Apsik! - smartfonem w alergie - nowy sposób na alergie Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
środa, 18 kwietnia 2018 10:33

Apsik! Nowy sposób na alergię!

Kto nie chorował na katar? Szacuje się, że w Polsce co roku ponad 14,5 mln osób cierpi na nieżyty nosa, czyli katary a ponad 8,5 mln na alergiczny nieżyt nosa - katar sienny. Jak radzić sobie z alergicznym nieżytem nosa? Z pomocą przychodzą nowoczesne rozwiązania telemedyczne, takie jak kompleksowa, personalizowana aplikacja mobilna Apsik!, stworzona we współpracy z pacjentami i alergologami z Ośrodka Badania Alergenów Środowiskowych w Warszawie – do pobrania bezpłatnie w App Store i Google Play.

Objawami alergicznego nieżytu nosa (kataru siennego) są wyciek wodnistej wydzieliny z nosa, uczucie zatkania i świąd nosa, kichanie i podrażnienie spojówek. Alergiczny nieżyt nosa utrudnia życie społeczne oraz zmniejsza efektywność nauki i pracy. Nieleczony lub nieprawidłowo leczony, może być przyczyną powikłań ze strony dolnych dróg oddechowych, zatok przynosowych i uszu – mówi dr n. med. Piotr Rapiejko z Kliniki Otolaryngologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Przyczyn alergii może być wiele, wśród najczęściej występujących wymienia się zanieczyszczenie środowiska i występujące w środowisku alergeny. Nasilenie objawów kataru siennego jest ściśle uzależnione od stopnia narażenia pacjenta na szkodzące mu aeroalergeny, czyli substancje na które jest uczulony obecne w powietrzu. Ważne, by pacjenci zagrożeni objawami alergii obserwowli stan otoczenia, zwłaszcza powietrza, czynniki im zagrażające oraz swoje objawy. Ograniczenie kontaktu z alergenami, obok immunoterapii alergenowej (odczulania) oraz farmakoterapii, jest zasadniczym elementem leczenia chorób alergicznych. Teraz jednak chorzy otrzymali dodatkową pomoc. Jest nią nowa aplikacja mobilna Apsik!, stworzona z inicjatywy Firmy Mylan we współpracy z pacjentami i alergologami z Ośrodka Badań Alergenów Środowiskowych w Warszawie.
Aplikacja mobilna Apsik! dostarcza pacjentom aktualnych danych pogodowych i dotyczących zanieczyszczeń, pozwala szybko i łatwo uzyskać dostęp tylko do tych informacji, które dotyczą indywidualnego pacjenta oraz na bieżąco kontrolować stan zdrowia i samopoczucia alergika – mówi Katarzyna Rembisz z Mylan, firmy która zainicjowała opracowanie aplikacji.

dr n. med. Piotr Rapiejko i Katarzyna Rembisz

Cztery główne funkcje aplikacji APSIK

1. Dbaj o samopoczucie. Apsik! posiada dzienniczek, w którym można zapisywać codzienne obawy związane z alergią. Znajomość reakcji własnego organizmu na czynniki otoczenia pozwala ograniczyć ryzyko reakcji alergicznych. Ponadto zapisy z dzienniczka skonsultowane z lekarzem ułatwiają postawienie diagnozy oraz opracowanie terapii.
2. Stwórz własną mapę pyleń. Podczas logowania w aplikacji Apsik każdy użytkownik tej aplikacji wybiera rośliny, na których pyłki jest uczulony, po czym otrzymuje bieżące informacje na temat pylenia. Może więc stworzyć zestawienia na których widać poziom pylenia oraz nasilenie objawów alergii u siebie w ramach czasowych.
3. Bądź na bieżąco. Apsik w trybie ciągłym pobiera dane ze stacji pogodowych oraz stacji monitorujących zanieczyszczenia powietrza. Informacje te ostrzegają użytkownika przez groźbą nasilenia się objawów alergii.
4. Miej kontakt z lekarzem. Apsik pozwala znaleźć gabinety lekarzy alergologów w najbliższej okolicy (funkcja automatycznej lokalizacji) oraz na terenie całej Polski. Wyniki wyświetlane są na mapie z możliwością wytyczenia automatycznej trasy dojazdu.

Aplikacjia Apsik jest łatwa w obsłudze. Używa się jej intuicyjnie. Istnieje w niej możliwość utworzenia wielu kont i przełączania się między nimi. Daje to możliwość kontrolowania objawów alergii u członków rodziny, na przykład dziecka, czy osoby starszej wymagającej stałej pomocy.

Źródło danych: OBAŚ (Ośrodek Badań Alergenów Środowiskowych) DYM-2017-0119


Mylan
Firma Mylan jest globalną spółką działająca w obszarze ochrony zdrowia  i farmacji, nakierowaną na wyznaczanie nowych standardów w opiece zdrowotnej. Pracujemy wspólnie na całym świecie, aby zapewnić dostęp do wysokiej jakości preparatów leczniczych dla 7 miliardów ludzi. W portfolio firmy znajduje się blisko 7500 produktów wprowadzonych do obrotu na całym świecie, w tym stosowanych w obszarze terapii antyretrowirusowych, z których korzysta około 50% osób leczonych przeciwko HIV /AIDS w krajach rozwijających się. Prowadzimy sprzedaż naszych produktów w ponad 165 krajach. Jesteśmy jednym z największych na świecie producentów aktywnych składników farmaceutycznych. Każdyz naszych 35 000 pracowników jest oddany idei tworzenia lepszego zdrowia dla lepszego świata. Więcejo nas znajdziecie Państwo na stronach: www.mylan.com  i www.mylan.com.pl 

/źródło - /opracowanie - Zofia Zubczewska/