Szkło łazienkowe bez tajemnic Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
niedziela, 13 sierpnia 2017 08:45

Szkło łazienkowe bez tajemnic


Szkło wykorzystuje się dziś jako budulec ścian, podłóg, sufitów, blatów, przegród oraz rozmaitych elementów mebli i wyposażenia wnętrz. Dostępnych jest coraz więcej jego typów i wzorów. Na co zwrócić uwagę kupując wykonaną z tego materiału kabinę prysznicową?


Beton, stal, ale także i szkło uchodzą za materiały budowlane na miarę XXI wieku. Trend ten znajduje odzwierciedlenie nie tylko w stylu nowoczesnych drapaczy chmur, ale także w „standardowych” przestrzeniach mieszkalnych. Przyczyną popularności przezroczystych tafli jest – z jednej strony - postęp technologiczny, umożliwiający ich wykorzystanie w coraz to nowych zastosowaniach, a z drugiej - naturalne pochodzenie surowca, jego wizualna lekkość oraz śmiałe eksperymenty projektantów, pozwalające dostosować produkt do zróżnicowanych preferencji i najmodniejszych wnętrzarskich tendencji. Jakie parametry kabin gwarantują bezpieczne i wygodne użytkowanie? Jakie wzory są najpopularniejsze?

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Na podstawie przykrych doświadczeń ze stłuczonymi słoikami, szklankami czy kieliszkami, szkło kojarzy się nam jako kruchy i delikatny materiał. Surowiec wykorzystywany w atestowanych kabinach renomowanych producentów charakteryzuje się zupełnie innymi parametrami niż standardowy wariant tego materiału. – Szkło hartowane wyróżnia się obojętnością na zmiany temperatur do 200°C oraz 5-6 krotnie większą wytrzymałością na zginanie i na uderzenia niż to „zwyczajne” wykorzystywane np. w produkcji kieliszków – mówi Katarzyna Choniawko, ekspert marki Aquaform. – W związku z tym nazywa się je szkłem „bezpiecznym”. W przypadku rozbicia tafli hartowanej, rozpada się ona na wiele małych, nieostrych kawałków – dodaje ekspert. Obowiązujące w naszym kraju przepisy zobowiązują firmy produkujące wyposażenie tego typu do opisywania go nazwą zakładu oraz numerem normy, zgodnie z którą zostały wytworzone i przetestowane. By upewnić się, że kabina, która nam się podoba jest bezpieczna, warto więc poszukać na jej drzwiach stosownego oznaczenia.

Po drugie - funkcjonalność

W standardowe użytkownie kabiny prysznicowej wpisana jest nieustanna styczność z rozchlapującą się wodą, środkami czystości oraz pozostawiającym tłusty osad mydłem. Z czasem mogą w efekcie powstawać trudne do usunięcia odbarwienia. By temu zapobiegać, producenci polecają warianty ze specjalną powłoką. – Polimerowa warstwa hydrofobowa DP Active wyrównuje powierzchnię tafli szkła, ograniczając możliwość gromadzenia się osadów w zagłębieniach, oraz powoduje odpychanie cząsteczek wody, minimalizując występowanie nieestetycznych zacieków – mówi Katarzyna Choniawko, ekspert Aquaform. Chcąc skrócić czas potrzebny na doprowadzenie kabiny do porządku przy codziennych kąpielach warto więc zwrócić uwagę na to, czy jest pokryta tego rodzaju materiałem. Przydatna może okazać się także specjalna ściągaczka do wody, ułatwiająca codzienną pielęgnację przeszklonych powierzchni.

Po trzecie - design

Na rynku dostępne są nie tylko zróżnicowane powłoki funkcjonalne, ale także estetycznie odmienne od siebie wzory tafli. Transparentność jest jedną z głównych wizualnych zalet szkła, szczególnie ważną ze względu na zachowanie optycznej przestrzenności łazienki. Projektanci nie negują jej więc, a raczej bawią się jej konwencją. Standardowe przezroczyste szkło jest w tym sezonie zastępowane wyrazistymi wariantami przyciemnianymi; „miękkimi”, matowymi wykończeniami oraz połączeniami faktur o różnym stopniu transparentności. Obok kabin, pokrytych wzorami w postaci różnorodnych konfiguracji linii prostych i krzywych lub przypominającymi tworzące mur cegły, hitem stają się nawiązujące do typografii modele z chmurami słów zapisanych wieloma różnymi czcionkami.

/źródło - /