Cytologia - jak interpretować wyniki badań? Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
wtorek, 26 września 2017 10:00

Cytologia - jak interpretować wyniki badań?

Współczesna ginekologia dopuszcza dwie metody interpretacji badań cytologicznych – za pomocą dokładniejszej i bardziej opisowej skali Bethesda oraz prostej, pięciopunktowej skali Papanicolau. Skala ta nadal jest stosowana w wielu gabinetach ginekologicznych, choć nie do końca odzwierciedla aktualną wiedzę na temat nowotworów. Podstawowym założeniem skali Papanicolau jest podział wymazów cytologicznych na 5 grup. Wynik określany jako grupa 1 oznacza, iż wymaz zawiera tylko prawidłowe komórki nabłonka, więc nie trzeba obawiać się nowotworu.

Jak walczyć z grzybicą pochwy?

Cytologia oznaczona jako grupa 2 najczęściej zdarza się kobietom, które prowadzą aktywne życie seksualne. Oznacza ona, że oprócz prawidłowych komórek nabłonka w rozmazie znajdują się także komórki zapalne. Jest to wynik bardzo dobry, ale warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ może to wskazywać na grzybicę lub inną infekcję intymną. Objawy, które mogą oznaczać stan zapalny to świąd, pieczenie czy nadmierne upławy. Więcej na ten temat można znaleźć na stronie www.lacovaginal.pl. W przypadku, gdy nie ma żadnych dodatkowych objawów, warto zastosować probiotyk dopochwowy i powtórzyć wynik w przeciągu roku.

Cytologia grupa 3 – co oznacza?

Wynik zaliczany do grupy 3 oznacza, że w wymazie znajdują się komórki dysplastyczne, czyli zmienione i mogące przekształcić się w komórki nowotworowe. Bardzo często wynik taki towarzyszy silnym stanom zapalnym, a dzięki odpowiedniemu leczeniu można skutecznie cofnąć zmiany. Wyniku nie wolno lekceważyć. Lekarz ginekolog powinien zlecić dodatkowe badania i odpowiednie leczenie.

Cytologia grupa 4 i 5 – co oznacza?

Cytologia zaliczana do grupy 4 oznacza, że w wymazie znalazły się komórki atypowe, uznawane przez organizm za komórki obce. Może, ale nie musi to świadczyć o zmianach nowotworowych. Zastosowanie leczenia na tym etapie daje 100% pewności wyzdrowienia, dlatego badanie cytologiczne należy wykonywać regularnie.

Cytologia oznaczona jako grupa 5 oznacza poważne zmiany nowotworowe. W przypadku, gdy komórek atypowych jest niewiele, można zastosować leczenie ratujące życie. Badania cytologiczne pozwalają wykryć aż 90% przypadków raka szyjki macicy, więc nie warto ich odkładać.