Refluks - częsta choroba, często nierozpoznawalna Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
czwartek, 14 grudnia 2017 13:05

Refluks – częsta choroba, często nierozpoznawana

O zgadze na pewno słyszał każdy, nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że czasami nie jest ona przypadłością występującą sama z siebie, ale jest objawem choroby refluksowej.

Refluks żołądkowo-jelitowy to choroba, która dotyka wiele osób, nie wszyscy jednak są świadomi tego, że właśnie ona jest u nich przyczyną uciążliwych objawów, które prowadzą do obniżenia jakości życia. Taka nieświadomość to na pewno sytuacja niekorzystna, nie tylko dlatego, że wówczas nie można sobie skutecznie pomóc, ale też dlatego, iż jeśli choroba ta nie jest rozpoznana i właściwe leczona, może mieć bardzo groźne konsekwencje, włącznie z tymi najbardziej poważnymi, czyli pojawieniem się nowotworu.

Tylko zgaga czy refluks?

Refluks jest chorobą, która może dawać różne symptomy, mniej lub bardziej charakterystyczne, a jednym z najczęściej występujących jest właśnie zgaga. Oczywiście nie w każdym przypadku zgaga musi oznaczać istnienie refluksu, niemniej jednak jeśli przypadłość ta pojawia się często, ma tendencje do przedłużania się, a pieczeniu w przełyku towarzyszy szczególnie dokuczliwe kwaśne, puste odbijanie i kwaśny posmak w ustach, warto udać się do lekarza. Może bowiem okazać się, że zgaga nie jest powodowana tylko przez częste spożywanie tłustych pokarmów czy gazowanych napojów, ale jej przyczyną jest niedomykanie się mięśnia przełyku, co prowadzi do zarzucania do niego treści pokarmowej z żołądka. Tym jest właśnie refluks, a jasne jest, że sytuacja taka nie powinna mieć miejsca. Jest to nie tylko nieprzyjemne, ale też groźne dla zdrowia, gdyż w cofającej się do przełyku treści pokarmowej znajdują się kwasy, które, wydzielane w żołądku, służą do trawienia pokarmów. Dla delikatnego nabłonka wyściełającego przełyk są one mocno drażniące, stąd więc charakterystyczne, bardzo nieprzyjemne pieczenie czy wręcz palenie w przełyku i za mostkiem, a nawet podrażnienie i ból gardła, chrypa i kaszel.

Jak leczyć refluks?

Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę z tego, że refluks jest chorobą, która może mieć groźne konsekwencje jeśli się ją zaniedba, a także z tego, że ma ona charakter przewlekły. Nie są na razie znane sposoby na usunięcie jej przyczyny, czyli sprawienie, by mięsień przełyku zaczął się domykać (jest to spowodowane głównie jego osłabieniem, co może być determinowane na przykład wiekiem pacjenta), leczenie opiera się więc na redukowaniu skutków refluksu. Chodzi przede wszystkim o to, by kwaśne soki nie podrażniały przełyku, a więc leczenie polega na ich zobojętnianiu, a także na zmniejszaniu ich wydzielania w żołądku, co zapewnia na przykład pantoprazol. W łagodnym przebiegu refluksu wystarczą działania profilaktyczne i leczenie objawowe środkami na zgagę, jednak jeśli sytuacja jest poważniejsza, lekarz może wdrożyć bardziej zaawansowane leczenie.

Odpowiednia kuracja, choć nie może całkowicie wyeliminować choroby, pozwala zachować komfort pacjenta, a także zapobiec groźnym skutkom tego schorzenia, takim jak przełyk Barretta czy nawet choroby nowotworowe przełyku. Osoby cierpiące na refluks mogą również mieć słabsze, podatne na uszkodzenia zęby, co związane jest z kwasową erozją szkliwa – zjawiskiem, do którego dochodzi na skutek dostawania się kwasów żołądkowych do jamy ustnej.

Źródło: http://www.controloccontrol.pl/