Przepis na zdrową wątrobę Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
czwartek, 13 października 2016 10:56

Przepis na zdrową wątrobę

Odpowiedni sposób żywienia ma ogromne znaczenie w zapobieganiu i leczeniu chorób wątroby. Zmiana nawyków żywieniowych może przyczynić się do zahamowania rozwoju niektórych schorzeń, a w pewnych przypadkach prowadzić do całkowitego wyleczenia. Warto więc ograniczyć spożywanie tłustych potraw i zacząć stosować zbilansowaną dietę. Jej podstawowe zasady wskazuje dietetyk Magdalena Siuba-Strzelińska.

Jaką rolę w trawieniu odgrywa wątroba?
Wątroba to bardzo pracowity organ, który bierze udział w wielu procesach zachodzących w organizmie – pełni ponad 500 różnorodnych funkcji . Jedną z ważnych ról wątroby jest wspomaganie procesu trawienia – produkuje dziennie około litra żółci, która rozbija duże cząsteczki tłuszczu na małe kropelki (emulgacja tłuszczów). Mniejsze drobiny tłuszczu są bardziej podatne na enzymy je trawiące , . Gdy wątroba jest uszkodzona może wytwarzać zbyt mało żółci albo żółć o nieodpowiednim składzie, przez co organizm może mieć problemy z trawieniem tłuszczów , .

Jak i co jeść?
Magdalena Siuba-Strzelińska, dietetyk, pracownik Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie, zastępca kierownika Ogólnopolskiego Centrum Dietetyki IŻŻ i członek Polskiego Towarzystwa Dietetyki podpowiada jaki sposób odżywiania może korzystnie wpłynąć na pracę wątroby:

1. Regularność posiłków i sposób ich spożywania
• Regularne spożywanie 4-6 niewielkich objętościowo posiłków, najlepiej co 3-4 godziny.
• Powolne i spokojne konsumowanie posiłków uchroni przed zjedzeniem zbyt dużych porcji.
• Pilnowanie kaloryczności diety.

2. Wybór właściwych produktów spożywczych
• Produkty powinny być świeże.
• Należy unikać żywności z dużą ilością konserwantów i barwników.
• Należy ograniczyć spożycie tłuszczów, szczególnie zwierzęcych. Można stosować niewielkie ilości tłuszczów roślinnych (olej, oliwa) do sałatek i surówek – tłuszcze te sprzyjają wchłanianiu witamin A, D, E, K, które są magazynowane w wątrobie.
• Należy ograniczyć spożycie węglowodanów prostych, np. słodyczy.
• Trzeba pamiętać o odpowiedniej ilości białka, które sprzyja regeneracji komórek wątroby (chude mięso, nabiał, ryby).
• Wykluczenie z diety alkoholu, mocnej kawy i herbaty.
• Ograniczenie ilości spożywanej soli.
• Należy unikać ostrych przypraw i produktów wzdymających, czyli warzyw kapustnych, cebulowych i strączkowych.

• Trzeba wypijać codziennie ok. 2 l płynów (u chorych z wodobrzuszem obowiązują ograniczenia ilości wypijanych płynów).

3. Odpowiednie przyrządzanie potraw
• Należy unikać smażenia, dozwolone jest grillowanie lub smażenie bez tłuszczu.
• Potrawy warto spożywać bezpośrednio po przyrządzeniu, aby nie odgrzewać ich ani nie odsmażać.
• Należy unikać zasmażek i śmietany do przyprawiania zup.
• Warzywa powinny być gotowane (rozdrobnione, przetarte) lub jako drobno starte surówki.
• Owoce należy spożywać w postaci soków lub przecierów (bez pestek i skórek).
• Nie można spożywać potraw zbyt gorących lub zbyt zimnych.
• Chorzy na marskość wątroby, powinni pamiętać o wieczornym posiłku bogatym w węglowodany (np. ryż z jabłkiem).

Dodatkowe wsparcie
Wątroba pracuje cały czas, dlatego trzeba o nią dbać systematycznie dzień po dniu. W przypadku wystąpienia chorób wątroby warto pamiętać o fosfolipidach. Fosfolipidy są składnikami wszystkich błon biologicznych organizmu człowieka oraz ważnym składnikiem żółci. Za podstawowe działanie fosfolipidów uważa się przyspieszenie regeneracji i stabilizację błon komórkowych , , ,*. W większości schorzeń wątroby dochodzi do tworzenia się ubytków fosfolipidowych w obrębie błon komórek wątrobowych, które wymagają uzupełnienia. Fosfolipidów jest wiele, ale wśród nich jest jeden szczególny, bardzo ważny dla prawidłowej budowy błon komórkowych. Mowa o fosfatydylocholinie. Ta aktywna klinicznie substancja wnika w komórki wątroby i wspomaga ich regenerację6,8*. Preparatem bogatym w wysokooczyszczoną fosfatydylocholinę pozyskiwaną z nasion soi jest Essentiale® Forte, lek działający kompleksowo:
• Fosfolipidy w leku Essentiale Forte® wspomagają regenerację komórek wątroby, przywracając ich prawidłowe funkcje, w tym funkcje produkcji żółci .
• Zawarte w nim fosfolipidy wpływają na prawidłowy skład żółci zmniejszając ryzyko powstania kamieni żółciowych9.
• Fosfolipidy pełnią również ważną rolę w trawieniu tłuszczów9.

*wykazano w modelach eksperymentalnych


Essentiale® Forte, 300 mg, kapsułki. 1 kapsułka zawiera: 300 mg (Phospholipidum essentiale) fosfolipidów z nasion sojowych zawierających (3-sn-fosfatydylo)cholinę. Substancje pomocnicze o znanym działaniu: olej sojowy. Wskazania do stosowania: Essentiale® Forte, jest roślinnym produktem leczniczym stosowanym w chorobach wątroby. Zmniejsza subiektywne dolegliwości, takie jak: brak apetytu, uczucie ucisku w nadbrzuszu spowodowane uszkodzeniem wątroby w wyniku nieprawidłowej diety, działania substancji toksycznych lub w przebiegu zapalenia wątroby. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Opracowano na podstawie Charakterystyki Produktu Leczniczego z data 07/2015.

Podmiot odpowiedzialny: A. Nattermann & Cie. GmbH, Nattermannalee 1, D-50829 Cologne, Niemcy. Pozwolenie na dopuszczenie do obrotu wydane przez Ministra Zdrowia nr: R/2647. Informacji w Polsce udziela: Sanofi-Aventis. Sp. z o.o., ul. Bonifraterska 17, 00-203 Warszawa, tel. (22) 2800000.

Średnia cena detaliczna: 24,99 PLN
Cena ostatecznie kształtowana jest na poziomie apteki.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

/źródło - Konkret PR  fot. www.zachowajrownowage.pl /