Bogdan Gajewski został 904 Kawalerem Orderu Uśmiechu Drukuj Email
Wpisany przez Stefan Zubczewski   
wtorek, 18 maja 2010 14:20
Bogdan Gajewski 904 Kawalerem Orderu Uśmiechu.
 
We wrorek, 18 maja 2010 w Domu Dziennikarza w Warszawie dzieci wraz z przedstawicielami Kapituły Orderu Usmiechu wręczyli Bogdanowi Gajewskiemu Order Uśmiechu wraz z legitymacją nr. 904.
Beata Sobocińska - członek Kapituły - dokonała pasowania Pana Bogdana na Kawalera Orderu Uśmiechu różą, a mały Jan - aby nie było to wszystko takie proste - wręczył  Kawalerowi "OŚ" pucharek wypełniony świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny, który to sok na "oczach" publiczności musiał być wypity i to tak aby na twarzy pojawił się uśmiech, a nie jakieś wykrzywienie czy inny grymas. Tak się stało. Bogdan Gajewski z uśmiechem wypił sok i stał się pełnoprawnym Kawalerem Orderu Uśmiechu. Redakcja Babci Polki składa serdeczne gratulacje, zapraszając do zobaczenia poniżej fotorelacji z Uroczystości.

 
alt


Bogdan Gajewski
-
prezes Polskiego Stowarzyszenia Chorych na  Hemofilię. Nie narzeka, że przez źle leczoną hemofilię ma zniszczone stawy i trudno mu chodzić. Walczy, żeby innych nie spotkało w życiu to, co jego. Pan Gajewski otrzymał Order Uśmiechu na wniosek chorych dzieci za zdobycie dla nich niezbędnego leku – czynnika krzepnięcia krwi oraz za zdobycie środków na leczenie profilaktyczne. Jest 904 Kawalerem Orderu Uśmiechu


alt alt alt
alt alt alt
alt alt alt


Order Uśmiechu

Jest to międzynarodowe odznaczenie nadawane dorosłym na wniosek dzieci. Nagradzane są osoby, których wyjątkowa działalność przyniosła dzieciom radość a nawet ratowała ich życie.

Pomysł Orderu zrodził się w 1968 roku w redakcji pisma „Kurier Polski”, którym kierował Cezary Leżeński. Inspiracją był wywiad z pisarką, Wandą Chotomską z okazji 5-lecia dobranocki jej autorstwa pt. Jacek i Agatka. Pisarka opowiadała o chłopcu, pacjencie szpitala, który uważał, że tak wiele dobrego zrobili dla niego dorośli, że chciałby niektórym z nich wręczyć jakieś odznaczenie. No i już w redakcji wymyślono – będzie to Order Uśmiechu, pierwsze i jedyne na świecie  odznaczenie przyznawane dorosłym przez dzieci, po czym ogłoszono konkurs na projekt orderu. Wygrała go dziewięciolatka z Głuchołaz Ewa Chrobak. Od talerzyka i szklanki odrysowała dwa kółka – tak powstała kula Słońca, domalowała do niej krzywe kreseczki, czyli promienie – tak właśnie wygląda Order Uśmiechu

Rok 1979 ONZ ogłosiła Międzynarodowym Rokiem Dzieci a naszemu Orderowi Uśmiechu  nadała rangę odznaczenia międzynarodowego.

Ordery wręczane są dwa razy w roku. Otrzymało go wiele wybitnych osobistości: pisarzy, lekarzy, aktorów, polityków i kapłanów.

21 września jest Światowym Dniem Orderu Uśmiechu.

W Rabce znajduje się Muzeum Orderu Uśmiechu

  

Poprawiony: wtorek, 07 stycznia 2014 18:40