Objawy menopauzy - jak je złagodzic? Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
poniedziałek, 19 września 2016 07:23

Objawy menopauzy – jak je złagodzić?

Menopauza to naturalny, nieodłączny element cyklu biologicznego, który daje o sobie znać w postaci charakterystycznych objawów. W jaki sposób sobie z nimi radzić, podpowiadamy to z ekspertem programu „Zdrowa ONA” – ginekologiem, seksuologiem prof. dr n. med. Violettą Skrzypulec-Plintą.

 

Najczęstsze objawy menopauzy zdaniem kobiet :

Objawy menopauzy są bardzo zindywidualizowane. Ich występowanie i intensywność są zależne od wielu czynników, np. uwarunkowań genetycznych, czy prowadzonego przez kobietę trybu życia. Z tego powodu jedne kobiety znoszą je łagodnie, dla innych mogą stanowić duży dyskomfort. Przyczyną zaburzeń zdrowotnych w okresie menopauzalnym jest stopniowe ograniczenie czynności hormonalnej jajników, zmniejszenie ilości komórek jajowych i obniżenie poziomu estrogenów. Z niedoborem estrogenów związane są uderzenia gorąca, bezsenność, huśtawki nastrojów, a w późniejszym okresie także osteoporoza czy suchość pochwytłumaczy ekspert programu „Zdrowa ONA” prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta.


Jak złagodzić objawy – opinie kontra fakty


Co trzecia Polka za najlepszą metodę leczenia i łagodzenia objawów menopauzy uważa metodę naturalną 2.

Prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta: Ze względu na to, że wahania hormonów odpowiadają za objawy związane z menopauzą najskuteczniejszym sposobem ich eliminacji jest hormonalna terapia menopauzalna. Syntetyczne hormony zawarte w HTM są chemicznie i biologicznie identyczne jak hormony ludzkie. Kobiety, które w zastępstwie HTM stosują fitohormony i lecznicze preparaty ziołowe, powinny pamiętać, że estrogeny roślinne i zioła nie są tak skuteczne w niwelowaniu objawów menopauzy, jak te zawarte w HTM.


50% kobiet uważa, że regularna aktywność fizyczna i zdrowa dieta to najlepsza forma łagodzenia objawów menopauzy3*:
Prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta: Zdrowa dieta z naciskiem na zaprzestanie palenia papierosów, ograniczenie spożycia alkoholu oraz aktywność fizyczna, która pozwoli utrzymać korzystną masę ciała, to istotne elementy profilaktyki okresu okołomenopauzalnego. Warto na przykład ćwiczyć jogę, która wzmacnia mięśnie dna miednicy zapobiegające nietrzymaniu moczu, a do diety włączyć wapno i witaminę D3, które zmniejszają ryzyko osteoporozy. Należy przy tym pamiętać, że dieta i aktywność fizyczna to tylko jeden z elementów wspierających terapię menopauzalną.
40% Polek, jako najlepszą formę hormonalnej terapii menopauzalnej (HTM) uznaje transdermalną4**:
Prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta: Kobiety mają do dyspozycji przyjmowanie hormonów w formie doustnej, transdermalnej, podskórnej czy domiejscowej. Rzeczywiście, ze względu na pominięcie metabolizmu wątrobowego, metoda transdermalna charakteryzuje się korzystniejszym niż doustna profilem bezpieczeństwa. Spraye z estradiolem pozwalają z kolei na dobór indywidualnej, odpowiedniej dla kobiety dawki hormonów. Jednak bez względu na stosowany rodzaj HTM każda kobieta powinna poddawać się regularnym badaniom profilaktycznym i ginekologicznym. Pozwolą one ocenić jej stan zdrowia i dobrać odpowiednią dawkę hormonów, która nie tylko złagodzi objawy menopauzy, ale będzie także zapobiegać rozwojowi najczęstszych chorób charakterystycznych dla wieku 50+.


1,2,3,4, Ogólnopolskie badanie zrealizowane w ramach programu „Zdrowa ONA” zainicjowanego przez Gedeon Richter, przeprowadzone w lipcu 2016 roku metodą internetowych zestandaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych (CAWI) przez agencję SW Research. Badaniem objęto łącznie 605 kobiet w wieku 44-55 lat.
*Wśród badanych, które wybrały terapię naturalną.
** Wśród badanych, które wybrały terapię hormonalna.

Nie daj się pokonać wahaniom nastroju w czasie menopauzy

Aż 86% Polek uznaje wahania nastrojów za najczęstszy z objawów menopauzy . Czy naprzemienne odczuwanie skrajnych emocji w tym czasie jest nieuniknione? Odpowiadamy na to pytanie wraz z ekspertem portalu Zdrowa Ona, ginekologiem, seksuologiem prof. dr hab. n. med. Violettą Skrzypulec-Plintą.

Zmiany hormonalne i odczucia związane z wejściem w nowy etap życia mogą zakłócić psychiczny komfort kobiety w okresie menopauzy. Charakterystyczna dla tego czasu „huśtawka nastrojów” - doświadczanie zmiennych uczuć, takich jak radość, lęk, szczęście, stres i strach - spowodowana jest także zmianami hormonalnymi, w tym spadkiem stężenia estrogenów w organizmie kobiety.

Nie każda kobieta w czasie menopauzy musi doświadczać nieprzyjemnych objawów związanych z wahaniami nastroju. Dla wielu jest to jednak trudny do zaakceptowania okres zmian, a bagatelizowanie swojego samopoczucia i zdrowia psychicznego w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do depresji. Warto w tym czasie rozpocząć aktywności, które poprawią komfort i jakość codziennego funkcjonowania oraz porozmawiać na ten temat z ginekologiem. Specjalista po dokładnym wywiadzie zaproponuje odpowiednie rozwiązanie i dobierze dostosowaną do potrzeb kobiety hormonalną terapię menopauzalnątłumaczy ekspert programu „Zdrowa ONA”, ginekolog, seksuolog, prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta.

W JAKI SPOSÓB RADZIĆ SOBIE Z WAHANIAMI NASTROJU?

ZMIEŃ PODEJŚCIE DO ŻYCIA - Kondycja psychiczna i samopoczucie są w dużej mierze uzależnione od naszego nastawienia. Menopauza to początek pięknego etapu w życiu kobiety, czas nowych wyzwań, stawiania przed sobą nowych celów i w taki sposób warto o niej myśleć. Przekwitanie nie jest dowodem przemijającego czasu, lecz momentem, w którym trzeba wypracować postawę względem wieku i zacząć czerpać z niej siłę. Uprawiaj aktywności sprawiające ci radość, przyjrzyj się pozytywnym skutkom twoich działań.

UPRAWIAJ SPORT I ZADBAJ O DIETĘ - Systematyczne ćwiczenia mają korzystny wpływ na ciało i organizm na każdym etapie życia. Zacznij od kilku ćwiczeń i stopniowo zwiększaj czas treningu. Z czasem pójdzie łatwiej i będziesz ćwiczyć systematycznie! Regularna aktywność fizyczna i zdrowa dieta jeszcze przed menopauzą sprawiają, że jej objawy, w tym wahania nastrojów są znacznie łagodniejsze.

DBAJ O DOBRY WYPOCZYNEK - 54% kobiet jako najczęstszy objaw menopauzy wskazuje zaburzenia snu, dlatego tak istotne w tym czasie jest zaplanowanie relaksu . Odpoczynek, który regeneruje siły, pozwoli uniknąć rozdrażnienia i nagłych wahań nastroju. Zadbaj o regularny sen i znajdź czas na wypoczynek kiedy poczujesz zmęczenie. Pamiętaj, że odprężająca może być także długa kąpiel czy masaż wykonany przez partnera.

HORMONALNA TERAPIA MENOPAUZALNA - Za drażliwość w czasie menopauzy może odpowiadać niedobór estrogenów, dlatego to ich dostarczanie stanowi podstawę działania HTM. Syntetyczne hormony zawarte w HTM działają podobnie do hormonów człowieka, dlatego są skuteczne w łagodzeniu objawów menopauzy. Porozmawiaj o tym z ginekologiem, który pomoże dobrać Ci jej najlepszą metodę.

Terapię hormonalną można przyjmować w formie doustnej, podskórnej, domiejscowej czy transdermalnej np. w spray’u z estradiolem. Jest to najnowocześniejsza forma HTM, zapewniająca wygodę i dyskrecję stosowania. Kobiety, które mają zachowaną macicę powinny dodatkowo wzmacniać tę terapię progestagenamidodaje ekspert programu „Zdrowa ONA” prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta.

ZWRÓĆ SIĘ PO POMOC DO NAJBLIŻSZYCH

O swoich obawach związanych z menopauzą porozmawiaj z bliskimi Ci osobami. Nie bój się mówić o swoich lękach oraz o tym, że masz gorszy dzień. Jeżeli objawy są zbyt dokuczliwe poproś o wyrozumiałość. Pamiętaj, że twoi najbliżsi mogą potrzebować wskazówek, jak reagować na zmienne nastroje oraz jak odpowiedzieć na twoją potrzebę wsparcia, które pozwoli złagodzić negatywne emocje. Bliskie osoby mogą pomóc ci przejść przez ten trudny czas łagodniej. W niektórych przypadkach warto zwrócić się po pomoc do psychologa, który pomoże zaakceptować nową sytuację, nauczy jak radzić sobie z trudnościami z nią związanymi i pokaże jak odnaleźć jej pozytywne aspekty komentuje Patrycja Wójcik, terapeuta, ekspert programu „Zdrowa ONA”.


Ogólnopolskie badanie zrealizowane w ramach programu „Zdrowa ONA” zainicjowanego przez Gedeon Richter, przeprowadzone w lipcu 2016 roku metodą internetowych zestandaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych (CAWI) przez agencję SW Research. Badaniem objęto łącznie 605 kobiet w wieku 44-55 lat.

/źródło - /

Poprawiony: poniedziałek, 19 września 2016 08:03