Wnuczek na diecie - jak mu nie zaszkodzić? Drukuj Email
Wpisany przez Agnieszka Łapajska   
sobota, 03 grudnia 2016 09:13

Wnuczek na diecie – jak mu nie zaszkodzić?


Specjalną dietę powinny stosować dzieci m.in. przy nietolerancji laktozy, cukrzycy czy niewydolności nerek. Jadłospis szczególnie istotny jest również przy celiakii, przy której dieta bezglutenowa jest konieczna do ustąpienia objawów i poprawy stanu organizmu. Jeśli wnuczek choruje na celiakię, zaszkodzi mu nawet minimalna ilość glutenu.

Specjalna dieta dziecka – jak jej przestrzegać?
Dziadkowie zawsze powinni znać zalecenia dietetyczne swoich wnuków, by podawać im wyłącznie to, co będzie dla nich zdrowe i całkowicie bezpieczne. Warto bowiem zdać sobie sprawę, że w przypadku tego typu chorób dieta nie jest jedynie chwilową modyfikacją jadłospisu, a trwałą zmianą sposobu żywienia. Przykładowo, przy diecie bezglutenowej nie można podawać dziecku pszenicy (także orkiszu), jęczmienia, żyta i wszystkich produktów z ich dodatkiem. Konieczne jest więc wybieranie żywności, która naturalnie nie zawiera glutenu (np. ryż, kukurydza, gryka, owoce, warzywa, świeże mięso i wędliny bez dodatków, jaja, produkty mleczne).
Ważne, by czytać etykiety – czasami producenci dodają gluten np. po to, by zagęścić dany produkt. Najlepiej sięgać więc po wszystko, co oznaczone jest symbolem „przekreślonego kłosa”. Dzięki temu można mieć pewność, że dieta dziecka rzeczywiście zostanie zachowana. Konieczne jest również unikanie kontaktu z glutenem np. podczas przygotowywania posiłków.


Czy dziecko ma celiakię? Objawy i diagnostyka choroby
Celiakia u dziecka objawia się najczęściej kłopotami z układem pokarmowym (np. biegunki, wymioty, nudności, zaparcia, brak apetytu), a także kłopotami z rozwojem i wzrostem. Dzieci z celiakią są niższe od rówieśników, mają bladą skórę, opuszczone ramiona i pośladki oraz wypięty brzuch. Objawy są zmienne w czasie, nie wszystkie muszą występować jednocześnie. U starszych dzieci dodatkowo pojawiają się już choroby związane z niedoborami, jak anemia, padaczka, wczesna osteoporoza, zanik szkliwa zębowego czy afty w jamie ustnej.
Diagnostykę celiakii u dziecka najlepiej rozpocząć od szybkiego i bezbolesnego testu DNA. Sprawdza on, czy w organizmie obecne są geny HLA DQ2 i/lub HLA DQ8, które odpowiadają za chorobę. Ich brak oznacza brak schorzenia i daje pewność, że celiakia nie pojawi się również w przyszłości. Wykrycie genów najczęściej wymaga dalszej diagnostyki (np. oznaczenia przeciwciał), co pozwoli sprawdzić aktywność choroby. Wykonanie najpierw testu DNA pozwala uniknąć biopsji jelita.
Warto zdawać sobie sprawę, że celiakia to choroba genetyczna. Jeśli u jednej osoby z rodziny zostanie wykryta lub gdy jeden z członków ma objawy, inni również są zagrożeni. Dobrze, by badaniu genetycznemu poddała się od razu cała rodzina.


Wnuczek ma celiakię? Nigdy nie dawaj mu glutenu!
Nawet minimalna ilość glutenu szkodzi osobom chorym na celiakię, ponieważ choroby nie da się wyleczyć. Dlaczego? Przy tym schorzeniu organizm nie reaguje odpowiednio na ten składnik – po spożyciu glutenu zanikają kosmki jelitowe, a błona śluzowa jelit niszczy się. Z tego powodu następują problemy z wchłanianiem składników odżywczych, witamin i minerałów. Pojawiają się niedobory, które prowadzą do wielu chorób i powikłań, a przypadku dzieci – również do niskorosłości i spowolnienia rozwoju.
Jeśli dziecko dostanie więc nawet malutkie ciastko czy bułkę z masłem, może nastąpić nawrót objawów choroby i ponowne wyniszczenie jelit. Nieleczona celiakia (czyli nieprzestrzeganie diety bezglutenowej) może w przyszłości być powodem także m.in. depresji, problemów z płodnością czy nawet nowotworów.
Oprócz możliwych powikłań i niebezpiecznych objawów, podanie dziecku produktów z glutenem zaburzy również jego dietę. Może mieć później problem z ponownym jej przestrzeganiem.
Dziecko nie może jeść glutenu? Wybierz coś innego
Przy diecie bezglutenowej również można podawać dziecku smakołyki – warto jednak wybierać świadomie. Najlepiej sprawdzą się świeże owoce. Na zakupy wybrać można się również z dzieckiem i pozwolić mu wybrać te najciekawsze, np. takie o ciekawych kształtach czy kolorach (m.in. smoczy owoc, liczi). Można przygotować dziecku również domowe przekąski czy ciasteczka, które nie zawierają mąki z glutenem. Wiele przepisów znaleźć można nie tylko w Internecie, ale również czasopismach czy telewizji.
Wnuczkowi podawać można także wszelkie słodycze czy przekąski, które posiadają na opakowaniu logo „przekreślonego kłosa”. Warto jednak sprawdzić najpierw ich skład – zbyt duża ilość cukru czy tłuszczu nie będzie zdrowa.

Autor: Agnieszka Łapajska, testDNA, www.testdna.pl
Zdjęcie: ©TatyanaGl/Depositphotos.com

/źródło - /