Telewizja Dziewcząt i Chłopców - wspomnienie dzieciństwa w Planete Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 10 września 2010 08:54

Wspomnienie dzieciństwa w PLANETE - „Telewizja Dziewcząt i Chłopców”

Czy łatwo byłoby dziś przykuć uwagę dzieci wychowanych na kolorowych i krzykliwych kreskówkach gawędą o zwierzętach lub poradnikiem dla majsterkowiczów? Raczej nie.

Dla pokolenia dzisiejszych czterdziestolatków telewizja - choć czarno-biała – wcale nie była bezbarwna, a programy łączące rozrywkę z edukacją gromadziły młodych entuzjastów przed odbiornikami.

 

altJak w każdej innej epoce, młodzi ludzie dorastający w latach 60. i 70. łaknęli rozrywki. W jej poszukiwaniu oblegali kina, gromadzili się na zajęciach w domach kultury, pełni emocji wyjeżdżali na letnie kolonie. Siedząc w czterech ścianach własnych domów, do dyspozycji mieli przede wszystkim telewizję. I właśnie z myślą o nich powstała kultowa dziś Telewizja Dziewcząt i Chłopców.

 

Twórcą cyklu programów dla starszych dzieci był dziennikarz Maciej Zimiński, który w roku 1965 został mianowany zastępcą redaktora naczelnego programów dziecięco-młodzieżowych Telewizji Polskiej. Od początku jego działalności przyświecała idea, aby walor rozrywkowy emitowanych audycji połączyć z funkcją edukacyjną i wychowawczą.

 

W ramach Telewizji Dziewcząt i Chłopców powstał cały szereg programów, które stały się prawdziwymi przebojami małego ekranu. Pierwszy wielki sukces odniósł magazyn „Ekran z Bratkiem” (jego gospodarzem był sam Zimiński), w ramach którego prezentowano żeglarskie gawędy, kącik gier umysłowych, vademecum małego majsterkowicza, popularne seriale w odcinkach (m.in. „Podróż za jeden uśmiech” i „Przygody psa Cywila”), czy wreszcie program „Niewidzialna Ręka”, zachęcający do spełniania dobrych uczynków.

 

Rekordy popularności biły także: przyrodniczy „Zwierzyniec”, telewizyjny fanklub pod nazwą „Klub Pancernych” skierowany do wielbicieli serialu „Czterej pancerni i pies”, „Latający Holender”... poświęcony tematyce żeglarskiej. Każdy odcinek tych programów gromadził przed telewizorami miliony młodych widzów. „Zwierzyniec” ukazywał się na antenie dwadzieścia lat, „Ekran z Bratkiem” - dwanaście, „Klub Pancernych” działał w ogromnej skali, a „Niewidzialna Ręka” zrobiła kilka milionów dobrych uczynków - wylicza osiągnięcia Telewizji Dziewcząt i Chłopców Maciej Zimiński.

 

Za sprawą dokumentu Sławomira W. Malinowskiego poświęconego TDiCh, który zostanie wyemitowany w PLANETE, na ekranie odżyje magia czasów, w których redaktorzy najpopularniejszego medium kierowali się zasadą „bawiąc uczyć, ucząc bawić”, a jednocześnie potrafili zjednać sobie młodych ludzi w całej Polsce.

 

TELEWIZJA DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW

film dokumentalny
Polska, 2009, 48 min.

reżyseria: Sławomir W. Malinowski

 

   
   
   
   
   

Poprawiony: piątek, 10 stycznia 2014 20:25