Częste powody owrzodzeń jamy ustnej - jak sobie z nimi radzić? Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
sobota, 09 czerwca 2018 11:47

Częste powroty owrzodzeń jamy ustnej – jak sobie z nimi poradzić?

Są takie osoby, które na temat aft nie wiedzą zbyt wiele – ten problem dotyka je sporadycznie lub wcale. Są jednak i tacy, którzy z owrzodzeniami jamy ustnej borykają się bardzo często, a raz złapana dolegliwość nie chce tak szybko ustąpić. Co wpływa na częste powroty owrzodzeń jamy ustnej i jak sobie z nimi poradzić?


 

Bezpośrednie przyczyny powstawania aft w jamie ustnej niestety nie są jeszcze znane. Wiemy natomiast, jakie są czynniki, które mogą nasilać schorzenie. Warto je poznać, szczególnie, że wiele z nas nie zdaje sobie sprawy, co może powodować tak częste nawroty owrzodzeń. Jak się okazuje, czasem wystarczy niewiele, aby pozbyć się uciążliwego problemu.

Uszkodzenia mechaniczne

Powodem powstawania aft mogą być mechaniczne urazy w jamie ustnej. Jak mogą powstawać? Ten problem dotyczy w szczególności osób z aparatem ortodontycznym lub protezami. Wystające części aparatów lub źle dopasowane protezy mogą ranić policzki. Dodatkowo skaleczenie może wystąpić po kontakcie z ostrą krawędzią pokarmu lub po ugryzieniu się. Niekiedy problemem może również okazać się jedzenie ostrych potraw. Pikantne przyprawy mogą uszkodzić błonę śluzową, tak samo jak zbyt ciepłe czy gorące napoje i dania. Tak powstałe zranienia mogą przekształcić się w trudno gojące się afty, które mogą sprawiać wiele bólu podczas picia, jedzenia, a nawet mówienia. Dobra informacja jest taka, że afty w końcu znikną, ale warto wspomóc się aptecznymi preparatami, które przyspieszają odnowę błony śluzowej.

Leki i niedobory witamin

Przyczyną powstawania aft w jamie ustnej może być także zaburzenie równowagi flory bakteryjnej, powstałe np. na skutek zażywania antybiotyków. Dzieje się tak, gdyż antybiotyki poza złymi bakteriami niszczą również te zasiedlające organizm dobre bakterie. Powodem mogą być również niedobory witamin i składników mineralnych. Obniżony poziom żelaza, kwasu foliowego czy witamin z grupy B może powodować powracające owrzodzenia. Problemy z gojeniem się ran są również charakterystyczne dla osób chorych na cukrzycę. Jeżeli istnieje jej podejrzenie, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiednią kurację.

Jak sobie radzić?

Jeśli dopiero szukamy przyczyny nawracających aft w jamie ustnej lub są one związane z chwilowym spadkiem odporności, to warto sięgnąć po preparaty, które dostępne są bez recepty, przynoszą szybką ulgę w bólu oraz sprzyjają odnowie błony śluzowej jamy ustnej. Wybierając odpowiedni preparat zwróćmy uwagę, czy odizolowuje on zmianę od drażniących czynników zewnętrznych oraz czy zawiera naturalne składniki (np. Sachol Aftigel). Wąkrota azjatycka, aloes czy wyciąg z pieprzowca chińskiego wspierają odnowę nabłonka oraz ograniczają bolesne objawy.

Sachol Aftigel – wyrób medyczny przydatny w leczeniu aft, aftowego zapalenia jamy ustnej i mikrozmian w jamie ustnej wywołanych na przykład przez stałe lub ruchome protezy bądź aparaty ortodontyczne. Dzięki skuteczności naturalnych standaryzowanych ekstraktów wyrób ten tworzy ochronną warstwę przykrywającą mikrozmiany i ogranicza bolesne objawy oraz pieczenie. Ponadto sprzyja on procesowi odnowy nabłonka. Dostępny w tubie 12 ml.
Średnia cena apteczna: 12 g/ 17-18 zł
Sachol Aftigel, 12 ml. Wskazania do stosowania: afty, aftowe zapalenie jamy ustnej i mikrozmiany w jamie ustnej wywołane na przykład przez stałe lub ruchome protezy bądź aparaty ortodontyczne. Dystrybutor: Valeant Sp. z.o.o. s.j.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie
oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego,
bądź skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek
niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Więcej informacji o kampanii: Akcja „Nie musi ci to przeszkadzać” to przedsięwzięcie edukacyjne. Dlaczego „Nie musi ci to przeszkadzać”? Bo Polacy nie muszą godzić się na ból i dyskomfort, nawet jeśli ich natężenie jest niewielkie. Zadaniem kampanii jest również uświadamianie, czym może zakończyć się ignorowanie bólu i zmian w obrębie jamy ustnej. Filarem akcji jest strona internetowa www.niemusicitoprzeszkadzac.pl , która porusza medyczne i psychologiczne aspekty związane z bólem i zmianami w obrębie błony śluzowej jamy ustnej.

/źródło - /

Poprawiony: sobota, 09 czerwca 2018 12:13