Bardzo bolesna kolka nerkowa Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
poniedziałek, 11 grudnia 2017 15:29

Bardzo bolesna kolka nerkowa

Głównym objawem kamicy nerkowej, zwanej potocznie kamieniami nerkowymi, jest kolka nerkowa. Ból ten można podzielić na dwa etapy. W początkowym stadium choroby pierwsze bóle mogą być niewielkie.

Będą pojawiały się nagle, ale równie szybko przechodziły. Wiąże się to z rozmiarem kamienia nerkowego. Jeżeli jest niewielki może tylko zadrażniać moczowody. Ból pojawia się w dolnej części pleców, przeważnie przechodzi po zmianie pozycji, przeciągnięciu się, wypiciu dużej ilości wody. Większy problem pojawia się kiedy formowane kamienie nerkowe robią się coraz większe, może trwać to latami i przechodzić bez objawów. Wtedy pierwszy atak może być tym najsilniejszym.

W skali bólu ostry atak kolki nerkowej jest umiejscawiany wyżej niż bóle porodowe, może to w pewien sposób przybliżyć skalę problemu. Domowe sposoby łagodzenia bólu, środki przeciwbólowe bez recepty mogą okazać się nieskuteczne. Ból jest związany z przemieszczaniem się złogu nerkowego w moczowodzie. Objawy towarzyszące to bolesne oddawanie moczu, krew w moczu, częsta potrzeba załatwienia się, parcie na pęcherz nawet po załatwieniu. W ostrym stadium będzie to ból w części lędźwiowej pleców promieniujący w dól lub w górę ciała, aż do samych łopatek. Wskazane jest ogrzewanie bolesnego miejsca termoforem lub nagrzaną poduszką, a także przyjmowanie leków rozkurczowych (np. tabletek przeznaczonych dla kobiet przechodzących bolesne miesiączki). Nie należy leżeć. Najlepszym wyborem będzie chodzenie, to ułatwi kamieniowi przemieszczenie się w moczowodzie i samoistne usunięcie, wypłukanie. Niestety samodzielne wydalenie kamienia nerkowego także lokuje się na bardzo wysokiej pozycji w skali bólu... W przypadku bardzo ostrego bólu i zatrzymania moczu konieczna będzie wizyta na pogotowiu.

Objawy te połączone z gorączką mogą świadczyć o zatkaniu przewodu moczowego i zatrzymaniu kamienia. Jego rozmiar może całkowicie zasłonić światło moczowodu, spowodować stan zapalny i zakażenie. Po przeprowadzeniu odpowiednich badań lekarz wskaże miejsce zatrzymania kamienia i wybierze odpowiednie leczenie - farmakologiczne, rozbijanie kamienia poprzez fale, a w skrajnych przypadkach będzie to leczenie operacyjne. Konieczne będzie także podanie silnych leków przeciwbólowych dożylnie i antybiotyków aby zapobiec namnażaniu się bakterii zatrzymanych w moczu. Chory niezależnie od stopnia ataku musi przyjmować bardzo duże ilości płynów, zwłaszcza czystej wody, nawet do pięciu litrów na dobę. Główną przyczyną (wyłączając choroby, które mogą dodatkowo powodować kamicę nerkową) jest zbyt małe spożywanie płynów. Dorosły człowiek w okresie zimowym musi przyjmować do dwóch litrów na dobę, a w okresie letnim kiedy dodatkowym obciążeniem są upały nawet do trzech litrów.