Operacja zaćmy - bezpieczny zabieg, dzięki któremu pożegnasz się z chorobą Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
środa, 24 stycznia 2018 20:00

Operacja zaćmy – bezpieczny zabieg, dzięki któremu pożegnasz się z chorobą

Zaćma jest bardzo uciążliwym schorzeniem, które stopniowo doprowadza do utraty wzroku. Dotyka ona głównie starsze osoby, dlatego też jest nazywana chorobą seniorów. Na szczęście, zaćma nie musi być wyrokiem. Wystarczy jedynie 20 minut, w których trakcie zostanie przeprowadzona operacja zaćmy, i możesz raz na zawsze wygrać z chorobą. Na czym polega operacja zaćmy? Jakie badania należy wykonać przed zabiegiem? Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule, dlatego zachęcamy do lektury.

 

Kilka słów o samej zaćmie…

Zaćma, inaczej katarakta, to degeneracyjna lub wrodzona choroba polegająca na zmętnieniu soczewki oka, która jest w normie przeźroczysta. Wraz z rozwojem schorzenia, soczewka oka coraz bardziej mętnieje, aż chory nie jest w stanie nic zobaczyć. Nieleczona może doprowadzić do utraty wzroku.

Jak podają dane Światowej Organizacji Zdrowia, zaćma jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku na całym świecie. Obecnie choruje na nią ok. 20 mln ludzi, w tym ok. 800 tys. Polaków. Na szczęście z kataraktą można walczyć za pomocą krótkiego i bezpiecznego zabiegu.

Jakie badania wykonuje się przed operacją?

Przed wykonaniem operacji wykonywane są badania sprawdzające stan pacjenta. W dniu zabiegu operowany zostanie poddany takim badaniom jak: zmierzenie ciśnienia wewnątrzgałkowego czy obliczenie mocy optycznej sztucznej soczewki.

Ponadto lekarz w trakcie tego badania przeprowadza wywiad z pacjentem, na podstawie którego ustala, czy chory nie jest przeziębiony lub, czy nie pił parę godzin przed operacją żadnych napojów podwyższających ciśnienie, albo używał kosmetyków zawierających alkohol.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że oko jest bardzo delikatnym narządem i bardzo łatwo je uszkodzić. Dlatego też przed zabiegiem również należy stosować się do określonych przez lekarza zaleceń.

Na czym polega operacja zaćmy?

Zabieg usuwania zaćmy z oka trwa ok. 20 minut. Warto tutaj podkreślić, że fakoemulsyfikacja (tak nazywa się metoda, za pomocą której usuwa się kataraktę) jest bezpieczna i bezbolesna dla pacjenta.

Na czym polega operacja zaćmy? Przed rozpoczęciem zabiegu lekarz anestezjolog podaje operowanemu dożylne leki przeciwbólowe oraz uspokajające. Następnie nadzoruje ogólny stan pacjenta przez całą operację.

Operacja zaćmy rozpoczyna się od odkażenia okolic gałki ocznej, w tym celu używa się płynu bakteriobójczego. Następnie zakładana jest rozwórka powiekowa, która uniemożliwia zamknięcia oka w trakcie zabiegu.

Chirurg za pomocą specjalnych ostrzy chirurgicznych wykonuje w rogówce oka nacięcie o długości około 2 mm. Następnie wprowadza specjalną sondę, którą z pomocą ultradźwięków rozbija zmętniałą soczewkę na mniejsze części, a potem używa nieco większego urządzenia, które wysysa rozdrobnione fragmenty chorej soczewki i oczyszcza tylną część komory oka.

Na ostatnim etapie przeprowadzania operacji, chirurg wprowadza do oka nową, sztuczną soczewkę, którą dopasowuje do wielkości rogówki. Na sam koniec do nacięć w rogówce podaje się niedużą ilość soli fizjologicznej, która ma na celu uszczelnienie ran.

Jak zadbać o oko po zabiegu?

Aby nie uszkodzić oka po przeprowadzonej operacji zaćmy, należy przestrzegać kilku zasad w czasie okresie gojenia się rany (czyli ok. 2 miesięcy).

Przede wszystkim pacjent musi unikać czynności, które mogą podnieść ciśnienie w gałce ocznej. Należą do nich: wysiłek fizyczny, dźwiganie ciężarów, czy napinanie mięśni brzucha. Poza tym należy ograniczyć uprawianie sportu i zaprzestać korzystania z sauny.

Potrzebujesz więcej informacji? Zajrzyj na http://alfavision-zacma.pl/ i sprawdź, jak możesz wyleczyć zaćmę w 2 tygodnie!

 

Poprawiony: środa, 24 stycznia 2018 20:09