5 rzeczy których nie wiesz o winie Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
czwartek, 29 czerwca 2017 10:03

5 rzeczy których nie wiesz o winie

Kto pije najwięcej? Wytrawne czy słodkie? Z korkiem czy zakrętką?...

1. Kto pije najwięcej?

Im dalej na wschód i północ tym więcej zwolenników mocnych alkoholi. Natomiast na zachodzie i południu największą popularnością cieszy się wino. Choć wydawałoby się, że najwięcej koneserów wina znajdziemy we Francji, wyprzedza ją Watykan, który jest liderem nie tylko w Europie ale i na świecie!

2. Wytrawne czy słodkie?

Jeszcze do niedawna Polacy najczęściej wybierali wina słodkie lub półsłodkie. Dziś sięgamy zazwyczaj po czerwone wytrawne. Latem jednak szczególną popularnością cieszą się wina musujące i drinki takie jak Aperol czy Szprycer oraz białe wina, które zazwyczaj schładzamy.

3. Z korkiem czy zakrętką?

Wciąż panuje mit, że wino z korkiem jest lepsze. Wydaje nam się bardziej eleganckie i luksusowe. Nic bardziej mylnego. Korek dębowy wiąże się z ryzykiem choroby korkowej, a w przypadku win młodych i świeżych lepiej sprawdzają się zakrętki.

4. Kolor butelki ma znaczenie?

Mało kto wie, że kolor butelki ma znaczenie. Wino w bezbarwnych butelkach jest szczególnie narażone na zepsucie światłem słonecznym. „Warto więc kupować te w zielonych i ciemno brązowych butelkach. Jeśli jednak zdecydujemy się na to w bezbarwnej zwróćmy uwagę na to czy były przechowywane w ciemnym miejscu.” – mówi Vano Makhniashvili z firmy Marani

5. Im starsze tym lepsze?

Na rynku wciąż jest bardzo mało win, które nadają się do dojrzewania. Te wyprodukowane masowo przez ogromne koncerny powinny być wypite w ciągu około dwóch lat od zabutelkowania. Jak je rozpoznać? Tych do leżakowania nie znajdziemy w supermarkecie a jego koszt to zazwyczaj minimum 200 zł. Dla takiego wina potrzebne jest również odpowiednie miejsce i temperatura.


O Marani:
Wina Marani są oryginalnymi gruzińskimi winami, produkowanymi w regionie Kacheti – Telawi. Winiarnia łączy nowoczesne technologie ze starożytnymi metodami wytwarzania wina. Beczki dębowe sąsiadują tu z tradycyjnymi amforami glinianymi – KWEWRI, zakopanymi w ziemi piwnicy, którą nazywa się „Marani”. Region Kacheti dzieli się na siedem najważniejszych mikroregionów dla win o zastrzeżonym nazewnictwie miejsca pochodzenia upraw winorośli. Prawy brzeg rzeki Alazani zajmują mikroregiony „Tsinandali”, „Vazisubani”, „Akhasheni” i „Mukuzani”, a mikroregiony „Napareuli”, „Kvareli” i „Kindzmarauli” są położone przy malowniczym podnóżu Dużego Kaukazu, na lewym brzegu rzeki Alazani. Tutaj rodzą się wyborne wina czerwone i białe, wytrawne i półsłodkie ze złożonym bukietem i niepowtarzalnym smakiem, które zyskują uznanie na całym świecie. Importerem win w Polsce jest Marani 1915 Sp. z o.o. Więcej informacji na stronie: http://www.marani.com.pl/

/źródlo - /

Poprawiony: czwartek, 29 czerwca 2017 10:20