Gdy dziecko ciągle choruje. Co prowadzi do nawracających infekcji? Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
wtorek, 12 września 2017 05:03

Gdy dziecko ciągle choruje. Co prowadzi do nawracających infekcji?

Twoje dziecko ciągle choruje, często ma katar, kaszel i gorączkę? Być może jego układ immunologiczny potrzebuje wsparcia. Jak skutecznie walczyć z nawracającymi infekcjami i wzmocnić odporność, radzą eksperci z Instytutu Mikroekologii w Poznaniu.


Żłobek, przedszkole i szkoła to miejsca, które sprzyjają infekcjom, głównie z tego powodu, że łatwiej jest tam o kontakt z chorobotwórczymi bakteriami. Drobne infekcje wśród dzieci to sprawa całkowicie normalna, sytuacja może zacząć się komplikować, w momencie gdy nasze dziecko choruje niemal bez przerwy. Co może być tego przyczyną?
Nasz układ oddechowy jest wyściełany śluzówką, która pełni funkcję ochronną i jest ściśle powiązana ze śluzówką naszego układu pokarmowego. Za jej funkcjonowanie odpowiada mikroflora jelit, czyli bakterie i inne drobnoustroje bytujące w naszym przewodzie pokarmowym. Zaburzenie mikroflory jelit spowodowane np. nadmierną podażą antybiotyków, leków przeciwbólowych, stresem, a także czynnikami środowiskowymi negatywnie wpływa na stan naszych śluzówek, w tym również błony śluzowej dróg oddechowych. Kluczową rolę odgrywa tutaj wydzielnicza immunoglobulina-A (slgA), za której produkcję odpowiada mikroflora jelitowa.

Jak to zbadać?

Jeśli chorujemy częściej niż raz na kwartał warto wykonać profesjonalną diagnostykę mikroflory układu pokarmowego – badanie KyberKompaktPro, które sprawdza wszystkie ważne grzyby i bakterie (ochronne, immunostymulujące, odżywiające nabłonek jelitowy, jak również te potencjalnie patogenne). Na podstawie wyników badania zlecona zostanie również celowana probiotykoterapia. Możemy także wykonać badanie poziomu slgA – dr Mirosława Gałęcka, Instytut Mikroekologii.
Niezwykle ważne jest także wyciszenie stanu zapalnego w organizmie, którego przyczyną jest rozszczelnienie bariery jelitowej oraz powstające wskutek tego nadwrażliwości pokarmowe IgG-zależne. W tym przypadku pomocne okaże się badanie ImuPro. Dzięki niemu możliwe jest precyzyjne określenie alergenów pokarmowych, które należy wyeliminować z diety na określony czas.

Jak przeciwdziałać?

Musimy zadbać o prawidłowy skład naszej mikroflory jelitowej oraz o prawidłową dietę – bogatą w prebiotyki, czyli składniki, którymi żywią się nasze dobre bakterie. Najlepsza dieta dla naszych jelit jest bogata w błonnik pokarmowy, który znajdziemy m.in. w zbożach z pełnego przemiału, warzywach i otrębach. Szczególnie ważna jest skrobia oporna, której źródłem są np.: lekko niedojrzałe banany, szparagi, cykoria, zimny ryż i makaron.

Probiotyki – jak zrobić to dobrze?

Probiotyki są niezbędnym elementem profilaktyki nawracających infekcji, a także wsparciem organizmu w trakcie i po antybiotykoterapii, ale należy pamiętać, że nie każdy probiotyk sprawdzi się tak samo dobrze. Należy wybierać preparaty o zdefiniowanej ilości bakterii probiotycznych i przyjmować je odpowiednio długo – nawet przez kilka miesięcy. Trzeba również pamiętać, że o ile niektóre produkty spożywcze, takie jak kefir czy kiszonki są bogate w „dobre” bakterie, o tyle ich spożycie nie zastąpi dobrze dobranej probiotykoterapii.


Dodatkowe informacje:

Instytut Mikroekologii w Poznaniu świadczy najnowocześniejsze usługi medyczne dla pacjentów oraz lekarzy z całej Polski. Jest to firma medyczna, która jako pierwsza wprowadza na rynek Polski innowacyjne analizy laboratoryjne na bazie własnych badań doświadczalnych, które przeprowadzane są według ogólnie przyjętych norm i standardów naukowych. Ponadto Instytut Mikroekologii ściśle i nieustannie współpracuje z najlepszymi jednostkami naukowymi i akademickimi w Polsce oraz zagranicą. Swą wizję firma realizuje poprzez:
• dokładność i wiarygodność przeprowadzanych badań laboratoryjnych
• zaangażowanie pracowników w życie naukowe
• lekarze pracujący w Instytucie zawsze poszukują do skutku źródła dolegliwości pacjenta, nigdy nie działają jedynie na objawy.
Instytut Mikroekologii bazując na ponad 50-letnim doświadczeniu Instytutu Mikroekologii w Herborn (Niemcy), jako pierwszy w Polsce zajmuje się przeprowadzaniem badań mikrobiologicznych, których celem jest rozpoznawanie rdzennych przyczyn wielu przewlekłych schorzeń. Są to zazwyczaj dolegliwości, z którymi pacjenci borykają się od lat, a których przyczyny nie są bliżej znane np.: dolegliwości skórne (atopowe zapalenie skóry, świerzbienie, łuszczyca, pokrzywka) czy też dolegliwości żołądkowo-jelitowe (biegunki, zaparcia, wzdęcia).
W skład Instytutu Mikroekologii wchodzi nowoczesne laboratorium wyposażone w specjalistyczny sprzęt laboratoryjny, profesjonalne narzędzia oraz niezbędne „know how” umożliwiające przeprowadzanie specjalistycznych badań. Zespół tworzą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w zakresie mikrobiologii oraz medycyny ogólnej.
Instytut Mikroekologii w Poznaniu przeprowadza badanie ImuPro jako jedyny ośrodek w Polsce. Instytut uczestniczy w corocznej międzynarodowej kontroli jakości obejmującej 17 laboratoriów na całym świecie. Oznacza to, iż czułość i swoistość oznaczeń wykonywanych w laboratorium kontrolowane są przez niezależną organizację zewnętrzną (EvomedMedizinService GmbH). Instytut co roku spełnia wymagania dotyczące jakości wykonania badań, czego dowodem są otrzymane certyfikaty.
Więcej informacji www.instytut-mikroekologii.pl.

/źródło - /fot.depositphotos/