Jak przygotować się do Gwiazdki, czyli stół w siedmiu odsłonach Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
czwartek, 15 grudnia 2016 10:30

Jak przygotować się do Gwiazdki, czyli świąteczny stół w siedmiu odsłonach

Dwanaście potraw, dodatkowe miejsce przy stole, sianko i czerwony obrus – to tylko kilka zwyczajów związanych ze zbliżającymi się Świętami. Czy jednak wszystkich świątecznych zasad trzeba rygorystycznie przestrzegać? Na przykład wigilijny stół nie musi być przykryty tkaniną wyłącznie w wyrazistym, czerwonym kolorze. Oto, jak jeszcze można udekorować blat i przestrzeń wokół niego.

 

Święta Bożego Narodzenia są obchodzone od IV wieku, a dopiero w XVII stuleciu na trwałe zapisały się w polskiej tradycji. Wtedy też zostały utrwalone zwyczaje znane do dzisiaj – oczekiwanie na pierwszą gwiazdkę, rozdawanie prezentów i spotkania z bliskimi. Przed tym, zanim zasiądziemy z bliskimi przy świątecznym stole, warto poznać 7 sposobów na udekorowanie świątecznego stołu.

1. Klasyczna tradycja
Pierwsza propozycja stanowi idealne rozwiązanie dla miłośników tradycji. Jej głównym elementem jest bowiem duży, czerwony obrus w kratkę.
Co powinno się znaleźć na blacie przykrytym tradycyjną tkaniną? Aby wykończyć klasyczną dekorację, wystarczy rozłożyć pod każdym talerzem zielone podkładki z kolekcji tkanin Jupiter od Dekoria.pl. Swoją kolorystyką będą nawiązywać do stroików wykonanych z choinkowych gałązek i bożonarodzeniowego drzewka. Dobrze pamiętać też o delikatnych ozdobach na krzesła (można wykorzystać np. kokardy wykonane z tego samego materiału co obrus).


2. Klasyka w minimalistycznej wersji
Alternatywnym rozwiązaniem dla osób, które choć cenią klasyczne wystroje, chcą je nieco unowocześnić, jest wykorzystanie bieżników zamiast dużego obrusa. Ten sposób dekorowania stołu ukazuje piękno drewnianych lub szklanych blatów. Bieżnik na stole będzie również doskonale wyznaczał miejsce do układania zastawy stołowej czy innych dodatków.
Wszyscy, którym wydaje się, że minimalistyczny bieżnik nie odda w pełni tradycyjnego ducha Bożego Narodzenia, mogą ustawić na blacie piękną biało-czerwoną zastawę stołową Spirit of Christmas od Dekoria.pl, składającą się z filiżanek, cukiernicy, pojemnika na mleko, miseczki i talerzy.


3. Święta pełne miłości
Święta to czas, który kojarzy się przede wszystkim z domowym ciepłem i... miłością. Dlatego najlepszym symbolem oddającym atmosferę Gwiazdki jest serce. Ten motyw świetnie sprawdzi się na bieżniku i roletach z kolekcji tkanin Christmas od Dekoria.pl użytych w jadalni bądź salonie. Świąteczne serca przypomną wszystkim gościom i domownikom o tym, co najważniejsze w trakcie wspólnych spotkań.
Jak układać bieżnik na blacie? Właściciele dużych stołów powinni rozłożyć tkaninę na środku, równolegle do dłuższego boku. Takie rozwiązanie uporządkuje przestrzeń na blacie i wyznaczy miejsce do układania dodatków, chociażby świec, oraz potraw, a także przestrzeń, w której znajdą się talerze dla każdego z gości.


4. Białe Święta
Kolejny sposób dekorowania stołu na pewno spodoba się tym, którzy uwielbiają jasną kolorystykę. Biały obrus udekorowany delikatnym wzorem świątecznych stroików kojarzy się ze śniegiem delikatnie przykrywającym blat. Stanowi on wymarzone tło dla wszystkich dodatków. Aby wprowadzić do swojej jadalni jeszcze więcej zimowych akcentów, warto ustawić na środku stołu kilka świec w niebieskich, szklanych świecznikach Ocean Blue od Dekoria.pl.
Śnieżnym dodatkiem pasującym do jasnego wystroju świątecznego stołu są także białe sukienki na krzesła. Tkaniny delikatnie opadają na podłogę, dzięki czemu wyglądają niczym kurtyny ze śniegu. Ozdoby na krzesła są również bardzo praktyczne – dzięki nim obicia czy drewniane elementy siedzisk nie brudzą się i nie niszczą.


5. Święta pełne złota
Ważną rolę w świątecznych dekoracjach odgrywa złoto. Błyszczące dodatki w tym kolorze odbijają całe światło z otoczenia, dzięki czemu Święta zyskują jeszcze więcej blasku. Złoty kolor kojarzy się także z elegancją, dlatego to rozwiązanie głównie dla osób preferujących bogate aranżacje inspirowane pałacowymi komnatami. Złoty kolor pasuje nie tylko do metalicznych dodatków, lecz także do tkanin np. obrusu w gwiazdy z kolekcji Christmas od Dekoria.pl.
Na eleganckim stole świątecznym warto rozstawić białą zastawę stołową. Dlaczego? Dzięki neutralnej barwie cała aranżacja sprawia wrażenie bardzo lekkiej i uporządkowanej. Pamiętaj – elegancja nie lubi przesady, dlatego umiar w dekorowaniu stołu i dobieraniu kolorów jest bardzo ważny.


6. Stół w wersji minimalistycznej
Następne rozwiązanie na pewno spodoba się osobom, które nie lubią zbyt dużej liczby dodatków. Ten sposób dekorowania stołu jest bowiem ograniczony do kilku niezbędnych elementów – białego obrusa zakrywającego cały blat, zastawy stołowej, podkładek, świec i wazonu.
Minimalistyczny wystrój świetnie sprawdzi się na małym stole. Biały obrus optycznie powiększy mebel, a ograniczona liczba świątecznych akcesoriów nie zajmie dużo miejsca na blacie. Pamiętaj, że pomiędzy wszystkimi talerzami musisz znaleźć miejsce na wigilijne i świąteczne potrawy.

7. Skandynawskie Święta
Ostatnie rozwiązanie na pewno przypadnie do gustu miłośnikom stylu skandynawskiego. W dekorowaniu stołu w tej stylistyce pomoże przede wszystkim ciemnoszary, długi obrus oraz... drugi biały obrus prostokątny. Styl skandynawski nie boi się przecież eksperymentów. Dlatego poza dwoma obrusami można ustawić na blacie także stroik z białymi bombkami, srebrne świece i białą zastawą stołową.
Choć wnętrze w stylu skandynawskim niekiedy sprawia wrażenie nonszalanckiego, należy pamiętać, że wszystkie dodatki powinny do siebie pasować. Niektóre motywy warto zatem powtórzyć w kilku miejscach. Kontynuacją akcentu, jakim jest obrus wykonany z białej tkaniny z kolekcji Christmas, mogą być zasłony czy rolety w tym samym wzorze.

Więcej sposobów na świąteczne dekorowanie domu znajdziesz na www.dekoria.pl.

 

/źródło - /

 

Poprawiony: czwartek, 15 grudnia 2016 11:07