Wentylacja respiratorem w warunkach domowych w ramach NFZ... Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
poniedziałek, 04 grudnia 2017 10:39

Wentylacja respiratorem w warunkach domowych w ramach NFZ - MEDI-system objął opieką pacjentów wentylowanych w domu

MEDI-system rozpoczął świadczenie usługi w ramach kontraktu z NFZ w zakresie ZESPOŁU DŁUGOTERMINOWEJ OPIEKI DOMOWEJ DLA PACJENTÓW WENTYLOWANYCH MECHANICZNIE. Tym samym Ośrodek Wentylacji Respiratorem MEDI-system KONSTANCJA stał się jedyną placówką w woj. mazowieckim, prowadzącą jednocześnie wentylację stacjonarną i w warunkach domowych.

 

Dla kogo
Leczenie respiratorem w domu to świadczenie deykowane pacjentom, którzy mogą opuścić szpitalny oddział intensywnej terapii, ale ze względu na niewydolność oddechową wymagają wsparcia lub zastąpienia niewydolnego oddechu własnego. Najcześciej dotyczy to chorych z różnymi rodzajami miopatii i dystrofii mięśniowych, ze stwardnieniem zanikowym bocznym (SLA), rdzeniowym zanikiem mięśni (SMA), a także w przypadku chorób ośrodkowego układu nerwowego, płuc i oskrzeli.

Kwalifikacja
Pacjent może zostać zgłoszony na wentylację domową po zakończeniu leczenia przyczynowego w szpitalu przez lekarza, pielęgniarkę, członka rodziny czy opiekuna. Skierowanie na ciągłą lub okresową terapię oddechową w warunkach domowych wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego. Dodatkowo wymagana jest karta informacyjna z leczenia szpitalnego oraz wyniki badań diagnostycznych.

Zakres
• Sprzęt medyczny (dostosowany do potrzeb pacjenta): m.in. respirator, ssak, koncentrator tlenu, sprzęt jednorazowy do pielęgnacji tracheostomii (rurka prowadząca przez otwór w szyi do tchawicy), maski do wentylacji nieinwazyjnej
• Szkolenie opiekunów: m.in. obsługa sprzętu, zasady opieki nad chorym, przeszkolenie z udzielania pierwszej pomocy
• Kompleksowa opieka medyczna: lekarz (minimum 1 raz w tygodniu), wizyty pielęgniarskie (co najmniej 2 razy w tygodniu), wizyty fizjoterapeutyczne (minimum 2 razy w tygodniu).

Opiekując się pacjentami w domu MEDI-system wykorzysta kilkunastoletnie doświadczenie ośrodka KONSTANCJA - największego w Polsce w poszaszpitalnego oddziału wentylacji respiratorem. Zespół wentylacji domowej zadba o dwa aspekty opieki – medyczny (gwarancja bezpieczeństwa dla pacjentów) oraz psychologiczny – wsparcie dla najbliższych, by mieli pewność, że są dobrze przygotowani do pełnienia bardzo trudnej roli opiekunów domowych.

KONTAKT dla Pacjentów i Rodzin

• tel: +48 22 754 39 45
• e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Więcej na www.medisystem.pl

Poprawiony: poniedziałek, 04 grudnia 2017 10:56