Urazy szyjnego odcinka kręgosłupa po wypadku komunikacyjnym Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
wtorek, 12 września 2017 21:18

Uraz szyjnego odcinka kręgosłupa po wypadku komunikacyjnym

Każdy wypadek, podczas którego dochodzi do silnego uderzenia lub szarpnięcia ciałem, niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia mięśni i stawów. Urazy poszczególnych odcinków kręgosłupa upośledzają funkcjonowanie organizmu, powodują dolegliwości bólowe i utrudniają wykonywanie codziennych czynności. Jednym z częstych urazów jest odgięciowy uraz kręgosłupa, do którego może dojść np. w sytuacji, gdy w tył naszego auta uderza inny pojazd. Lekarz Anna Żelechowska tłumaczy, na czym polega ta kontuzja i jak sobie z nią poradzić, by jak najszybciej wrócić do sprawności.


Uszkodzony odcinek szyjny kręgosłupa – na czym polega whiplash injury?

Odcinek szyjny stanowi połączenie między głową a resztą ciała. W nim bowiem przebiega rdzeń kręgowy – „magistrala połączeń” mózgu z ciałem. Wszelkie urazy tego obszaru (tzw. „whiplash”) mogą więc doprowadzać do zaburzeń w przekazie sygnałów nerwowych w naszym organizmie. Niestety jest on także bardzo podatny na kontuzje odniesione wskutek wypadków samochodowych, poślizgnięć czy upadków (jest to struktura stosunkowo słabo zabezpieczona przed urazami z zewnątrz). Whiplash powodowany jest z reguły poprzez gwałtowne zgięcie głowy do przodu, a następnie szarpnięcie do tyłu. Do kontuzji dochodzi zazwyczaj podczas kolizji – uderzenia w tył pojazdu. Wywołuje to poruszenie tułowia w stronę fotela. W tym czasie głowa przesuwa się bardzo szybko do przodu a następnie raptownie do tyłu, pociągnięta przez tułów. Tak znaczne odgięcie głowy niesie właśnie ryzyko uszkodzenia kręgów szyjnych. Uraz może objąć ścięgna, mięśnie, dyski międzykręgowe, rdzeń kręgowy i nerwy w okolicy szyi (czyli obszar zarówno układu kostnego, jak i tkanek miękkich). W wyniku wypadku może dojść do podwichnięcia kręgów, uszkodzenia więzadeł w tej okolicy, a także do różnego rodzaju złamań np. trzonów, łuków czy wyrostków kolczystych kręgów. Warto jednak wiedzieć, że ten uraz może pojawić się także podczas uprawiania sportów, takich jak: windsurfing, narty wodne, jazda konna czy sporty walki – czyli w czasie aktywności, które narażają nas na gwałtowne zmiany pozycji głowy względem tułowia.

Uciążliwe powikłania

W wyniku odgięciowego urazu kręgosłupa może dojść do uszkodzeń w strukturze komórek, a także zaburzeń funkcjonowania czuciowego i ruchowego układu nerwowego. To wszystko może przyczynić się do występowania wielu dolegliwości związanych z podrażnieniem struktur mózgu mieszczących się z tyłu głowy w okolicy potylicy (np. zawrotów głowy, oczopląsu, problemów z zachowaniem równowagi czy zmienionego odczuwania bólu). Nawet jeśli bezpośrednio po wypadku nie mamy żadnych dolegliwości, warto skonsultować się z fizjoterapeutą i nie odkładać tej wizyty na potem – zdarza się, że skutki widoczne są dopiero po kilku czy kilkunastu dniach. Zazwyczaj jednak występują od razu po zdarzeniu lub po upływie kilkunastu godzin. Do najczęstszych objawów należą: ból szyi, zawroty głowy, bóle ramion, pleców czy barków. Dodatkowo u pacjentów obserwuje się światłowstręt, zmęczenie, zaburzenia pamięci, wzroku lub słuchu będących skutkiem fizycznego urazu lub przeżytego stresu urazowego. Przedłużające się często dolegliwości mogą być przyczyną rozwinięcia się cech nerwicy bądź stresu pourazowego o charakterze przewlekłym.

Jak wygląda leczenie?

Oczywiście wstępem jest bardzo dokładna diagnostyka stopnia uszkodzenia struktur tkankowych szyi, a zwłaszcza badanie układu nerwowego (tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny odc. szyjnego i inne badania zlecone przez chirurga urazowego lub neurologa). Wstępnie leczenie wiąże się często z podawaniem środków przeciwbólowych i rozluźniających mięśnie oraz z unieruchomieniem odcinka szyjnego specjalnym kołnierzem ortopedycznym. Po ustąpieniu ostrych dolegliwości można przystąpić do rehabilitacji. Obejmuje ona zarówno stosowanie zabiegów fizykalnych, jak i stopniowe wdrażanie ćwiczeń uszkodzonego odcinka oraz całej obręczy barkowej – komentuje Anna Żelechowska, neurolog, specjalista rehabilitacji medycznej.
W procesie leczenia warto zadbać o psychiczne nastawienie pacjenta i jego odpowiednią edukację (dzięki temu będzie wiedział, które ćwiczenia należy wykonywać oraz jak robić to prawidłowo). Leczenie fizjoterapeutyczne powinno skupić się na wzmacnianiu i rozciąganiu mięśni szyi. Zalecane są także wszelkie ćwiczenia funkcjonalne, dążące do poprawienia sprawności ruchowej, jak i reedukacji mięśni – mające na celu nauczenie prawidłowego skurczu. Pomocny bywa także kinesiotaping (oklejanie kolorowymi taśmami obolałych miejsc w celu złagodzenia bólu poprzez odciągnięcie powięzi mięśniowych). Z reguły podjęta rehabilitacja pozwala pacjentowi na powrót do pełni zdrowia. Jest to jednak czasochłonny proces, który aby przyniósł odpowiednie rezultaty, musi potrwać co najmniej kilka tygodni. Poszkodowani, zmagający się z odgięciowym urazem odcinka szyjnego, którym zależy na redukcji czasu powrotu do zdrowia, zmniejszeniu bólu oraz bezinwazyjnym i bezpiecznym leczeniu, od niedawna mogą skorzystać z dodatkowej metody. Mowa o innowacyjnej terapii leczenia za pomocą rezonansu magnetycznego w systemie MBST. Powoduje ona regenerację mikrourazów kości, stawów i mięśni oraz redukcję bólu. Przy tym leczenie MBST znacznie skraca czas powrotu do pełnej aktywności. Działanie rezonansu wpływa na zaburzone funkcje komórek lub grup komórek. Jest ono oparte na procesach metabolicznych i biofizycznych. W tym celu w urządzeniu do terapii MBST wytwarzane jest pole elektromagnetyczne, działające na okolicę poddawaną leczeniu. Doprowadzana energia oddawana jest do otaczającej tkanki. Pole to oddziałuje na atomy wodoru, z których zbudowane są komórki. Podczas zabiegu, atomy „synchronizują się”, czyli obracają się pod tym samym kątem wokół osi pola magnetycznego. W efekcie dochodzi do aktywacji procesów metabolicznych w organizmie, które wyzwalają regenerację tkanek. Poddanie się tej metodzie leczenia może być szansą na poprawę jakości życia i przedłużenie sprawności, bez dokuczliwych dolegliwości bólowych.
Warto dodać, że terapia pomocna jest także w leczeniu wielu innych dolegliwości układu mięśniowo-szkieletowego, np. zerwań mięśni czy trudnych złamań, które bywają konsekwencją wypadków lub niefortunnych kontuzji.Terapia rezonansem magnetycznym (MBST®)
Terapia rezonansem magnetycznym w systemie MBST® została opracowana przez lekarzy, fizyków, biologów i inżynierów. System terapii MBST® wykorzystuje technologię rezonansu magnetycznego w celu pobudzania procesów regeneracyjnych i uśmierzania bólu. Służy do regeneratywnej stymulacji komórek, czyli odbudowy tkanek utraconych czy uszkodzonych, odbudowy kości i chrząstek.
Zaawansowany system terapii rezonansem magnetycznym MBST® umożliwia skuteczne i niemające efektów ubocznych zabiegi w zakresie chorób układu mięśniowo-szkieletowego. Dzięki temu możliwe jest efektywne leczenie m.in. przyczyn zwyrodnieniowych chorób stawów, urazów sportowych i powypadkowych, a także schorzeń kości i stawów (takich jak artroza czy osteoporoza). Ich celem jest utrzymanie zdrowia i jakości życia w zaawansowanym wieku.
Terapia za pomocą rezonansu jądrowego MBST® jest z sukcesem stosowana od 1998 r. przez lekarzy i terapeutów. Ponad 250 000 poddanych leczeniu pacjentów potwierdza skuteczność systemu terapeutycznego MBST®.
MBST® to wyrób MedTec Medizintechnik GmbH. Dystrybutorem generalnym systemu na Polskę jest firma MedTec Pol Sp. z o.o. Certyfikat i atesty MedTec są uznawane na całym świecie – oznaczają bezpieczeństwo i zaufanie do terapii MBST®. Gwarancją tego jest regularny proces weryfikacji prowadzony przez zatwierdzone przez państwo ośrodki badawcze, takie jak np. TÜV-SÜD. Technika rezonansu magnetycznego MBST® objęta została około 150 patentami na całym świecie i jest obecnie stosowana z powodzeniem w ponad 39 krajach.
Więcej informacji o terapii rezonansem magnetycznym (MBST®) można znaleźć na stronie: http://mbst-terapia.pl  lub pod numerem telefonu: +48 75 738 35 62 (linia informacyjna czynna od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-16:00).

 

/źródło - /

Poprawiony: wtorek, 12 września 2017 21:34