Jak długo stosować probiotyk po antybiotykoterapii? Drukuj Email
Wpisany przez Mirosława Gałęcka   
czwartek, 16 lutego 2017 13:40

Jak długo powinno się stosować probiotyk po antybiotykoterapii?


Podaż antybiotyków powoduje zmianę mikroflory na 6 miesięcy lub dłużej, nawet do 4 lat. Dzieje się tak, ponieważ antybiotyki nie potrafią działać wybiórczo. Owszem niszczą chorobotwórcze bakterie w przypadku infekcji, ale przy tym negatywnie oddziałują także na bakterie pożyteczne i ważne dla zdrowia.

 

W konsekwencji osłabiają układ immunologiczny, który staje się podatny na kolejne infekcje. Jednak zaburzoną mikroflorę jelit da się odbudować, należy przyjmować odpowiednio dobrane probiotyki. Zaleca się ich stosowanie zarówno w trakcie kuracji antybiotykami, jak i po jej zakończeniu. Długość okresu probiotykoterapii jest zależna od czasu trwania terapii antybiotykowej. W niektórych przypadkach może trwać nawet kilka miesięcy.
O probiotykach należy pamiętać nie tylko przy antybiotykoterapii, ale także gdy pojawiają się dolegliwości, takie jak: problemy skórne, biegunki, wzdęcia i zaparcia, choroby autoimmunizacyjne oraz inne dolegliwości o charakterze przewlekłym. Negatywnie na mikroflorę wpływają nie tylko antybiotyki, ale też inne zażywane leki, stres i nieodpowiedni tryb życia. Nawet, gdy dojdzie do zaburzenia mikroflory jelit, możesz ją odbudować właśnie dzięki probiotykom. Można przyjmować je profilaktycznie, często biorą też udział w terapii chorób układu pokarmowego, atopowego zapalenia skóry oraz alergii.
By działanie probiotyków było skuteczne muszą być nie tylko dobrej jakości. Ważne, by były dobrze dobrane do indywidualnych potrzeb, w zależności od jednostki chorobowej, ale także od stanu mikroflory jelit, której obraz można uzyskać badaniem np. KyberKompakt. Probiotyk zawsze należy brać w czasie posiłku, ponieważ kęsy pokarmowe ochronią bakterie probiotyczne przed zniszczeniem, zanim te dostaną się do jelita grubego.

Dr n. med. Mirosława Gałęcka
Instytut Mikroekologii w Poznaniu


Dodatkowe informacje:
Instytut Mikroekologii w Poznaniu świadczy najnowocześniejsze usługi medyczne dla pacjentów oraz lekarzy z całej Polski. Jest to firma medyczna, która jako pierwsza wprowadza na rynek Polski innowacyjne analizy laboratoryjne na bazie własnych badań doświadczalnych, które przeprowadzane są według ogólnie przyjętych norm i standardów naukowych. Ponadto Instytut Mikroekologii ściśle i nieustannie współpracuje z najlepszymi jednostkami naukowymi i akademickimi w Polsce oraz zagranicą. Swą wizję firma realizuje poprzez:
• dokładność i wiarygodność przeprowadzanych badań laboratoryjnych
• zaangażowanie pracowników w życie naukowe
• lekarze pracujący w Instytucie zawsze poszukują do skutku źródła dolegliwości pacjenta, nigdy nie działają jedynie na objawy.
Instytut Mikroekologii bazując na ponad 50-letnim doświadczeniu Instytutu Mikroekologii w Herborn (Niemcy), jako pierwszy w Polsce zajmuje się przeprowadzaniem badań mikrobiologicznych, których celem jest rozpoznawanie rdzennych przyczyn wielu przewlekłych schorzeń. Są to zazwyczaj dolegliwości, z którymi pacjenci borykają się od lat, a których przyczyny nie są bliżej znane np.: dolegliwości skórne (atopowe zapalenie skóry, świerzbienie, łuszczyca, pokrzywka) czy też dolegliwości żołądkowo-jelitowe (biegunki, zaparcia, wzdęcia).
W skład Instytutu Mikroekologii wchodzi nowoczesne laboratorium wyposażone w specjalistyczny sprzęt laboratoryjny, profesjonalne narzędzia oraz niezbędne „know how” umożliwiające przeprowadzanie specjalistycznych badań. Zespół tworzą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w zakresie mikrobiologii oraz medycyny ogólnej.
Instytut Mikroekologii w Poznaniu przeprowadza badanie ImuPro jako jedyny ośrodek w Polsce. Instytut uczestniczy w corocznej międzynarodowej kontroli jakości obejmującej 17 laboratoriów na całym świecie. Oznacza to, iż czułość i swoistość oznaczeń wykonywanych w laboratorium kontrolowane są przez niezależną organizację zewnętrzną (EvomedMedizinService GmbH). Instytut co roku spełnia wymagania dotyczące jakości wykonania badań, czego dowodem są otrzymane certyfikaty.
Więcej informacji www.instytut-mikroekologii.pl.

/źródło - /

 

Poprawiony: czwartek, 16 lutego 2017 13:49