Zaćma na drodze rosnącej aktywności polskich seniorów Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
środa, 25 października 2017 12:39

Zaćma na drodze rosnącej aktywności polskich seniorów

Współczesny senior to osoba aktywna, odkrywca pasji. Jak pokazują badania już 40 proc. osób w wieku 65+ chce rozwijać się na emeryturze . Jednak zmiany w obszarze wiedzy na temat zdrowia nie są tak dynamiczne. Chociaż dla większości Polaków wzrok jest najważniejszym zmysłem (twierdzi tak aż 90 proc. z nich ), to tylko co czwarty bada swój wzrok regularnie.

Bo życie zaczyna się po...

Zdaniem autorów raportu „Po co seniorom kultura” trudno jest dzisiaj mówić o typowym polskim seniorze. „Osoby w okresie późnej dorosłości to grupa, która nie tylko staje się coraz bardziej liczna ale także różnorodna. W badaniu wzięły udział 534 osoby powyżej 60 roku życia. Badacze zaobserwowali u respondentów tendencję do uczestniczenia w różnych wydarzeniach kulturalnych przynamniej raz w roku. Co trzeci uczestnik badania zadeklarował, że raz do roku uczestniczy w takich formach aktywności jak kino, spektakle teatralne, koncerty i spektakle operowe, inne koncerty, imprezy plenerowe czy wystawy. Znacząca grupa seniorów uczestniczyła w jakiejś formie wydarzenia kulturalnego, średnio co dwa miesiące na przestrzeni całego roku” – mówi Mateusz Banaszkiewicz, psycholog zdrowia z Uniwersytetu SWPS.

Co czwarty badany senior bierze regularny udział w zajęciach zorganizowanych: śpiew w chórze lub innym zespole wokalnym, taniec, śpiew w zespole muzycznym, udział w zajęciach plastycznych lub zaangażowanie w teatr. Podczas realizacji międzynarodowego badania do kampanii „Lepszy wzrok, lepsze życie” spytano ankietowanych o to, czego brakowałby im, gdyby ich wzrok pogorszył się? Polakom najbardziej brakowałoby wyrazistych barw, ale również czytania książek lub gazet i oglądania telewizji. Dodatkowo bolesną stratą byłby także brak możliwości wyraźnego zobaczenia własnych dzieci, a także wyraźnego widzenia znaków drogowych.

Aktywność seniorów

Zgodnie z wynikami badań godnemu procesowi starzenia się w znaczącym stopniu sprzyja zaangażowanie i działalność społeczna. Osoby starsze, które wycofują się z tych aktywności doświadczają negatywnych konsekwencji zarówno w obszarze zdrowia psychicznego jak i fizycznego. Potrzebę bycia aktywnym wśród osób 60+ potwierdzają badania przeprowadzone w ramach kampanii edukacyjnej „Lepszy wzrok, lepsze życie”. Ankietowani przyznawali, że w przypadku utraty ostrości wzroku brakowałoby im czytania, oglądania telewizji, prowadzenia samochodu, widoku bliskich i wyrazistych barw codziennego życia. A aż 90 proc. badanych uznało, że pogorszenie wzroku to ograniczenie ich niezależności. Kampania „Lepszy wzrok, lepsze życie” zwraca również uwagę na deficyt wiedzy i niską świadomość w obszarze zdrowia. Ponad połowa osób powyżej 60. roku życia, czyli grupa najbardziej zagrożona zaćmą, nie ma praktycznie żadnej wiedzy na jej temat .

Ciągle mało wiemy

Osoby powyżej 60. roku życia nie chcą, aby problemy ze wzrokiem przeszkadzały im w codziennych czynnościach, boją się utraty niezależności oraz wpływu choroby na jakość ich życia. Jednocześnie aż 60 proc. ankietowanych przyznało, że nie ma praktycznie żadnej wiedzy na temat zaćmy . A ta choroba jest jedną z głównych przyczyn pogorszenia lub utraty widzenia u osób powyżej 55 roku życia. Aktualna sytuacja polskiego pacjenta jest również trudna. Liczba chorych na zaćmę w Polsce wynosi ok. 800 tys. Rosnąca liczba osób w wieku późnej dorosłości przekłada się na większe kolejki i dłuższy czas oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy.

Dzięki postępowi medycyny i poprawie jakości życia oraz opieki medycznej ostatnie dziesięciolecia były związane z wydłużającym się okresem życia Polaków. Jednocześnie obserwujemy wzrost liczby osób w okresie późnej dorosłości. „W 2008 roku w Polsce żyło 6,2 mln osób w wieku 60 lat. Prognoza GUS z 2008 roku wskazała, że liczba osób w wieku 60-74 lat do 2030 roku wzrośnie o 40 proc., seniorów w wieku 75-84 lata będzie o ok 66 proc. więcej a liczba osób w wieku 85 lat i więcej lat wzrośnie o 90 proc. To oznacza że w 2035 roku w Polsce może żyć 10,8 mln osób w wieku 60 lat i powyżej – mówi Mateusz Banaszkiewicz, psycholog zdrowia z Uniwersytetu SWPS. Jesteśmy społeczeństwem starzejącym się. „Ma to ogromne znaczenie ekonomiczne, ale również dotyka takich kwestii jak relacje międzypokoleniowe, aktywność i jakość życia osób w okresie późnej dorosłości czy coraz bardziej pożądana również u seniorów: umiejętność wykorzystywania nowych technologii – dodaje ekspert.

***
Kampania „Lepszy wzrok, lepsze życie” podkreśla znaczenie wczesnego rozpoznania i leczenia zaćmy w celu ograniczenia negatywnego wpływu choroby na jakość życia. W ramach inicjatywy przeprowadzono międzynarodowe badanie z 12 krajów Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki, do którego zaproszono ponad 5 000 osób w wieku powyżej 60 lat. Badanie ujawniło znaczący brak wiedzy na temat zaćmy, w tym niski poziom wiedzy na temat jej objawów i możliwości leczenia. W ramach kampanii zostaną m.in. przeprowadzone spotkania edukacyjne dla pacjentów i osób zagrożonych tą chorobą. Inicjatywę wsparły organizacje pacjenckie i towarzystwa naukowe: Polski Związek Niewidomych, Polskie Towarzystwo Okulistyczne, Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej oraz Federacja Pacjentów Polskich. Organizatorem kampanii jest firma Alcon Polska.

/źródło - /