Jaki odcień białego wybrać i z czym go połączyć? Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
wtorek, 29 sierpnia 2017 12:35

Jaki odcień białego wybrać i z czym go połączyć?
Inspiracje, porady, rozwiązania

Kolor uniwersalny, który powiększa, rozjaśnia i odświeża wnętrze. Biały, bo o nim mowa, sprawia, że pomieszczenie nabiera harmonii i prostoty. W zależności od tego, czy biel potraktujemy jako dodatek, czy jako główny motyw w aranżacji, osiągniemy odmienne efekty. Jak urządzić mieszkanie stylowo, a nie jedynie sterylnie? Czy z białym można przesadzić? Oraz jak stworzyć niepowtarzalną aranżację za pomocą tego koloru?

 

Dekoria.pl, kolekcja Loneta

Biel pasuje do każdego wnętrza, a w zależności od tego, jaki wybierzemy ton, odcień, fakturę oraz połączenie z innymi kolorami, możemy osiągnąć efekt nawiązujący do stylu skandynawskiego, minimalistycznego, rustykalnego, angielskiego, glamour czy klasycznego. Kolor biały również świetnie rozjaśnia i powiększa pomieszczenie, może stać się tłem dla innych kolorów albo grać główną rolę we wnętrzu – wszystko zależy od naszej inwencji. Wraz z Dekoria.pl przygotowaliśmy kilka porad, jak wybrać odpowiedni odcień białego oraz z jakimi kolorami i materiałami najlepiej go połączyć.

Jaką biel wybrać?

Przed wyborem mebli czy dodatków w kolorze białym warto pamiętać, że kolor ten występuje w wielu różnych odcieniach oraz tonach. W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na tonacje – barwy występują w tonach ciepłych i zimnych.
• Ciepła biel to odcień łagodny, lepiej załamuje światło oraz tworzy przytulne wnętrze. Warto wybrać ciepłe tony, jeśli pozostałe kolory w pomieszczeniu również są ciepłe.
• Zimna biel to kolor wyrazistszy i surowszy. Również w tym wypadku warto wybrać zimną biel, jeśli pozostałe kolory w pokoju są zimne.
Nie należy mieszać ciepłej i zimnej bieli. Barwy te gryzą się ze sobą i wyglądają niespójnie.
Poza tonem kolorystycznym biel może też mieć różne odcienie. Najpopularniejsze to: najjaśniejszy biały, alabastrowy, mleczny, porcelanowy, perłowy czy kolor kości słoniowej. Nie zawsze ten sam rodzaj białego występuje pod powyższymi nazwami, więc warto sprawdzić, w jaki odcień wpada wybrana przez nas barwa, tzn. jakiego koloru poświatę w niej widzimy np. czy jest to żółty, różowy, niebieski itd.
Choć biały jest kolorem neutralnym i idealnie współgra z wszystkimi kolorami tęczy, to jednak z pewnymi barwami czy materiałami tworzy szczególnie eleganckie połączenie.

• Połączenie bieli i naturalnego drewna
Zestawienie białego z naturalnym drewnem sprawi, że stylizacja będzie ponadczasowa i nieskazitelna. Dlaczego? Wszystko za sprawą drewna, które wprowadza do pomieszczenia przytulną, domową atmosferę oraz ociepla nawet najbardziej surowe wnętrze. Z drugiej strony biały jest kolorem kojarzonym z chłodem, prostotą, a czasem nawet sterylnością. Połączenie tych dwóch żywiołów równoważy się we wnętrzu.

W praktyce duet ten można przemycić na:
* białym stole lub komodzie z blatem wykonanym z naturalnego drewna;
* białych ścianach i ciemnej, drewnianej podłodze;
* szafie z częścią elementów drewnianych i częścią w kolorze białym.

Dekoria.pl, roleta rzymska Capri, tkanina Romantica


• Kontrast bieli i czerni
Biało-czarne wnętrza to nieśmiertelna klasyka, którą można wykorzystać w aranżacji każdego pomieszczenia. Dzięki temu duetowi wnętrze nabierze elegancji. Warto pamiętać, że w tego typu aranżacjach kluczowe znaczenie mają odpowiednie proporcje pomiędzy tymi dwoma kolorami. Czarny nie powinien przytłaczać całego pomieszczenia. W tym połączeniu można również wykorzystać różne odcienie bieli i czerni oraz odmienne faktury czy wzory materiałów.

• Połączenie bieli i innych jasnych odcieni
Biel można bez obaw łączyć z beżem, szarością, kolorem kremowym oraz innymi odcieniami białego, o ile tonacja kolorystyczna jest taka sama. Takie zestawienia będą łagodne i subtelne, a dzięki meblom takim jak sofa Chesterfield lub Katrina czy elegancka ława – wpiszą się w styl glamour.

• Kolor biały na tle cegły
Ściana wykonana z cegły jest mocnym akcentem dekoracyjnym we wnętrzu. Z jednej strony wybija się na pierwszy plan, a z drugiej – stojące przed nią jasne meble i dekoracje zostają dodatkowo podkreślone. Dlatego białe dodatki świetnie sprawdzą się na tle cegły. Osoby, które nie przepadają za czerwonym kolorem oryginalnej cegły, zawsze mogą wybrać te pomalowane na biało.

• Biały w połączeniu z intensywnymi kolorami
Na białym tle można wyeksponować meble i dodatki w intensywnych kolorach np. fioletowym, granatowym czy czerwonym. Ważne jednak, aby mocne odcienie występowały maksymalnie na dwóch elementach – mogą to być np. sukienki na krzesła w jadalni, kanapa w salonie czy dekoracyjne poduszki i dywan w sypialni.

Biel to kolor, z którym można eksperymentować, połączyć z różnymi fakturami, wzorami, odcieniami i stworzyć wiele kompletnie innych stylizacji. Również w zależności od tego, czy potraktujemy biały jako główny kolor, czy jako dodatek, wnętrze nabierze odmiennego charakteru. W poszukiwaniu inspiracji, jak wykorzystać biel we wnętrzu, warto odwiedzić stronę Dekoria.pl.

/źródło - /

Poprawiony: wtorek, 29 sierpnia 2017 13:23