Wapń nie tylko w mleku Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
poniedziałek, 04 grudnia 2017 11:29

Wapń nie tylko w mleku

Dorosły człowiek powinien spożyć około 1000-1500mg wapnia dziennie, aby nie nabawić się niedoborów. Jest to bardzo duża ilość, dlatego wiele osób ma problem z zachowaniem odpowiedniej podaży pierwiastka.

Przed największym wyzwaniem stoją osoby nietolerujące produktów mlecznych, będących najłatwiej dostępnym źródłem wapnia.

Wapń w produktach roślinnych

Również warzywa, nasiona i orzechy stanowią doskonałe źródła wapnia, dlatego nie trzeba jeść nabiału, by być zdrowym. Na pierwszym miejscu w zestawieniu znajduje się mak. Już dwie łyżeczki ziaren zawierają 25% zalecanej, dziennej dawki wapnia. Podobnie jest w przypadku sezamu niełuskanego oraz nasion selera i szałwii hiszpańskiej. Wystarczy codziennie posypywać spożywane dania mieszanką ziaren. Z orzechów najwięcej pierwiastka znajdziemy w migdałach, 100g produktu zaspokaja ¼ dziennego zapotrzebowania. Także soja i produkty pochodne (tofu) oraz biała fasola stanowią dobre źródło wapnia. Każdego dnia warto pamiętać też o zielonych warzywach, takich jak jarmuż, brokuły, rukola, koperek itp. Oprócz wapnia wzbogacają codzienna dietę o liczne witaminy i mikroelementy, m.in. żelazo, czy witaminę K

Wapń – niedobory i skutki

Ten pierwiastek jest niezwykle ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wapń odpowiedzialny jest nie tylko za mocne kości i zdrowe zęby, ale także krzepliwość krwi. Lata niedoborów mogą doprowadzić do osteoporozy. Organizm nie znajdując pierwiastka w diecie, pobiera go z kości, obniżając ich gęstość. Także układ nerwowy do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje wapnia.

Suplementacja

Aby dzienny bilans wapnia był dodatni, warto wspomóc dietę suplementami dostępnymi na rynku. Kupując wapń w kapsułkach, warto wybrać ten wzbogacony o witaminę D. Wspomaga ona wchłanianie wapnia, utrzymuje jego odpowiednie stężenie we krwi, a także wzmacnia odporność organizmu. W naszej strefie klimatycznej zalecane jest suplementowanie witaminy D szczególnie w okresie jesienno-zimowym, a u osób powyżej 65 roku życia – cały rok.

Czytaj więcej o wapniu oraz jego suplementacji na stronie http://www.vitrumcalcium.pl/