Jeśli zadbasz o kuchenne sprzęty, posłużą Ci długi czas! Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
niedziela, 18 lutego 2018 10:17

Jeśli zadbasz o kuchenne sprzęty, posłużą Ci długi czas!

Urządzając swoją kuchnię szukamy wyposażenia, które będzie odpowiednie jakościowo, funkcjonalne, a do tego wpisujące się w stworzoną aranżację. Niestety rzadko kiedy zwracamy uwagę na to, jak przechowujemy swoje sprzęty i jak o nie dbamy. Niszczeją zbyt szybko i fundują nam konieczność dokonania kolejnego wydatku. A można tego uniknąć! Sprawdzamy, w jaki sposób wybierać, przechowywać i dbać o kuchenne produkty, których używa każdy z nas.

 

Herbata i kawa z rana na pobudzenie

Bez ciepłego napoju trudno wyobrazić sobie zimowe, mroźne poranki. Herbata czy kawa pobudzają i ogrzewają. Nawet latem chętnie po nie sięgamy, by zyskać energię do walki z obowiązkami całego dnia. Do wykonania takich aromatycznych napojów, potrzeba nam odpowiedniego czajnika. Wybór tego, który ma posłużyć na kuchence z płytą gazową bądź tradycyjną płytą elektryczną, nie sprawia większych problemów. Kierujemy się pojemnością, zaopatrzeniem w wygodną i antypoślizgową rączkę oraz gwizdek, by nie przegapić gotującej się wody. Poza tym zwracamy uwagę na to, co nam się najbardziej podoba. Nieco inne zasady wyboru czajnika przyjdzie nam poznać, gdy w naszej kuchni zagości kuchenka z płytą indukcyjną.

Czajnik na indukcję pod względem wizualnym, nie różni się w znaczący sposób od innych wykonań. Jest trochę bardziej beczułkowaty, co ma znaczenie, choć wciąż nie czyni go konstrukcją skrajnie odmienną od tradycyjnych czajników. Sedno tkwi jednak w wykonaniu z metali ferromagnetycznych. Tylko taki czajnik zadziała na indukcji, bo płyta musi zetknąć się na całej powierzchni z tak wykonanym czajnikiem, by zaczęła działać. Podobnie zresztą jest z garnkami. W znalezieniu czajnika na indukcję z powodzeniem pomoże nam sprzedawca, ale i samodzielnie możemy sprawdzić, czy na opakowaniu lub dnie znalazł się symbol przypominający spiralę. Poinformuje nas on o tym, że mamy do czynienia z produktem przeznaczonym do użytkowania na płytach indukcyjnych.

Deska do krojenia – niezbędnik każdego kucharza

W żadnej kuchni nie może zabraknąć deski do krojenia. Najczęściej wybieramy tę drewnianą. Tradycyjną, wytrzymałą, bardzo wygodną w użytkowaniu. Dostępną w różnych kształtach i opatrzoną nierzadko dodatkowymi elementami, co czyni ją funkcjonalną. Niestety drewno, choć jest bardzo zdrowe, jeśli chodzi o kontakt z produktami spożywczymi, to wykazuje podatność na wilgoć, a ta staje się idealną pożywką dla bakterii. Deska drewniana, o którą nie zadbamy, zacznie pleśnieć, rozchodzić się, a stąd o krok do tego, by trafiające na nią artykuły spożywcze, miały styczność z bakteriami.

O drewnianą deskę zadbamy w bardzo prosty sposób. Wystarczy pamiętać o tym, by po każdorazowym użyciu dokładnie ją wymyć i wytrzeć do sucha. Ewentualnie zostawić na suszarce, ale w pozycji pionowej, a nie poziomej. Deskę warto regularnie konserwować, przecierając ręcznikiem papierowym lekko zwilżonym olejem lub oliwą. Doskonale dezynfekuje cytryna, także nadająca się do przecierania deski, a przy okazji pozwalająca nieco rozjaśnić przebarwione miejsca. Raz w tygodniu drewnianą deskę można zasypać solą o grubych ziarnach i pozostawić tak na całą noc. Rano będzie zdezynfekowana, odświeżona i pozbawiona aromatów.

Formy do pieczenia

Formy do pieczenia to kolejne produkty, które goszczą w każdej kuchni. By posłużyły nam przez długi czas, w szczególności, gdy zakup był dość kosztownym, należy używać ich zgodnie z zaleceniami, a także w odpowiedni sposób przechowywać.

Metalowe formy nie lubią ostrych narzędzi, które łatwo je rysują. Tym bardziej, gdy opatrzone są powłokami nieprzywierającymi. Z kolei silikonowe są odporne na uszkodzenia, ale nie na przecięcia. Szklane i ceramiczne wymagają szczególnej troski podczas mycia, bo łatwo je upuścić, potłuc, uszkodzić podłogę, a co gorsza samemu zrobić sobie krzywdę.

Warto zasięgnąć informacji, w jaki sposób można użytkować poszczególnych wykonań i jak o nie zadbać, by przy kolejnych wypiekach sprawdzały się równie dobrze, jak w dniu zakupu.

Prawidłowe użytkowanie, czyszczenie i przechowywanie, to nie tylko zachowanie trwałości naszych kuchennych produktów. To także gwarancja, że preparowane w nich produkty nie zostaną uraczone bakteriami czy substancjami wydostającymi się spod porysowanych powłok. Tak niewiele, a jednak tak wiele!

Więcej informacji o kuchennym wyposażeniu, można znaleźć pod adresem http://sps-ruczaj.pl

Poprawiony: niedziela, 18 lutego 2018 10:23