Choroba Alzheimera - objawy i leczenie Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
czwartek, 30 marca 2017 09:58

Choroba Alzheimera - objawy i leczenie

Choroba Alzheimera jest najczęstszą postacią otępienia u osób po 65 roku życia. Szacuje się, że w Polsce osób chorych na Alzheimera jest od 200 do nawet 400 tys. Niestety problemem nadal jest niska rozpoznawalność. Często bagatelizuje się objawy początków choroby Alzheimera, zrzucając winę na fizjologiczny proces starzenia się.

 

Jakie są objawy łagodnej postaci Alzheimera?

To przede wszystkim zaburzenia pamięci, objawiające się jako problem z przypominaniem sobie świeżych informacji, a także zapamiętywaniem nowych. Zapominanie może zdarzyć się każdemu, ale coraz częstsze problemy z pamięcią nie są normą. Zwłaszcza, gdy zaczynają zaburzać codziennie funkcjonowanie pacjenta. Pojawiają się problemy z koncentracją, z planowaniem i myśleniem abstrakcyjnym. Chory może stać się apatyczny, mieć problemy z wysławianiem się, wypowiedzi stają się rozwlekłe i choremu trudno znaleźć właściwe słowa. Pojawia się i pogłębia apraksja, czyli upośledzenie czynności ruchowych. Chory może mieć trudności z zapinaniem guzików, posługiwaniem się sztućcami czy pisaniem.

Choroba Alzheimera jest chorobą otępienną, neurodegeneracyjną i jako taka jest nieuleczalna i stale postępująca. Jedyne co możemy robić, to spowalniać jej proces i pomóc osobom chorym w dostosowaniu się do nowych warunków życia.

Co medycyna ma do zaoferowania dla osoby chorej na Alzheimera?

Farmakoterapia. Uważa się, że w chorobie Alzheimera podstawowe znaczenie ma patologia amyloidu, który odkłada się w mózgu, tworząc toksyczne blaszki i zaburzając jego funkcjonowanie. Do tego dołącza się stan zapalny, niszczenie synaps (połączeń między neuronami) oraz niedobór acetylocholiny, która jest ważnym neurotransmiterem.

W Polsce dostępnych jest pięć substancji, zarejestrowanych w leczeniu choroby Alzheimera. Są to inhibitory acetylocholinesterazy (donepezil, rywastygmina, galantamina i takryna) oraz antagonista receptora NMDA układu glutaminergicznego – memantyna. Leki z pierwszej grupy mają na celu zwiększenie poziomu Acetylocholiny w synapsie i w efekcie poprawić zdolności poznawcze pacjenta. Memantyna działa poprzez układ glutaminergiczny, który w chorobie Alzheimera jest nadmiernie pobudzony i wywołuje niszczenie komórek nerwowych. Memantyna blokuje receptory przed ich nadmierną stymulacją, przez co chroni komórki przed efektem toksyczności. Gdy zauważymy niepokojące objawy u naszych bliskich, skierujmy ich na badania kliniczne. Szybka diagnoza pomoże w zatrzymaniu postępu choroby.