekspert bebiklub.pl

 

Brzuszek rocznego dziecka – taki malutki, a ma takie wielkie potrzeby!


Czy wiesz, że dziecko po 1. roku życia ma nawet do 6 razy większe zapotrzebowanie na niektóre składniki odżywcze niż Ty?
Gdy maluch kończy roczek, jego chęć do poznawania świata jest coraz większa i większa, a tempo jego wzrostu i rozwoju nadal są bardzo intensywne. Dziecko w tym czasie zdobywa wiele nowych umiejętności – uczy się chodzić, mówić czy chwytać przedmioty. Jest bardziej aktywne i odbiera więcej różnorodnych bodźców, którym poświęca więcej uwagi – dla tak młodego człowieka to nie lada wyczyn. To dlatego jego organizm potrzebuje nawet do 6 razy więcej pewnych składników odżywczych niż dorosły – np. 6 razy więcej witaminy D i 4 razy więcej wapnia oraz żelaza (na kilogram masy ciała). Jak to wszystko zmieścić w tak małym brzuszku? Z pomocą przychodzi Bebiko Junior 3 – ekspert od małych brzuszków. Już dwa kubki tego mleka modyfikowanego dziennie pomagają uzupełnić dietę małego dziecka w składniki ważne dla jego prawidłowego rozwoju.
• Dziecko po 1. roku życia nadal intensywnie się rozwija – jest to też okres, kiedy nabywa wiele nowych umiejętności.
• To dlatego w tym czasie młody organizm – mimo swoich niewielkich rozmiarów – potrzebuje nawet do 6 razy więcej niektórych składników odżywczych niż dorosły (na kilogram masy ciała)!
• Bebiko Junior 3 NutriFlor+ pomaga uzupełnić dietę małego dziecka w składniki istotne dla prawidłowego rozwoju młodego organizmu.
• Już dwa kubki tego mleka dziennie dostarczają maluszkowi 70% zalecanego dziennego zapotrzebowania na wapń i żelazo, 80% zalecanej dziennej dawki witaminy D i 90% zalecanego dziennego zapotrzebowania na jod2, .


1000 okazji do poznawania świata
Pierwsze 12 miesięcy życia to dla młodego organizmu ogrom zmian – m.in. niemowlę zwiększa wtedy trzykrotnie swoją masę ciała. Po 1. urodzinach nie zwalnia tempa. Przeciętnie każdego roku (między 1. a 3. r.ż.) dziecko wzrasta aż o 10 cm! W tym okresie zdobywa również wiele nowych umiejętności – uczy się stabilnie siadać, próbuje coraz więcej pokarmów innych niż mleko mamy, a także zaczyna mówić czy stawiać pierwsze kroki. Mimo że tak wiele już potrafi, to ciągle z zapałem i radością chce poznawać otaczający go świat. Ten wulkan energii nadal ma jednak specjalne potrzeby żywieniowe, zupełnie inne niż jego rodzice. Każdego dnia potrzebuje dostarczenia mu wraz z dietą odpowiedniej ilości składników odżywczych ważnych dla rozwijającego się organizmu. Roczne dziecko potrzebuje ich nawet do 6 razy więcej niż dorosły!
Czy wiesz, że...
roczne dziecko ma aż 5 x mniejszy żołądek od osoby dorosłej?
Chociaż jego organizm intensywnie się rozwija, należy pamiętać, że codzienny jadłospis powinien być dopasowany do wyjątkowych potrzeb żywieniowych i wieku. Dbając o odpowiednią dietę rocznego dziecka, rodzice dbają również o jego brzuszek – dzięki temu dziecko chętnie się bawi, smacznie śpi i ma apetyt.
Wielkie potrzeby małego brzuszka
By prawidłowo się rozwijać i uczyć się nowych umiejętności, małe dziecko potrzebuje odpowiednio zbilansowanej diety. Choć jego brzuszek jest malutki, potrzebuje aż 6 razy więcej witaminy D i 4 razy więcej żelaza oraz wapnia (na kilogram masy ciała) niż osoba dorosła – taki niewielki, a tak wiele potrzebuje! Skomponowanie jadłospisu zawierającego te ważne składniki w odpowiednich ilościach i proporcjach może okazać się wielkim wyzwaniem dla rodziców. Bo jak tyle zmieścić w tak małym brzuszku?
Czy wiesz, że...
żołądek dziecka ma wielkość jego zaciśniętej piąstki?
Mimo niewielkiej wielkości mały brzuszek potrzebuje do 6 razy więcej składników pokarmowych (w przeliczeniu na kilogram masy ciała) niż rodzic, w tym witaminy D .
Aby odpowiedzieć na wielkie potrzeby małych brzuszków po 1. roku życia, powstało Bebiko Junior 3 NutriFlor+ – mleko modyfikowane, które zawiera m.in. witaminę D i wapń na mocne kości, aby dziecko mogło pewnie stawiać pierwsze kroki, żelazo i jod dla nowych umiejętności poznawczych, witaminę A i C dla odporności i kwas alfa-linolenowy z grupy omega 3 dla prawidłowego rozwoju mózgu*.
Już dwa kubki Bebiko Junior 3 NutriFlor+ dziennie pomagają uzupełnić dietę rocznego malucha w składniki ważne dla jego prawidłowego rozwoju, ponieważ dostarczają:
• 70% zalecanego dziennego zapotrzebowania na wapń i żelazo,
• 80% zalecanej dziennej dawki witaminy D,
• 90% zalecanego dziennego zapotrzebowania na jod .
Dieta rocznego dziecka – wskazówki dla rodziców
Chociaż dieta dziecka po 1. roku życia jest już bardzo różnorodna, powinna znacząco różnić się od diety mamy czy taty. Roczne dziecko to nie mały dorosły i potrzebuje np. większych ilości składników odżywczych (takich jak witamina D , wapń czy żelazo ). Choć od kilku miesięcy maluch poznaje nowe smaki warzyw, owoców, produktów zbożowych czy delikatnego mięsa, to ważnym elementem jego menu nadal powinno być mleko i produkty mleczne, w tym mleko modyfikowane. W układaniu diety małego dziecka pomocny może okazać się opracowany przez ekspertów IMiD Modelowy talerz żywieniowy, który przedstawia udział grup produktów pokazanych w ilościach porcji w menu dziecka po 1. roku życia.

* Bebiko Junior 3 NutriFlor+, jak wszystkie inne mleka modyfikowane dla małych dzieci po 12. miesiącu życia na rynku polskim, zawiera wapń, żelazo, jod oraz witaminy C i D.
Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.
Bebiko Junior NutriFlor+ to produkty stworzone od serca dla brzuszka, które wspierają prawidłowy wzrost i rozwój dziecka po 1. roku życia. Marka Bebiko 2 posiada w swoim mleka następne i mleka typu Junior, które w pełni dostosowane do potrzeb żywieniowych rozwijającego się dziecka w różnym wieku. Bebiko Junior to mleka po 1. roku życia, po 2. roku życia, a także dla przedszkolaka. Więcej informacji o ofercie produktów Bebiko Junior 3 znaleźć można na stronie www.bebiklub.pl.

/źródło - Nutricia BP/