USG Dopplera jako szybkie badanie tętnic nerkowych Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
środa, 22 listopada 2017 10:38

USG Dopplera jako szybkie badanie tętnic nerkowych

Poddanie się badaniu USG Dopplera tętnic nerkowych pozwala w szybki sposób dokonać oceny przepływającej krwi przez naczynia krwionośne nerek. Lekarz diagnosta uzyskuje informacje o wszystkich zmianach w układach moczowo-płciowym i krwionośnym, a wczesna diagnostyka jest szansą na uratowanie zdrowia i życia pacjenta.

Na czym polega USG Dopplera?

Omawiane badanie USG wykorzystuje efekt Dopplera do oceny przepływu krwi w tętnicach oraz w żyłach pacjenta. Fale ultradźwiękowe, odbijając się od płynącej krwi zmieniają swoją długość, w zależności od szybkości jej przemieszczania się. Uzyskane informacje przetwarzane są następnie przez głowicę ultrasonografu, a zmiany częstotliwości fal zobrazowane są na ekranie komputera. Lekarz diagnosta ustala, w którym miejscu krew zaczyna płynąć wolniej, w jakich rejonach cofa się i na czym polegają wykryte nieprawidłowości. W trakcie badania słyszalny jest szum przemieszczającej się krwi, którego charakter podlega także ocenie lekarza.

USG Dopplera jest badaniem nieinwazyjnym i bezpiecznym, możliwym do przeprowadzenia wielokrotnie, niezależnie od wieku pacjenta.

Kiedy należy wykonać USG Dopplera tętnic nerkowych?

Najważniejszym wskazaniem do poddania się badaniu USG Dopplera tętnic nerkowych jest występowanie nadciśnienia tętniczego, głównie osób młodych. Badanie zalecane jest w przypadku potrzeby zdiagnozowania:

  • przyczyn niewydolności nerek
  • ustalenia konieczności zastosowania dializoterapii oraz przeprowadzenia przeszczepu nerki

a także:

  • kontrolowania pracy przeszczepionej nerki
  • monitorowania zastosowanego leczenia i obserwacji struktur nerek
  • podejrzenia występowania zakrzepicy nerkowej
  • podejrzenia występowania żylaków powrózka nasiennego
  • podejrzenia guzów nerek

Pacjenci po przeszczepie nerki poddawani są badaniu USG Dopplera w celu ocenienia prawidłowego działania nerek i monitorowania ewentualnych zmian, co pozwala na eliminowanie skutków powikłań potransplantacyjnych.

Jak przygotować się do USG Dopplera tętnic nerkowych?

Pacjent nie musi przygotowywać się do badania w żaden szczególny sposób. Jedynie przygotowania obejmują rezygnację z przyjmowania posiłków na 6 godzin przed badaniem. Pacjent nie powinien palić papierosów i żuć gumy na godzinę przed USG Dopplera. W przeddzień badania najodpowiedniejsza będzie lekkostrawna dieta. Ponadto pacjent musi zażyć Espumisan, lek zapobiegający gazom i wzdęciom, w dawce 2 kapsułki - 3 razy dziennie, w przeddzień badania i w dniu przeprowadzania USG Dopplera.

Jak przebiega badanie?

Po wejściu do gabinetu pacjent podaje swoje dane osobowe oraz informuje lekarza diagnostę o swoich dolegliwościach. Badanie przeprowadzane jest w pozycji leżącej. Odsłonięty brzuch pacjenta zwilżany jest specjalnym żelem przewodzącym, po którym przesuwana zostaje głowica ultrasonograficzna. Temu bezbolesnemu badaniu podlegają nerki oraz tętnice nerkowe. Obraz badanego narządu niezwłocznie pojawia się na ekranie komputera. W trakcie badania lekarz na bieżąco informuje pacjenta o swoich spostrzeżeniach i odpowiada na pytania badanego. USG Dopplera trwa zaledwie kilkadziesiąt minut. Na zakończenie wizyty lekarz diagnosta omawia uzyskane wyniki i wskazuje dalszą drogę leczenia. Wyniki oraz zdjęcie przekazywane są pacjentowi.

Źródło: GabinetUSG.com.pl - Badanie USG