Róża - przyczyny, objawy, charakterystyka Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
wtorek, 07 marca 2017 09:57

Róża - przyczyny, objawy, charakterystyka

Róża to choroba zakaźna skóry. Nieleczona lub zbyt późno rozpoznana może wywołać zagrażającą życiu sepsę. Różę bardzo łatwo pomylić z żylną chorobą zakrzepową – opóźnia to prawidłową diagnozę i rozpoczęcie leczenia.

 

Przyczyny zachorowania na różę – zakażenie paciorkowcami i gronkowcami

Róża to choroba skórna, która odznacza się ostrym, szybko rozprzestrzeniającym się stanem zapalnym skóry i tkanki podskórnej. Jest zakaźna, choć rzadko się zdarza się zarazić nią od innej osoby. Główną przyczyną choroby jest zakażenie bakteriami, najczęściej paciorkowcami lub – rzadziej – gronkowcami (szczególnie złocistym). Do infekcji może dojść poprzez zranienie naskórka i zakażenie rany.

Objawy róży - niezwykle podstępnej choroby

Róża najczęściej pojawia się niespodziewanie, bez wyraźny zwiastunów. Nagle wzrasta temperatura ciała, a samej gorączce towarzyszy uczucie zimna i dreszcze. Objawy na pierwszy rzut oka przypominają więc grypę. Po kilku dniach do nich dołączają jednak symptomy charakterystyczne dla róży. Zmiana skórna, przy której doszło do zakażenia, staje się wrażliwa na dotyk, gorąca, błyszcząca, napięta i krwistoczerwona. Dodatkowo mogą pojawić się pęcherzyki wypełnione ropą lub treścią surowiczą oraz zaburzenia układu pokarmowego (m.in. wymioty i nudności). Czasem dochodzi również do powiększenia węzłów chłonnych. Przed podjęciem leczenia, konieczne jest wykluczenie obecności innych schorzeń o podobnych objawach, np.:

  • półpaśca,
  • gronkowca,
  • ropowicy skóry,
  • ostrego, kontaktowego zapalenia skóry,
  • oraz rumienia guzowatego.

W przypadku gdy zmianami skórnymi objęta jest twarz, należy sprawdzić czy zakażenie nie przybrało formy róży nowotworowej.

Charakterystyka róży i jej przebieg

Róża często mylona jest z inną chorobą o podobnej nazwie – różyczką, która przenoszona jest drogą kropelkową. W przeciwieństwie jednak do niej, jest chorobą zakaźną, szybko rozwijającą się i wymagającą terapii medycznej. Mała plamka w krótkim czasie rozprzestrzenia się na większą powierzchnię skóry. Obrzęk takich naczyń może prowadzić do np. do zrostów, co finalnie prowadzi do upośledzenia działania całego układu limfatycznego. Różą bardzo trudno zarazić się od innej osoby, ponieważ paciorkowce ropne, które głównie wywołują zakażenie, dostają się do ciała w wyniku urazu mechanicznego. Przebieg choroby zależny jest od nasilenia objawów i typu zakażenia. Poza różą nowotworową istnieje również:

  • Róża wędrująca – czerwone pasma wędrują wzdłuż naczyń chłonnych, powodując proces zapalny.
  • Róża pęcherzowa – powstają pęcherze wypełnione treścią surowiczą. Następnie dochodzi do obrzęku tkanek naskórka. Finalnie oddziela się on od głębszych warstw skóry.
  • Róża martwicza – w trakcie jej przebiegu dochodzi do rozkładu tkanek. Choroba pozostawia blizny na skórze.
  • Róża krwotoczna – ze zmiany skórnej wydziela się krwista wydzielina. Róża krwotoczna często towarzyszy róży pęcherzowej.
  • Róża nawrotowa – rumień zapalny ujawnia się po pewnym czasie od zakończenia choroby. Miejsce zakażenia nie zmienia się. Niestety wyleczenie róży nawrotowej nie jest możliwe.

 

Poprawiony: wtorek, 07 marca 2017 10:11