Przebarwienia posłoneczne - usuwać czy poczekać aż same znikną? Rozwiązujemy wątpliwości Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
sobota, 09 grudnia 2017 15:54

Przebarwienia posłoneczne - usuwać czy poczekać aż same znikną? Rozwiewamy wątpliwości

Przebarwienia posłoneczne to rodzaj pamiątki na skórze, którą bardzo często przywozimy ze sobą z wakacji. Wielu z nas całkowicie ignoruje te drobne zmiany na twarzy lub ciele, uznając, że znikną samoistnie, podczas gdy część z nas woli dmuchać na zimne i czym prędzej wdrożyć zabiegi, które mają na celu ich usunięcie. Melasma, ostuda i inne rodzaje plam posłonecznych - czy mają szansę zniknąć same? Podpowiadamy, kiedy i w jaki sposób usuwać przebarwienia po słońcu!

Przebarwienia posłoneczne - dlaczego powstają?

Ciemne i nierównomierne małe plamki na ciele lub twarzy to najczęściej wynik zbyt intensywnego opalania się podczas wakacji. Pojawienie się tego rodzaju niedoskonałości zależy jednak od indywidualnej wrażliwości na słońce - podczas gdy jedni opalają się równomiernie, melanina (barwnik) w skórze innych rozkłada się nierówno, tworząc plamki i przebarwienia.

Plamy posłoneczne - czy mogą zniknąć same?

Większa część z nas, zauważając na swoim ciele nieestetyczne plamy, liczy, że niedoskonałości znikną same bez konieczności wykonywania skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Rzeczywiście, zdarza się, że jasno- lub ciemnobrązowe plamy plamy po słońcu, przy zastosowaniu solidnego zabezpieczenia przeciwsłonecznego, ustępują same po paru sezonach - szczególnie jeśli są wynikiem tymczasowych problemów hormonalnych, np. podczas ciąży, przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych czy menopauzy. Zazwyczaj jednak potrzebujemy pomocy odpowiednich kosmetyków lub lekarzy, by się z nimi uporać. Nie warto też zbyt długo zwlekać z podjęciem odpowiednich kroków - jeśli plamy nie znikną kilka miesięcy po powrocie z wakacji, warto na początku zastosować sprawdzone domowe sposoby, a w razie niepowodzenia, sięgnąć po bardziej specjalistyczne metody.

Metody usuwania przebarwień

Przebarwienia skórne możemy postarać się rozjaśnić przy pomocy kilku różnych metod - kremów wybielających, peelingów medycznych czy laseroterapii. Metody te należy jednak dobierać pod względem wielu indywidualnych czynników - w tym głębokości i lokalizacji danej zmiany. Jeśli jesteśmy już zdecydowani na to, by walczyć z przebarwieniami, powinniśmy przede wszystkim zgłosić się do dermatologa. Lekarz będzie potrafił najlepiej ocenić przyczynę plam, a także dobrać odpowiednią metodę ich usuwania - dopasowaną idealnie do rodzaju naszej skóry, a także głębokości i umiejscowienia zmian. Pamiętajmy o tym, że nie wszystkie plamy można usunąć raz na zawsze, ale nawet jeśli uda nam się je tylko nieco rozjaśnić, warto się podjąć tego zadania - w szczególności jeśli są zlokalizowane w tak widocznych miejscach, jak twarz, dłonie czy dekolt.

Laserowe usuwanie przebarwień - najskuteczniejsza metoda?

Ze wszystkich dostępnych metod usuwania przebarwień posłonecznych to właśnie laseroterapia zasługuje na naszą szczególną uwagę. A to przede wszystkim dlatego, że laser działa nie tylko na powierzchowne plamki na skórze, lecz także głęboko zlokalizowane przebarwienia, z którymi nie poradziły sobie pozostałe metody. Lekarze z Kliniki Miracki, która specjalizuje się w dziedzinie laseroterapii, są w stanie usuwać plamy przy pomocy kilku różnych urządzeń laserowych, jednak swoich Pacjentów szczególnie zachęcają do zapoznania się z wyjątkowymi możliwościami lasera PicoSure - to najnowocześniejsze urządzenie tego typu charakteryzujące się krótkim, pikosekundowym czasem trwania impulsu. Dzięki niemu usuwanie przebarwień posłonecznych jest jeszcze szybsze i mniej bolesne.