Łazienkowe zwyczaje Polaków... Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
niedziela, 11 czerwca 2017 16:30

Łazienkowe zwyczaje Polaków – łazienka bardziej wielofunkcyjna niż nam się wydaje

Choć łazienka to zwykle najmniejsze pomieszczenie w domu, często służy nam do innych czynności niż tylko codzienna toaleta. Grupa Geberit postanowiła przyjrzeć się łazienkowym zwyczajom Polaków. Wyniki przeprowadzonych badań mogą zaskoczyć. Okazuje się, że łazienka potrafi na chwilę zamienić się między innymi w garderobę, pokój relaksu, schowek, czytelnię, a nawet budkę telefoniczną.

Odwieczna walka płci

Panowie, czy znacie to uczucie kiedy wstajecie rano i chcecie skorzystać z łazienki, a Wasza partnerka dopiero suszy włosy. Drogie Panie, czy przypominacie sobie sytuację, gdy właśnie bierzecie do ręki tusz, a Wasz partner dobija się do drzwi łazienki, bo pilnie musi skorzystać z toalety? To codzienne, poranne sceny w wielu polskich domach. Jeśli dojdą do tego inni domownicy, a zwłaszcza dzieci, kolejka znacznie się wydłuża. Jednak badani w pytaniu o to, która osoba w związku, spędza więcej czasu w łazience, zgodnie twierdzili, że są to kobiety. Prawie połowa pań wskazała na siebie, również mężczyźni przeważnie typowali swoje partnerki.

Większość Polaków spędza w łazience w ciągu dnia nie więcej niż godzinę, średnia to 43 minuty. Aż 46% respondentek nie wstydzi się swoich zwyczajów i otwarcie przyznaje, że spędza w łazience ponad 45 minut dziennie. Rekordzistki, które przebywają tam ponad 60 minut w ciągu dnia, to kobiety w wieku 33-40, które mieszkają głównie w dużych miastach. W ciągu dnia mężczyźni są w łazience średnio o 10 minut krócej niż kobiety. Co ciekawe, średni czas spędzony w łazience maleje wraz z wiekiem.
W toalecie przebywamy znacznie krócej, bo średnio 18 minut. Jednak zastanawialiście się kiedyś dlaczego w miejscach publicznych do damskiej toalety są zawsze kolejki? Również z toalety kobiety korzystają dłużej. Co dziesiąta badana osoba spędza tam w ciągu dnia więcej niż 30 minut. Najwyższy średni czas przebywania w toalecie (21 minut) dotyczy osób w grupie wiekowej 25-32 lata. Jednak od czasu spędzonego w toalecie ciekawsze jest to, o czym tam myślimy. A nasze myśli krążą głównie wokół... pracy, obowiązków i planowania dalszej części dnia. „Siedząc na toalecie myślę o zakupach, o tym co muszę jeszcze zrobić w domu i co przygotować na obiad” – stwierdza jedna z uczestniczek badania.

Łazienkowe zaskakujące czynności

Co powinno się robić w łazience, wszyscy wiemy. A co tak naprawdę w niej robimy prócz codziennej toalety i czynności higienicznych? Ponad połowa badanych Polaków (53%) w łazience się... ubiera. Ponad 40% ankietowanych rozmawia również przez telefon, ciekawe czy o miejscu swojego pobytu informują rozmówcę? Łazienka jako miejsce intymne sprawdza się znakomicie, co czwartemu respondentowi zdarzyło się uprawiać w niej seks. Osoby uczestniczące w badaniu często wykorzystują czas spędzany w łazience na czytanie, słuchanie muzyki, rozmowy z partnerem, a nawet picie porannej kawy lub herbaty. Dla części jest to pomieszczenie, w którym najlepiej trenuje się pewność siebie oraz śpiewanie. W końcu nie od dziś wiadomo, że akustyka pod prysznicem jest najlepsza. Ci, którym metraż pomieszczenia na to pozwala, w łazience także ćwiczą. Podobno pompki wykonywane z rękami opartymi o wannę są bardzo skuteczne.


Okazuje się, że łazienka to idealne miejsce na to, by się zrelaksować aż dla 37% badanych i skorzystać z czasu tylko dla siebie. Ponad 10% ankietowanych udaje się do łazienki, by schować się przed innymi. Ponad połowa Polaków zgadza się ze stwierdzeniem, że matki chowają się w łazience, aby odpocząć. Ponad 60% kobiet jest przychylnych temu stwierdzeniu. Dla kobiet łazienka stała się „oazą spokoju” i miejscem, gdzie mogą szybko zregenerować siły.

/źródlo - /

Poprawiony: niedziela, 11 czerwca 2017 16:37