Idealne wina do lekkich przekąsek Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
poniedziałek, 20 lutego 2017 12:32

Idealne wina do lekkich przekąsek

W zależności od pogody często zmieniamy nasze nawyki żywieniowe. W zimę zazwyczaj serwujemy sobie tłuste, mięsne potrawy i rozgrzewające napoje. Wiosną przechodzimy natomiast na sałatki warzywne, owoce i orzeźwiające trunki. Każda pora roku jest bowiem bogata w produkty sezonowe i to zgodnie z nimi i potrzebami naszego organizmu układamy menu.


Częstym dodatkiem, po który sięgamy w okresie letnim jest białe wino. Może być zarówno półsłodkie jak i wytrawne, wszystko zależy od tego na co mamy aktualnie ochotę i jakie mamy upodobania. Mamy jednak wskazówki, dla tych którzy nie wiedzą jak podkreślić smak wiosennych dań.

1. Sałatka grecka - idealnym winem będzie wino wytrawne, lekkie, niebeczkowane np. gruzińskie Mtsvane o przyjemnym kwiatowym aromacie.

2. Sałatka z gruszką, granatem, rukolą i serem pleśniowym - najlepiej dobrać do niej białe wino półsłodkie. W zależności od tego, który składnik sałatki chcemy pokreślić proponujemy dokonać wyboru pomiędzy: Alazani, gronowym winem o delikatnym aromacie melona i pigwy podkreślającym smak gruszki. Natomiast wino Tvishi z dużą kwasowością przy zachowaniu słodyczy, podkreśli ser i granat.

3. Łosoś ze szparagami - tu zdecydowanie polecamy wyraziste i intensywne wytrawne wino z lekko ziołowym finałem, które będzie świetnie współgrało z każdym gatunkiem ryb. Proponujemy gruzińskie Kondoli Rkatsiteli Marani, które ma swój ciężar, jest dobrze wywarzone i dość gęste, dzięki czemu jest wyjątkowe.

Cena: 30-50 zł (w zależności od rodzaju)
Butelka: 0,75 l


O Marani:
Wina Marani są oryginalnymi gruzińskimi winami, produkowanymi w regionie Kacheti – Telawi. Winiarnia łączy nowoczesne technologie ze starożytnymi metodami wytwarzania wina. Beczki dębowe sąsiadują tu z tradycyjnymi amforami glinianymi – KWEWRI, zakopanymi w ziemi piwnicy, którą nazywa się „Marani”. Region Kacheti dzieli się na siedem najważniejszych mikroregionów dla win o zastrzeżonym nazewnictwie miejsca pochodzenia upraw winorośli. Prawy brzeg rzeki Alazani zajmują mikroregiony „Tsinandali”, „Vazisubani”, „Akhasheni” i „Mukuzani”, a mikroregiony „Napareuli”, „Kvareli” i „Kindzmarauli” są położone przy malowniczym podnóżu Dużego Kaukazu, na lewym brzegu rzeki Alazani. Tutaj rodzą się wyborne wina czerwone i białe, wytrawne i półsłodkie ze złożonym bukietem i niepowtarzalnym smakiem, które zyskują uznanie na całym świecie. Importerem win w Polsce jest Marani 1915 Sp. z o.o. Więcej informacji na stronie: http://www.marani.com.pl/ 

/źródło - /

Poprawiony: poniedziałek, 20 lutego 2017 12:48