Helen Doron Early English - zabawa w angielski Drukuj Email
Wpisany przez Dorota Mita   
poniedziałek, 13 września 2010 15:13

HELEN DORON EARLY ENGLISH - zabawa w angielski

 

Żyjemy w czasach, w których warto znać język angielski. Czy nam się to podoba, czy nie, bez jego znajomości trudno się dziś poruszać po świecie.
Troskliwi rodzice czy też kochający dziadkowie zapisują zatem swoje pociechy na kursy tego języka jeszcze zanim ukończą one pierwszy rok życia. Za wcześnie? Niekoniecznie.

        W dzisiejszym świecie znajomość angielskiego jest niezbędna. Żyjemy otoczeni anglojęzycznymi zwrotami, za granicą posługujemy się tym językiem niezależnie od kraju, w którym przebywamy. Anglojęzyczne strony stanowią dużą część zasobów internetowych i to takich, które z pewnością warto poznać. W dodatku dobrze mieć w CV wpisaną frazę „biegły w mowie i piśmie”. O korzyściach płynących z fluent English nie trzeba chyba nikogo przekonywać, gorzej jednak, gdy przyjdzie rzeczywiście usiąść do nauki.

        Długie kolumny słówek, żmudne powtarzanie gramatyki i skomplikowana wymowa – zna to każdy, kto ją rozpoczyna. Wydawałoby się, że dla najmłodszych jest to najbardziej męczące - w końcu dzieciństwo to czas beztroski i zabaw, po cóż dokładać maluchom obowiązków. Okazuje się jednak, że nauka angielskiego nie musi być dla dziecka trudna i przykra, jeśli się odpowiednio do niej podejdzie. Celują w tym pedagodzy i lingwiści, którzy opracowują nowoczesne metody kształcenia najmłodszych  przez zabawę.

        Jak to działa? Otóż, choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, umysł dziecka ma niesamowite możliwości przyswajania wiedzy. Maluch musi wszak nauczyć się wszystkiego o otaczającej go rzeczywistości: jak siadać, jak wiązać sznurowadła, jak przechodzić przez ulicę. No i musi poznać znaczenie słów wypowiadanych przez rodziców. Bawiąc się, poznaje rzeczywistość i przygotowuje się do dorosłego życia. Wszystko, co trzeba zrobić, to wykorzystać ten mechanizm, by otrzymać bardzo skuteczny sposób uczenia dzieci: naukę przez zabawę.

        Metodę tę opracowała lingwistka Helen Doron, która obserwując, jak dzieci uczą się ojczystego języka, postanowiła zastosować ten sam sposób, by przyswoiły sobie angielski. Na naukę nie jest za wcześnie – to właśnie najmłodsze dzieci mają największe zdolności do zapamiętywania dużej liczby informacji, a w dodatku ich aparat mowy jest jeszcze na tyle elastyczny, że nie mają problemu z prawidłową wymową. Nawet trzymiesięczne maluchy mogą skorzystać z tego sposobu, gdyż nie trzeba umieć mówić, by osłuchiwać się z językiem. A właśnie osłuchiwanie się jest najważniejszym elementem nauki w szkołach Helen Doron.

        Metoda obejmuje cotygodniowe zajęcia, w których uczestniczą rodzice i dzieci oraz odsłuchiwanie w domu dwa razy w ciągu dnia specjalnie przygotowanych nagrań z piosenkami i wierszykami. Podczas lekcji, które odbywają się w małych grupach, dzieci siedzą na dywanie w kolorowym pokoju, panuje atmosfera wesołej zabawy. Najważniejsze, by najmłodsi czuli się bezpiecznie i nie nudzili się. Na zajęciach mówi się tylko po angielsku. Nauka nie jest męcząca, gdyż podczas kolejnych lekcji większość materiału stanowi poznawanie znaczenia słów, z którymi dzieci są już osłuchane oraz używanie znanych słów w różnych kontekstach.

        Odpowiednio wczesne wprowadzenie dziecka w świat języka angielskiego nie tylko zapewnia mu lepszy start w życiu, może także sprawić, że pierwsze lata nauki będą dla niego dobrą zabawą, a w późniejszych latach będzie chętnie i z zainteresowaniem uczyć się języka obcego. A przecież właśnie o to chodzi.

Zapraszamy na bezpłatną lekcję pokazową w Łodzi !

Zapisy na bezpłatne lekcje pokazowe przyjmujemy pod numerem telefonu 42 / 630 20 48 oraz adresem poczty elektronicznej: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


Trochę więcej o Helen Doron Early English

Na świecie funkcjonuje ponad 400 szkół kształcących sposobem opracowanym przez brytyjską lingwistkę Helen Doron. W Polsce metoda ta znana jest od 1998 roku: w 140 miastach naszego kraju działa 186 szkół, zrzeszających obecnie 25 tysięcy uczniów. Sieć Helen Doron jest najstarszą szkołą językową dla dzieci w naszym kraju, w ubiegłym roku świętowaliśmy jubileusz 10-lecia metody w Polsce.

Metoda Helen Doron Early English

Helen Doron Early English jest prostą, przyjazną i naturalną metodą nauczania dzieci języka angielskiego, opartą na przyswajaniu języka poprzez zabawę. Raz w tygodniu dzieci uczestniczą w zajęciach grupowych, codziennie słuchają w domu płyt z anglojęzycznymi piosenkami i wierszykami. System sprawdza się bez względu na język ojczysty dziecka i umożliwia nauczanie już od 3 miesiąca życia do 14 lat. Metoda opiera się na sposobie, w jaki dzieci przyswajają język ojczysty.

 

Niemowlę zaczyna poznawać język już w chwili przyjścia na świat (a nawet wcześniej). Z początku słyszy słowa, ale ich nie ro­zumie. Rodzice pomagają mu uchwycić znaczenie poznanych dźwię­ków. Gdy dziecko zrozumie lub powie słowo, rodzice nagradzają je uściskami, uśmiechem, pocałunkami. Metoda Helen Doron Early English naśladuje ten naturalny proces. Dziecko uczy się języka angielskiego tak, jak języka ojczystego. Słucha tekstów i piosenek, nagranych na CD. Nie musi im poświęcać uwagi ani usiłować zrozu­mieć. Po pewnym czasie dźwięki, słowa i budowa zdania angielskie­go stają się dla niego znajome. Mózg najlepiej rozwija się w pierwszych latach naszego życia. Wówczas bez wysiłku przyswaja fakty i informacje. Tę jego właści­wość wykorzystuje metoda Helen Doron Early English.

Proces nauki języka jest skomplikowany. Mimo to, zwykle do ukończenia trzech lat dziecko potrafi opanować jeden lub – w sprzy­jających warunkach – nawet więcej języków. Im dziecko starsze, tym trudniej jest mu opanować poprawną intonację i gramatykę języka obcego. Ponadto nauka języka obcego we wczesnych latach rozwija w korze mózgowej połączenia odpowiedzialne za słuch i ogólną inte­ligencję. Poznawanie drugiego języka w dzieciństwie jest skutecznym sposobem na przyspieszenie rozwoju intelektualnego dzieci. Nauka języka angielskiego od najmłodszych lat pomoże osiągać sukcesy w szkole, a równocześnie będzie pasjonującą zabawą.

 

Szkoły Helen Doron oferują dziesięć kursów języka angielskiego dla dzieci na różnych poziomach zaawansowania i w różnym wieku: niemowlęta i dzieci w wieku przedszkolnym uczą się tylko języka mówionego, dzieci starsze – także czytania i pisania.

 

Nauczyciele Helen Doron stale dążą do tego, by zarówno ma­teriały dydaktyczne, jak i metodyka nauczania były najwyższej jakości. Są profesjonalnie przygo­towani. Regularnie uczest­niczą w szkoleniach. Mają wsparcie międzynarodo­wej organizacji. A tradycja, jaka za nimi stoi, to gwarancja rzetelności i poważnego podejścia do misji, jaką jest wprowadzanie dzieci w świat języka angielskiego.

Poprawiony: wtorek, 07 stycznia 2014 18:51