Jesteś po 50 - tce? Zbadaj poziom żęlaza we krwi! Drukuj Email
Wpisany przez Natalia Jeziorska   
piątek, 05 stycznia 2018 15:41

Jesteś po 50-tce? Zbadaj poziom żelaza we krwi!

Jesteś już po 50-tce i właśnie weszłaś w okres menopauzy? W takim razie powinnaś regularnie badać poziom żelaza we krwi. Jest to moment, w którym u kobiety mogą się bowiem pojawić pierwsze objawy pierwotnej hemochromatozy – niebezpiecznej choroby genetycznej, powodującej nadmierne odkładanie się żelaza w organizmie.

Hemochromatoza – u kobiet pojawia się najczęściej dopiero po menopauzie...

...czyli w okolicach 50. roku życia. Dlaczego? Hemochromatoza jest chorobą, w której na skutek genetycznego błędu, w organizmie kumulują się nadmierne ilości żelaza. Pierwiastek ten osadza się w wątrobie, trzustce, przysadce mózgowej, szpiku kostnym czy sercu i prowadzi do ich uszkodzenia. W konsekwencji chory zaczyna odczuwać liczne dolegliwości. U mężczyzn pierwsze objawy hemochromatozy pojawiają się miedzy 40. a 50. rokiem życia, u kobiet trochę później – zwykle dopiero po 50-tce.

Jest tak z powodu comiesięcznych menstruacji, podczas których wraz z krwią kobiety pozbywają się też nadmiernych ilości żelaza. U kobiety chorej na hemochromatozę pierwiastek ten zaczyna więc gromadzić się w organizmie i uszkadzać poszczególne narządy zazwyczaj dopiero, gdy zacznie przekwitać i ustanie u niej krwawienie. W jaki sposób organizm da znać, że jest przeciążony żelazem?

Hemochromatoza - jej objawy mogą być nieoczywiste

Przez co diagnoza jest często stawiana dopiero po ok. 10 latach od wystąpienia pierwszych objawów hemochromatozy. Początkowo nadmiar żelaza we krwi może objawiać się zmęczeniem, bólem brzucha, bólem stawów, ogólnym osłabieniem i spadkiem koncentracji. W zaawansowanym stadium mogą pojawić się brązowe plamy na skórze, cukrzyca, marskość wątroby, a nawet rak wątrobowokomórkowy. Przy hemochromatozie ryzyko jego wystąpienia wzrasta nawet 200-krotnie.

Z hemochromatozą jest jednak taki problem, że bardzo trudno zdiagnozować ją w początkowym stadium rozwoju, co ma związek z niespecyficznymi objawami. Bywa nawet, że hemochromatoza jest mylona z zupełnie innymi schorzeniami: chorobą Hashimoto, reumatoidalnym zapaleniem stawów, zespołem jelita drażliwego czy cukrzycą.

Z tego powodu, gdy tylko zauważysz u siebie jakiś niepokojący objaw, skontroluj poziom żelaza we krwi. Jeśli okaże się za wysoki, wykonaj test genetyczny, wykrywający zmiany w genie odpowiedzialne za hemochromatozę. Jest to badanie, dzięki któremu możesz znacznie usprawnić całą diagnostykę i tym samym szybciej zacząć leczenie. Pamiętaj, że w przypadku hemochromatozy moment wdrożenia terapii jest bardzo ważny. Im wcześniej to się stanie, tym mniej szkód choroba wyrządzi w organizmie. Mało tego, być może niektóre z problemów zdrowotnych uda się całkowicie wyeliminować.

Za wysoki poziom żelaza – badanie DNA odpowie, czy przyczyną jest hemochromatoza

W Polsce na hemochromatozę zapada 1 na 200 osób. Aż 3,8 miliona Polaków posiada przyjemnej jedną zmianę w genie odpowiadającą za wystąpienie choroby. Przyczyną nadmiernego gromadzenia się żelaza w tkankach i narządach wewnętrznych jest mutacja genu HFE. Zawiera on informację o budowie białka regulującego gospodarkę żelazową w organizmie. Gdy gen jest wadliwy, to pochodzące z pożywienia i suplementów diety żelazo bez ograniczeń wchłania się do organizmu. W końcu dochodzi do przeciążenia tym pierwiastkiem.

Jedynym badaniem, które potrafi wykryć mutację i jednocześnie potwierdzić lub wykluczyć chorobę jest test genetyczny. Najlepiej skonsultować go potem z hepatologiem lub gastroenterologiem, którzy wdrożą skuteczne leczenie. Najczęściej polega ono na regularnych upustach krwi oraz na unikaniu żelaza w diecie. Oprócz siebie warto też przebadać najbliższych. Hemochromatoza jest bowiem chorobą dziedziczną. Oznacza to, że jeśli Ty ją masz, to może ją mieć również któryś z członków Twojej rodziny. Pamiętaj, że stwierdzenie obecności mutacji w genie HFE to żaden wyrok, a szansa na szybkie wprowadzenie leczenia i informacja o konieczności stałej kontroli parametrów we krwi: ferrytyny, WST, poziomu żelaza. Dzięki temu masz spore szanse na uniknięcie wielu poważnych problemów zdrowotnych.

Natalia Jeziorska, www.testDNA.pl
Zdjęcie: ©SergeyNivens/ Deposithphotos.com