Międzynarodowy Dzień Szpinaku - dlaczego warto go jeść? - przepis Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
poniedziałek, 26 marca 2018 09:42

Międzynarodowy Dzień Szpinaku – dlaczego warto go jeść?

Szpinak, ze względu na swoje właściwości zdrowotne, powinien zajmować jedno z najważniejszych miejsc w naszym menu. Ta zielona roślina jest źródłem wapnia i wielu niezbędnych witamin oraz reguluje odkładanie się tłuszczu w organizmie. Aby wzbudzić większe zainteresowanie szpinakiem wśród społeczeństwa i podsycić apetyt na niego do kalendarza wprowadzono Międzynarodowy Dzień Szpinaku, który przypada 26 marca.

 

Dzisiaj szpinak cieszy się znacznie lepszą sławą niż kiedyś i jest popularnym składnikiem wielu potraw na całym świecie. Jednak niektóre osoby z pewnością pamiętają czasy dzieciństwa, kiedy na obiad podawany był mało smaczny, niedoprawiony szpinak, a w telewizji emitowana była bajka o marynarzu, który spożywał go, aby zyskać nadludzką siłę. Jego historia jest jednak jeszcze dłuższa, gdyż ta zielona roślina została odkryta już w średniowieczu i była podawana w formie naparu dla chorych i osłabionych osób. Dziś doczekała się swojego święta, czyli Międzynarodowego Dnia Szpinaku.

Właściwości zdrowotne

Szpinak zawiera duże ilości białka, dlatego bardzo dobrze sprawdzi się u osób, które są na diecie wegetariańskiej czy wegańskiej. Jest również źródłem witaminy C oraz witamin z grupy B, które odpowiedzialne są za obniżenie poziomu cholesterolu i poprawienie prac układu krwionośnego. Szpinak jest rośliną mało kaloryczną, dlatego przypadnie do gustu osobą, które preferują aktywny tryb życia i są na diecie redukcyjnej. W jego składzie znajdziemy również makroelementy, takie jak wapń, potas, magnes czy fosfor. Dzięki nim wzmocnimy nasze kości i poprawimy kondycję układu nerwowego.

Szpinak w kuchni

Warto pamiętać, że najlepiej jest kupować liście świeżego szpinaku. To one mają najwięcej wartości odżywczych i świetnie smakują w połączeniu np. z serami, jak również ze słodkimi i kwaśnymi owocami, jak winogrono czy gruszka. Szpinak sprawdza się również w sałatkach i farszach, np. do pierogów, naleśników czy tart. Ta roślina jest często spotykana w daniach kuchni Bliskiego Wschodu, które dzięki niej stają się jeszcze bardziej aromatyczne. Potrawy ze szpinakiem i orientalną cieciorką (np. marki Jasmeen) nie tylko doskonale smakują, ale są wyraziste w smaku i pięknie komponują się na talerzu.

Przepis ze szpinakiem w roli głównej

Pasta ze szpinakiem, cieciorką i szparagami

Składniki:
* 100 g cieciorki marki Jasmeen
* 300 g makaronu penne
* 2 duże ząbki czosnku
* 300 g świeżego szpinaku
* ½ cebuli
* 1 marchewka
* 1 kieliszek białego wina
* 50 g tartego parmezanu
* 10 małych szparagów
* 4 łyżki oliwy z oliwek
* ½ łyżeczki bazylii
* ½ łyżeczki oregano
* sól i pieprz

Przygotowanie:
Szparagi płuczemy, obieramy i kroimy na kawałki długości 4 cm. Główki odcinamy i odkładamy na bok. We wrzącej wodzie gotujemy łodygi przez około 5 minut, a minutę przed końcem dodajemy główki. Następnie płuczemy szpinak i odcinamy od niego twarde łodyżki i gotujemy go we wrzącej wodzie przez około 2 minuty. Na patelni rozgrzewamy oliwę z oliwek i wrzucamy pokrojoną cebulę oraz czosnek. Następnie dorzucamy odcedzoną ciecierzycę, startą marchewkę, szpinak oraz szparagi i dusimy około 3 minuty. Dolewamy wino, doprawiamy przyprawami i dusimy jeszcze przez 2 minuty. W tym samym czasie gotujemy makaron według instrukcji na opakowaniu, który następnie wrzucamy na patelnię i wszystko razem smażymy jeszcze przez 2 minuty. Gotowe danie przekładamy na talerze i posypujemy startym parmezanem.

Smacznego!
Więcej informacji znaleźć można na stronie www.levant.pl

/źródlo - /

Poprawiony: poniedziałek, 26 marca 2018 09:53