Szansa dla chorych na ChAD Drukuj Email
Wpisany przez Iwona Piskorska   
środa, 03 listopada 2010 08:53

Szansa dla chorych na ChAD

Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o wpisaniu na listę leków refundowanych, najnowocześniejszych leków przeciwpsychotycznych, stosowanych w chorobie afektywnej dwubiegunowej .
Dzięki temu przeszło 100 tysięcy chorych w Polsce uzyska dostęp do nowoczesnej terapii, która umożliwia normalne życie.

Dzięki decyzji Ministerstwa Zdrowia, sytuacja osób cierpiących na chorobę afektywną dwubiegunową (ChAD) w Polsce zmienia się w sposób zasadniczy. Leki przeciwpsychotyczne II generacji to najnowocześniejsze na świecie specyfiki, dzięki którym chorzy mogą prowadzić normalne życie w rodzinie, pracować, uczyć się etc. Do tej pory pacjenci z ChAD, dla których jedyną pomocą były nowoczesne neuroleptyki, byli zmuszeni ponosić pełną odpłatność za leki w wysokości kilkuset zł za opakowanie, co w znacznym stopniu ograniczało możliwość ich stosowania.  Zapowiedziane przez Ministerstwo Zdrowia objęcie już w grudniu br. refundacją leków przeciwpsychotycznych II generacji w chorobie afektywnej dwubiegunowej tę sytuację zmieni.

Choroba afektywna dwubiegunowa to poważne przewlekłe zaburzenie nastroju, charakteryzujące się występowaniem epizodów manii naprzemiennie z epizodami depresji. U przeszło 90% chorych po pierwszym epizodzie pojawiają się kolejne, u połowy w ciągu 2 lat od zachorowania.

 

Zaburzenia afektywne dwubiegunowe są poważnym problemem zdrowotnym i społecznym. Choroba ma dla pacjenta istotne następstwa psychiczne i może zniszczyć jego życie osobiste, rodzinne i zawodowe. Choroba afektywna dwubiegunowa zajmuje szóste miejsce pośród najpoważniejszych przyczyn upośledzenia funkcjonowania i niezdolności do pracy a także stanowi jedno z największych obciążeń budżetu służby zdrowia w krajach rozwijających się. Istotnym problemem jest zwiększone prawie o 50% ryzyko samobójstwa, dokonywane próby samobójcze często kończą się śmiercią pacjenta. Pacjenci z chorobą afektywną dwubiegunową częściej nie zawierają związków małżeńskich, dwukrotnie częściej dotyka ich rozwód a także ryzyko pogorszenia statusu zawodowego.

W związku z wysoką nawrotowością, chronicznym utrzymywaniem się objawów oraz zbyt małym zaangażowaniem pacjentów w proces leczenia, terapia choroby afektywnej dwubiegunowej często wiąże się z wysokim ryzykiem niepowodzenia.  Dlatego istotne jest wdrożenie skutecznych strategii postępowania.  Przy dotychczas stosowanych terapiach wielu pacjentów nie odpowiadało na leczenie lub nie tolerowali pojawiających się objawów niepożądanych.

Wprowadzenie na wykaz leków refundowanych leków przeciwpsychotycznych drugiej generacji, skutecznych w leczeniu depresji oraz manii w przebiegu choroby afektywnej dwubiegunowej, odmieni sytuację chorych, którzy do tej pory, przy konieczności stosowania nowoczesnych neuroleptyków, byli zmuszeni ponosić pełną odpłatność za leki.

 
Iwona Piskorska 


Poprawiony: środa, 08 stycznia 2014 16:46