Rewolucyjna metoda leczenia nowtworów szystemem NanoKnife® IRE już w Lublinie Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
sobota, 28 października 2017 12:21

Rewolucyjna metoda leczenia nowotworów systemem NanoKnife® IRE już w Lublinie

13 października b.r. zespół lekarzy ze Szpitala Żagiel Med w Lublinie, przeprowadził pod kierownictwem dr. n. med. Ryszarda Wierzbickiego dwie pionierskie operacje raka trzustki metodą NanoKnife®.

Jak przekonuje dr. n. med. Ryszard Wierzbicki, stosowanie systemu NanoKnife® – urządzenia opartego o technologię tzw. nieodwracalnej elektroporacji (IRE), to innowacyjne rozwiązanie które pozwala na leczenie pacjentów z nieoperacyjnymi nowotworami.
„Nieodwracalna elektroporacja (IRE) jest stosunkowo nową, nietermiczną metodą ablacji zaprojektowana na potrzeby precyzyjnego i efektywnego niszczenia komórek nowotworowych. System NanoKnife® IRE jest pierwszym i jedynym urządzeniem opartym na tej technologii, otwierającym nową generację sprzętu do miejscowej ablacji” – wyjaśnia dr. n. med. Ryszard Wierzbicki, chirurg onkolog szpitala Żagiel Med.

Jak to działa?

Operacja polega na wprowadzeniu w obręb guza nowotworowego elektrod, które w mikrosekundowych odstępach czasu emitują precyzyjnie nakierowane na komórki rakowe impulsy elektryczne o bardzo wysokim napięciu (do 3000V). Prowadzi to do zniszczenia błon komórek rakowych, przy czym sąsiadujące z nimi komórki i tkanki innych narządów są całkowicie bezpieczne. Cały zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i praktycznie nie obciąża pacjenta, który już po kilku dniach może opuścić oddział chirurgiczny.
„NanoKnife® jest niezwykle precyzyjny. Użycie procedury IRA pozwala na zniszczenie miejscowe guzów nowotworowych pierwotnie nieresekcyjnych, następnie zastosowanie chemioterapii zwiększa szansę na przedłużenie życia u chorych na tzw. nieuleczalne nowotwory wyjaśnia dr. n.med. Ryszard Wierzbicki.

Dlaczego warto?

Metoda NanoKnife® jest jedyną perspektywą terapii w miejscach trudnych do leczenia. Jednocześnie nie niesie za sobą skutków ubocznych a ryzyko wystąpienia powikłań jest minimalne.
„Oczywistą zaletą techniki NanoKnife®, w porównaniu np. z radioterapią jest możliwość powtarzania zabiegów, w przypadku kiedy taka potrzeba występuje. Kolejnymi zaletami są szybkość i precyzja oraz minimalne dolegliwości bólowe dla pacjenta. Kolejną zaletą NanoKnife® jest brak oddziaływania termicznego na leczone tkanki, co zmniejsza ryzyko niepożądanych uszkodzeń” – dodaje dr. n.med. Ryszard Wierzbicki.

Dla kogo ta metoda?

W obu przypadkach zabiegów przeprowadzonych w Żagiel Med, obszarem operowanym była trzustka oraz jednoczasowo wątroba. Jednym z pacjentów była chora operowana 1.5 roku temu przez dr Ryszarda Wierzbickiego metodą Nano-Knife przy znacznym stopniu zaawansowania nowotworu trzustki, obecnie była możliwa powtórna operacja. Dla wielu pacjentów z nowotworem trzustki, ta metoda jest jedynym wyjściem. NanoKnife® daje szansę na zmniejszenie guza nowotworowego do rozmiarów umożliwiających niekiedy przeprowadzenie operacji chirurgicznej – wyjaśnia dr. n.med. Ryszard Wierzbicki.
Metodą tą są również operowane zmiany nowotworowe dotyczące wątroby, nerek oraz płuc. NanoKnife® jest również szczególnie mało inwazyjną i bezpieczną metodą leczenia raka prostaty. Możliwe jest również leczenie wznów nowotworów w obrębie węzłów chłonnych i wznów miejscowych po leczeniu operacyjnym raka jelita grubego, raka żołądka czy raka dróg żółciowych.

Wskazania do zastosowania NanoKnife®

Metoda „przezskórna” znajduje zastosowanie wtedy, kiedy proces nowotworowy nie jest rozsiany, w przypadku synchronicznych zmian przerzutowych w wątrobie lub innych narządów jamy brzusznej stosuje się procedurę IRA wraz z jednoczasowa Termoablacja Mikrofalową „ przez otwarty brzuch” i innymi metodami chirurgicznymi (takie operacje przeprowadza dr Ryszard Wierzbicki od 2015 roku). W obu przypadkach konieczne jest znieczulenie ogólne. Chorzy bez operacji w/w nie mogą być poddani chemio- lub radioterapii, ani innej interwencji chirurgicznej, np. z powodu nowotworu zlokalizowanego w pobliżu dużych naczyń krwionośnych.
„Bezwzględnym przeciwskazaniem do zastosowania metody NanoKnife® jest posiadanie przez pacjenta rozrusznika serca. Kwalifikacja do zabiegu opiera się na analizie dostarczonej dokumentacji medycznej i badaniu chorego” – tłumaczy dr. n.med. Ryszard Wierzbicki.

Co dalej?

Po zabiegu operacyjnym, jego efekty oraz stan pacjenta poddawane są ocenie przy pomocy techniki NanoKnife®. W zależności od rodzaju nowotworu, decyduje się o typach badań – ocenie poziomu markerów nowotworowych lub procedurach dotyczących technik radiologicznych pozwalających na określenie wielkości guza czy jego redukcji.

Nowotwory są jedną z najczęstszych przyczyn śmierci. Mimo wielkich możliwości technologicznych, na całym świecie co roku na ich złośliwe odmiany umiera ponad 8 mln osób. Liczba ta będzie stale wzrastać. Specjaliści wciąż poszukują sposobów walki z tą chorobą a jednym z nich jest metoda leczenia techniką NanoKnife®. To bez wątpienia rewolucyjna metoda w leczeniu raka i ogromna, często jedyna szansa dla wielu osób cierpiących na tą bezwzględną chorobę.

/źródlo - /

Poprawiony: sobota, 28 października 2017 12:41