Centrum Radiochirurgii Nowotworów w Gliwicach - OTWARTE Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
piątek, 15 czerwca 2018 10:23

CENTRUM RADIOCHIRURGII NOWOTWORÓW w Gliwicach - OTWARTE!

– leczenie chorych na raka za pomocą radioterapii wysokiej precyzji


W gliwickim oddziale Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie otwarto (14 czerwca br.) jedyne w Polsce w pełni wyposażone Centrum Radiochirurgii Nowotworów, w którym chorzy na raka będą leczeni przez doświadczony zespół specjalistów przy użyciu unikalnej w skali krajowej i europejskiej aparatury medycznej.
Centrum Radiochirurgii Nowotworów powstało w oparciu o działające już w strukturze gliwickiego szpitala onkologicznego jednostki: Zakład Radioterapii, trzy Kliniki Radioterapii i Chemioterapii, Zakład Planowania Radioterapii i Brachyterapii, Zakład Radiologii i Diagnostyki Obrazowej oraz Zakład Diagnostyki PET. Wyposażone jest w najnowocześniejszy sprzęt i unikalną w skali kraju aparaturę medyczną, służącą do diagnostyki i leczenia.
W części diagnostycznej do dyspozycji pacjentów są aparaty do tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego i jeden z nielicznych w Polsce pozytonowy tomograf emisyjny (PET-CT), pozwalający wykryć nawet kilkumilimetrowe zmiany nowotworowe. Natomiast w części terapeutycznej znajdują się: dwa roboty radiochirurgiczne CyberKnife, umożliwiające precyzyjne usuwanie guzów nowotworowych, akcelerator Edge do radiochirurgii i radioterapii oraz cztery akceleratory TrueBeam, dzięki którym można kontrolować i na bieżąco modyfikować ułożenie chorego.
W Centrum Radiochirurgii Nowotworów będą leczeni chorzy na nowotwory pierwotne i nawrotowe (po wcześniej przebytym leczeniu) oraz przerzuty nowotworowe.
Radiochirurgia jest obecnie najbardziej dynamicznie rozwijającą się dziedziną radioterapii nowotworów złośliwych. Polega na jednorazowym lub kilkakrotnym precyzyjnym napromienieniu guza nowotworowego wysoką dawką promieniowania fotonowego, która wywołuje natychmiastową ablację (zniszczenie) komórek nowotworowych – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Krzysztof Składowski, dyrektor Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział Gliwice. – Do takiej terapii kwalifikują się chorzy z dobrze widocznymi i odgraniczonymi guzami nowotworowymi, których wielkość nie przekracza 3-4 cm” – dodaje.
Do leczenia z użyciem technik radiochirurgicznych kwalifikuje doświadczony radioterapeuta onkolog (radioonkolog). Podstawą kwalifikacji są wyniki aktualnych badań obrazowych (tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, pozytonowa tomografia emisyjna), stan zdrowia pacjenta oraz prognozowany czas jego życia.
Przygotowanie do zabiegu radiochirurgicznego trwa około 1-2 tygodni. W tym czasie wykonywany jest indywidualny system unieruchamiający tę część ciała pacjenta, która zostanie poddana zabiegowi. W takiej pozycji przeprowadza się badanie obrazowe za pomocą tomografu komputerowego, rezonansu magnetycznego lub aparatu PET-CT i sporządza wirtualny model, który służy do zaplanowania wszystkich geometrycznych i dozymetrycznych parametrów radiochirurgii. Gotowy plan podlega jeszcze weryfikacji i akceptacji przez fizyka medycznego oraz radioonkologa.
Zabieg radiochirurgii odbywa się w tej samej pozycji unieruchomienia pacjenta, w której wcześniej było przeprowadzone badanie obrazujące w procesie planowania. Czas zabiegu wynosi od kilku do kilkudziesięciu minut, w zależności od zastosowanej techniki i aparatury terapeutycznej. Precyzja leczenia jest weryfikowana na bieżąco w trakcie zabiegu i dostosowywana do mimowolnych lub naturalnych ruchów pacjenta, np. oddychania” – tłumaczy prof. Krzysztof Składowski.
Prof. Składowski jest przekonany, że Centrum Radiochirurgii Nowotworów w Gliwicach pozwoli jeszcze lepiej wykorzystać metodę radioterapii w leczeniu chorych na nowotwory złośliwe w Polsce.
„Zgromadzona w Centrum Radiochirurgii Nowotworów unikalna aparatura oraz doświadczony personel medyczny naszej placówki gwarantują właściwe zastosowanie radiochirurgii u jeszcze większej niż dotychczas liczby chorych na nowotwory” – zapewnia prof. Krzysztof Składowski.
Otwarcie Centrum Radiochirurgii Nowotworów zbiegło się w czasie z odbywającą się w Centrum Onkologii w Gliwicach dwudniową (14-15 czerwca) konferencją naukową zatytułowaną „Radioterapia wysokiej precyzji”, w której uczestniczy kilkudziesięciu radioterapeutów z kraju i zagranicy.

/źródlo - IO Gliwice/ na zdjęciu Akcelerator EDGE /