Twój wnuczek ma napady padaczkowe? Poznaj ich przyczynę Drukuj Email
Wpisany przez Natalia Jeziorska   
sobota, 24 lutego 2018 23:26

Twój wnuczek ma napady padaczkowe? Poznaj ich przyczynę

Jesteś babcią/dziadkiem i tym, na czym zapewne najbardziej Ci zależy jest zdrowie Twoich wnucząt. Nic więc dziwnego, że martwisz się, gdy zaobserwujesz u wnuczka lub wnuczki jakieś niepokojące objawy, np. napady drgawek albo chwilowe „wyłączenia”. O tym, co może być przyczyną tego typu symptomów i jak sobie z nimi radzić, dowiesz się z tego artykułu.

 

Padaczka – efektem wyładowań elektrycznych w mózgu dziecka

Wiesz, jak wygląda wyładowanie elektryczne? To teraz wyobraź sobie, że podczas napadu padaczkowego w mózgu Twojego wnuczka dochodzi do takich właśnie wyładowań. Są one wynikiem nieprawidłowości w pracy jego mózgu. Na padaczkę, inaczej epilepsję, cierpi w Polsce ok. 400 tysięcy osób[1]. Może objawiać się ona na wiele różnych sposobów. Większość z nas kojarzy padaczkę z nagłymi atakami drgawek.

I faktycznie mogą one wystąpić, jednak u dzieci zdarza się to stosunkowo rzadko.

U maluchów zdecydowanie częściej pojawiają się „wyłączenia”. Podczas takiego napadu Twój wnuczek może wyglądać jakby na moment odpłynął gdzieś myślami.
W rzeczywistości mogły pojawić się u niego chwilowe zaburzenia świadomości.

Padaczka i jej rodzaje

Jeśli do wyładowań elektrycznych dochodzi w obrębie obu półkul mózgu jednocześnie, to mówimy o napadach uogólnionych, jeśli występują one tylko na pewnym obszarze, to mamy do czynienia z napadami częściowymi (ogniskowymi).
W pierwszym przypadku dziecko najczęściej zupełnie traci świadomość, w drugim może być częściowo świadome [1]. Wiedz też, że aby u Twojego wnuczka można było zdiagnozować padaczkę, nie wystarczy jeden atak. Musi być ich co najmniej kilka. A co może spowodować takie napady?

Urazy głowy, infekcje, trudny poród – mogą wywołać padaczkę u dziecka

Uszkodzenie mózgu jest najczęstszą przyczyną padaczki u dzieci. Może do niego dojść jeszcze w czasie ciąży albo już podczas porodu, gdy mózg nie będzie odpowiednio dotleniony. Naturalnie nie wszystkie dzieci, u których doszło do niedotlenienia przy porodzie borykają się z epilepsją. Jednak prawdopodobieństwo to jest większe.
Padaczka może być też powikłaniem po urazie głowy powstałym w wyniku mocnego uderzenia czy upadku z wysokości. Pierwszy atak często występuje dopiero po pewnym czasie od zdarzenia, ale może też pojawić się zaraz po nim.
Toksoplazmoza, cytomegalia, zapalenie opon mózgowych czy opryszczkowe zapalenie mózgu to choroby, które również mogą być przyczyną padaczki. Niekiedy występuje ona również w przebiegu chorób nowotworowych, np. guza mózgu [2].

Genetyczna choroba metaboliczna – często objawia się padaczką

Genetyczne choroby metaboliczne często prowadzą do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, zwłaszcza gdy nie zaczniemy ich szybko leczyć. Nieprawidłowo działający układ nerwowy będzie nie tylko przyczyną drgawek, ale też wzmożonego lub osłabionego napięcia mięśni, senności, nadpobudliwości i opóźnionego rozwoju psychoruchowego. Jakie choroby metaboliczne będą objawiać się w ten sposób? Między innymi fenyloketonuria, choroba syropu klonowego czy argininemia.
Chcesz zatroszczyć się o zdrowie swojego wnuka? Zaproponuj wykonanie badań DNA
Jeśli Twój wnuczek ma drgawki albo inne niepokojące objawy, jego rodzice na pewno już to zauważyli i też zastanawiają się, co jest przyczyną tych objawów. Być może żadne z nich nie zdaje sobie jednak sprawy z istnienia nowoczesnych testów genetycznych, które potrafią przebadać dziecko na obecność kilkudziesięciu wad wrodzonych jednocześnie, również tych odpowiedzialnych za napady padaczkowe. Dobrze więc, aby wiedzieli o możliwości przeprowadzenia takich badań (są już dostępne w Polsce). Być może dzięki nim uda się szybko ustalić przyczynę padaczki u Twojego wnuczka i rozpocząć leczenie, które zmniejszy częstotliwość ataków.
Źródła:
[1] S. Jóźwiak, Dziecko z padaczką w szkole i przedszkolu. Informacje dla pedagogów i opiekunów, „One są wśród nas” 2009, s. 7.
[2] A. Małkowska-Szkutnik, B. Woynarowska, Uczeń chory na padaczkę. Jak wspierać jego edukację, rozwój i zdrowie. Poradnik dla nauczycieli i wychowawców, 2017, s. 11.
Natalia Jeziorska, testDNA, www.testdna.pl
Zdjęcie: © Wavebreakmedia/Depositphotos.com


Poprawiony: sobota, 24 lutego 2018 23:39