Przygoda z ptaszkiem...(odc.1) Drukuj Email
Wpisany przez Bogusław Bartosz   
czwartek, 26 kwietnia 2018 13:06

Przygoda z ptaszkiem... (odc.1)

Wiosna cieplejszy wieje wiatr, wiosna znów nam ubyło lat..... Tak śpiewali kiedyś Skaldowie. A mnie w każdym wiosennym sezonie tych lat ubywa i mam ich 63, a kiedyś miałem 104. Dlaczego tak się stało bo każdą wiosną rozpoczyna się sezon dla ornitologa amatora i ta wiosna będzie dla mnie 41szym sezonem.


 

Polecam, potraktujcie ornitologię jako hobby, a odmłodniejecie. Czyż nie ma w Was tęsknoty za młodością. W tym tekście będę Was próbował namówić na amatorskie zgłębianie ornitologii.
Ptaki są obok nas i warto je obserwować. Wbrew pozorom są bardzo podobne w zachowaniu do ludzi. Jestem przekonany, że zagłębiając się w poznawanie ptaków odkryjecie pasjonujące powiązanie ornitologii z różnymi dziedzinami sztuki, techniki, psychologii, geografii, historii, geologii, lingwistyki, fizjoterapii... Nie jestem w stanie wymienić wszystkich powiązań.
Dam dwa przykłady, no nie mogę podać wszystkich bo wtedy ten tekst byłby ogromny. A zatem: ornitologia w sztuce, ileż tu jest możliwości zgłębiania tematu, chociażby takiego: Hieronim Bosch – Ogród rozkoszy ziemskich. Zobaczcie ile ptaków jest w tym dziele, a wśród nich mój najbardziej ulubiony ptak – Zimorodek. Obraz znajduje się w muzeum Prado w Madrycie. Byłem widziałem i ta podróż do Hiszpanii dała mi wiele przyjemnych chwil.
Szukam daleko, a polscy malarze i ich obrazy z ptakami. Józef Chełmoński – Kuropatwy na śniegu. Ileż odcieni ma tu biel. A gdzie jest oryginał? Może tam pojechać i zobaczyć jak te odcienie bieli wyglądają w rzeczywistości.
Przykład drugi z dziedziny lingwistyki. Udowodnię, że... Robert Lewandowski ma duży związek z ornitologią. Jest taki ptak czajka. Ptak ten zamieszkuje rozległe łąki. A głos czajki bardzo charakterystyczny i przenikliwy słychać nad naszymi łąkami w początkach wiosny. I teraz będzie o piłce nożnej. W początkach tej dyscypliny sportu mecze rozgrywano na łąkach bo nie było stadionów. Amatorzy piłki, zwani kibicami gromadzili się na łąkach i tam krzykiem dopingowali swoje drużyny. W języku niemieckim czajka to Kiebitz (czyt. Kibic). Krzykliwi kibice podobni do krzykliwych czajek dopingują Roberta Lewandowskiego grającego w niemieckim klubie.
Jeszcze o czajkach. Pod Krakowem jest wieś Bibice. W języku węgierskim czajka to bibic. Dawno temu na tych terenach pod Krakowem osiedlali się Węgrzy. I to jest następny powód aby dowiedzieć się skąd się tam wzięli. Wniosek - ornitologia uczy historii.

To wszystko co piszę powyżej to są konotacje ornitologiczne które znajdujemy tak trochę przy okazji. Myślę, że trzeba się zwrócić w kierunku samej dziedziny jaką jest ornitologia. Czyli: jak zacząć? Najlepiej już teraz bo czas po temu jest najlepszy. Wiosną ptaki są najbardziej aktywne, śpiewają, budują gniazda, wychowują pisklęta. Zacznijmy od prostych rzeczy. Usiądźmy w parku na ławce i rozglądnijmy się jakie ptaki są w pobliżu. Prawie pewny jestem że pierwszego zobaczycie kosa – czarny średniej wielkości ptak z żółtym dziobem – to jest samiec. Samica ma upierzenie szare lub szaro-brązowe.
Obserwujcie kolor upierzenia ptaków - to ważna obserwacja bo łatwiej odróżnić samca od samicy. Następny ważny element to głos – ułatwia określenie gatunku. Bardzo interesujące jest rozpoznawanie gatunku po śpiewie. I tak wtrącę - V symfonia Beethoven’a oparta jest na śpiewie ortolana. To taki mały żółto szary ptaszek mieszkaniec naszych łąk.
Oczywiście park nie jest jedynym biotopem – biotop to taka fachowa nazwa siedliska zwierząt – są jeszcze oczywiście inne miejsca: las, łaka, tereny zalewowe rzek, pola. Zaczynając przygodę z ptakami można te miejsca sukcesywnie odwiedzać.
Na początek dobrze też jest wyposażyć się w atlas ptaków – w księgarniach jest ich dużo do wyboru. Jak sądzę, przyjdzie też potrzeba posiadania lornetki bo ona znakomicie ułatwia obserwacje.
Jak dobrać lornetkę napiszę w następnym odcinku oraz opiszę jak widzi pustułka i jak łatwo złapać jej mysz.
Zamieszczam zdjęcie mojego ulubionego zimorodka no i oczywiście zdjęcie czajki.
A na koniec zaproponuję zabawę aby namówić Was na tzw interdyscyplinarne spojrzenie na ptaki. Może dowiecie się kiedy na świecie pojawiły się ptaki.

Pozdrawiam Wszystkich i zapraszam na przygodę z PTAKAMI.


Tekst i zdjęcia - Bogusław Bartosz

Poprawiony: sobota, 14 lipca 2018 10:48