Badanie genu APOE4 - sprawdź, czy masz podwyższone ryzyko Alzheimera Drukuj Email
Wpisany przez Agnieszka Łapajska   
wtorek, 29 sierpnia 2017 12:42

Badanie genu APOE4 – sprawdź, czy masz podwyższone ryzyko Alzheimera

Jeśli chcesz sprawdzić, czy występują u Ciebie predyspozycje do zachorowania na Alzheimera, możesz wykonać badanie genu APOE4. Może on zwiększyć ryzyko wystąpienia choroby nawet 15-krotnie! Masz więc szansę zyskać informację, dzięki której realnie wpłyniesz na stan swojego zdrowia.

Gen APOE4 – jaki ma wpływ na Alzheimera?

Funkcją genu APOE jest kodowanie specjalnego białka, które ma duże znaczenie w metabolizmie lipoprotein (związków białka i protein) oraz cholesterolu. Wariant 4 tego genu (APOE4) powoduje, że organizm produkuje wysoką ilość niebezpiecznego amyloidu. To właśnie ta substancja – w postaci blaszek amyloidowych – gromadzi się w mózgu, powodując zanik neuronów i synaps i w efekcie zaburza funkcjonowanie tego organu.
Badanie genu APOE4 polecane jest przede wszystkim...
...jeśli cenisz profilaktykę zdrowotną i chcesz zadbać o siebie w kompleksowy sposób, żeby jak najdłużej zachować organizm w dobrej kondycji. Dobrze zrealizować je również wtedy, gdy masz powyżej 65. lat i chcesz opóźnić pierwsze objawy Alzheimera, które u Ciebie występują.
Rekomenduje się je także rodzinie osób chorych i tym osobom, które narażone są na środowiskowe czynniki ryzyka. Chodzi m.in. o brak aktywności fizycznej, wysoki poziom triglicerydów, urazy głowy, cukrzycę czy miażdżycę.

Alzheimer – sprawdź, jakich objawów nie lekceważyć

Chociaż Alzheimer na początku daje bardzo delikatne objawy i często myli się je ze stresem czy naturalnym procesem starzenia, nie lekceważ ich. Powinny zaniepokoić Cię przede wszystkim kłopoty z pamięcią krótkotrwałą, problemy z zapamiętywaniem nowych informacji, wahania nastrojów, nadpobudliwość, niepokój czy wycofanie społeczne.
Rezultat badania genu APOE4 nie jest wyrokiem
Minimum jedna kopia genu APOE4 nie oznacza, że na pewno zachorujesz na Alzheimera. Wynik badania mówi jedynie o tym, że masz wyższe niż inni ryzyko zachorowania – występują u Ciebie predyspozycje genetyczne do pojawienia się tej choroby.
Wiedza na temat podwyższonego zagrożenia to dla Ciebie ogromna szansa na uniknięcie choroby lub opóźnienie jej rozwoju poprzez poprawę stylu życia i szybkie wdrożenie leczenia.
Gen APOE4 jest u Ciebie obecny? Masz realny wpływ na swoje zdrowie
Jeśli masz świadomość wyższego ryzyka zachorowania, w faktyczny sposób możesz chronić się przed tym schorzeniem. Wprowadzając zdrowszą dietę, rzucając używki i pamiętając o aktywności intelektualnej i fizycznej nie tylko wpłyniesz korzystnie na mózg, ale też relacje z rodziną. Aktywne życie jest po prostu ciekawsze i szczęśliwsze.
Warto zdawać sobie sprawę, że to właśnie niezdrowa dieta, papierosy, podwyższony poziom trójglicerydów i brak aktywności fizycznej są jedynymi z czynników wpływających na zachorowanie na Alzheimera.
Agnieszka Łapajska, www.testDNA.pl
Zdjęcie ©dmbaker/Depositphotos.pl