Podłoga a styl wnętrza - jak wybrać materiał na podłogę? Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
wtorek, 06 września 2016 14:17

Podłoga a styl wnętrza


Domowe wnętrze to nie tylko konkretny kolor ścian czy rodzaj stojących w nim mebli. To także – a wręcz przede wszystkim – rodzaj podłogi, z którą będą one współgrać. Jak więc dobrać ją do klimatu panującego w mieszkaniu?


 

Każdy typ podłóg charakteryzuje się konkretnymi właściwościami, przeznaczeniem i przede wszystkim powinien być dopasowany do konkretnego wystroju wnętrza.


Kolor na tapecie i podłodze
Kolor podłogi to pierwsza rzecz, na jaką trzeba zwrócić uwagę przy jej wyborze. To ona definiuje sposób wystroju i wielkość pomieszczenia. Ciemna je optycznie pomniejsza, jasna – powiększa. Podłoże pierwszego typu sprawdzi się więc w przypadku dużych, dobrze oświetlonych pomieszczeń. Dodatkowo doda mu wrażenia przytulności i ciepła. Z kolei jasne podłogi są idealne do małych, zaciemnionych mieszkań, ale pasują też praktycznie do każdego stylu wystroju.
Problemem w doborze odpowiedniego koloru może być jeden istotny fakt: zazwyczaj oglądamy produkt w salonie sprzedażowym, gdzie barwa światła znacznie różni się od tej, jaką mamy w mieszkaniu. To sprawia, że po powrocie do domu możemy być rozczarowani produktem, który zakupiliśmy. – Wybór odpowiedniej podłogi w sklepie może generować duże problemy z doborem idealnego koloru. W większości, w swoich czterech ścianach, stosujemy inny rodzaj oświetlenia niż w punktach sprzedaży. Warto zatem zobaczyć jak wybrany produkt komponuje się z naszym wnętrzem. Taką możliwość daje nam wizyta mobilnego doradcy: możemy umówić się na bezpłatną wizytę, wybrać typ oraz styl podłogi bez wychodzenia z domu. To niezwykle komfortowe rozwiązanie – mówi Łukasz Strzałkowski, ekspert firmy Parkiety24.


Drewno, laminat, winyl – do wyboru, do koloru
Nie bez powodu drewniana podłoga uchodzi za najlepszą. I to nie tylko pod względem wytrzymałości, ale też dopasowania do różnych stylów wnętrz. Drewno współgra zarówno z nowoczesnym designem, jak i tym bardziej klasycznym. Natomiast bardziej ekonomicznym rozwiązaniem będą panele laminowane. Na rynku dostępnych jest wiele tego typu produktów, a oferta dostępnych wzorów i kolorów z roku na rok się poszerza. A co najciekawsze – idealnie imitują naturalne surowce, takie jak np. drewno. Sprawdzą się więc w wielu wnętrzach, zarówno nowoczesnych, tradycyjnych, jak i loftowych.
Dużą popularnością w ostatnich latach cieszą się także panele winylowe. Mają tę zaletę, że są bardzo plastyczne i tym samym dobrze wygłuszają wyłożoną nimi podłogę. Są też wodoodporne i nie wchłaniają wilgoci, tak jak panele laminowane czy drewno. Świetnie więc sprawdzą się w takich pomieszczeniach, jak np. w łazienka lub kuchnia, gdzie podłoże narażone jest na kontakt z wodą. – Przed zakupem warto dokładnie sprawdzić i porównać wszelkie dostępne opcje. Najlepiej skorzystać z opinii fachowca, który podpowie, jaki rodzaj materiału jest najlepszym rozwiązaniem. Aby móc dokonać wyboru w domowym zaciszu, bez pośpiechu, jaki zazwyczaj towarzyszy nam w sklepie, wystarczy skorzystać z bezpłatnej konsultacji mobilnego doradcy – radzi Łukasz Strzałkowski, ekspert firmy Parkiety24.
Mieszkanie, w którym chce się przebywać, to takie, które posiada spójny wystrój pod każdym względem. A jednym z ważnych aspektów jest położona w nim dobrej jakości, ładna podłoga. Dlatego podczas aranżacji wnętrza warto wziąć pod uwagę wszystkie wady i zalety konkretnych typów podłoży oraz skorzystać z pomocy fachowców.

Jak wybrać materiał na podłogę? Przewodnik krok po kroku


Wielu z nas przy wyborze rodzaju podłogi do mieszkania kieruje się głównie jej kolorem. Jednak barwa paneli to nie wszystko. To, jak „zachowuje się” podłoga, po której chodzimy, zależy w głównej mierze od wilgotności czy równości podłoża. Sprawdźmy, na jakie kwestie techniczne warto zwrócić uwagę.


Nieważne, co chcemy kłaść: parkiet, panele czy płytki. Podłoże pod nie zawsze powinno być idealnie przygotowane pod każdy typ podłogi. Musi być odpowiednio wyrównane, zaizolowane i na końcu profesjonalnie pokryte tym, co sobie zaplanowaliśmy. Jeśli tego nie dopilnujemy, narazimy naszą wymarzoną podłogę na wiele potencjalnych problemów.


Podkład to podstawa
Podkład pełni jedną bardzo ważną funkcję: ma za zadanie skorygować defekty wylewki i wygłuszać podłoże. Bez wcześniejszego położenia go nie należy kłaść paneli bezpośrednio na podłożu, będzie to bowiem skutkować odgłosami strzelającego pod nimi piasku, sama podłoga będzie zaś bardzo głośna w eksploatacji. W efekcie panele mogą się niebezpiecznie naprężać, co w pierwszej kolejności skutkować będzie skrzypiącą podłogą. Drugim problemem jest to, że często, chcąc ograniczyć koszty, panele kładzie się tylko na folii paroizolacyjnej lub miękkiej wykładzinie. Ale to tylko pozorna oszczędność: krótkowzroczność takiego rozwiązania będzie skutkowała prędzej czy później deformacjami tak położonej nawierzchni podłogowej. – Podkład ma jedno ważne zadanie do wykonania: tak dopasować panel do podłoża, by ten dokładnie do niego przylegał. Brak naprężeń to większa wytrzymałość nawierzchni. Zaproszony na konsultację specjalista oceni fachowym okiem, jaki mamy typ podłoża i co należy położyć między nim a nawierzchnią podłogową, by utrzymać panele w dobrej formie. Warto o tym pamiętać, bo kładąc je na źle przygotowanym podłożu, ryzykujemy utratą gwarancji u ich producenta – mówi Krzysztof Krusiewicz, ekspert firmy Parkiety24.


Cicho, równo i ciepło
Estetyczna i użyteczna przez wiele lat podłoga to marzenie każdego właściciela domu. By jednak można było się nią długo cieszyć, trzeba zadbać o odpowiednie wyrównanie podłoża. Bez tego nawet najlepszej jakości panele po jakimś czasie zaczną się wypaczać. Chcąc temu zapobiec, warto sięgnąć po odpowiedni rodzaj podkładu. Rozróżniamy ich dwa rodzaje: miękkie i twarde, każdy jednak stosuje się w innym przypadku. Gdy wylewka jest już gotowa, ale wciąż widać na niej spore nierówności, trzeba najpierw ocenić, jak duże są te wady. Miękkie podkłady sprawdzą się przy nierównościach o głębokości maks. 2 mm, natomiast twarde – przy większych. Dodatkowo dobrze wykonane (czyli równo położone) polepszają właściwości użytkowe podłogi, redukując niosący się po jej powierzchni odgłos kroków i jednocześnie zwiększając komfort cieplny.


Pozbyć się wilgoci
Suche podłoże to drugi ważny aspekt brany pod uwagę przy kładzeniu paneli. Nadmierna wilgoć to bowiem bardzo duży problem, szczególnie w przypadku podłoży betonowych. Przed przystąpieniem do kładzenia podłogi dobry fachowiec powinien pomierzyć stopień wilgotności podłoża. Pozwoli to uniknąć w przyszłości tzw. łódkowania świeżo położonych paneli czy butwienia nawierzchni. Jednym z częściej stosowanych rozwiązań w przypadku wilgotnych podłoży jest folia paroizolacyjna, która ma tworzyć warstwę przeciwwilgociową pod nawierzchnię każdego typu. Jej minimalna grubość to 0,2 mm, ale w budynkach wybudowanych na podmokłych terenach przyda się grubsza, min. 1,2-milimetrowa. Gdy jednak bardzo obawiamy się wilgoci, możemy sięgnąć po jeszcze jedno rozwiązanie: zabezpieczone przed nasiąkaniem specjalne panele. – Te specjalnie zaimpregnowane to dobre rozwiązanie do miejsc chłodnych, położonych poniżej poziomu gruntu, takich jak piwnice, ale też w korytarzach czy holach. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by je również dodatkowo zabezpieczyć, kładąc na takich podłożach grubszy podkład zabezpieczający – mówi Krzysztof Krusiewicz, ekspert firmy Parkiety24.
Trwałość i estetyka podłogi w ogromnym stopniu jest uzależniona od jednej ważnej rzeczy: od sposobu przygotowania jej podłoża. Jest to powierzchnia, która ma największy wpływ na wygląd i żywotność paneli. Lepiej więc zwrócić uwagę na jego stan, zanim cokolwiek się na nim położy. Bo gdy związane z nim mankamenty wyjdą w trakcie użytkowania nawierzchni podłogowej, może być już za późno na jakiekolwiek poprawki.


 

Informacje o firmie:
Parkiety24 to największy w Polsce system sprzedaży produktów podłogowych, oparty na bezpłatnym, mobilnym doradztwie. Istotą tej unikalnej usługi jest kompleksowa opieka merytoryczna, na każdym etapie – od wyboru podłogi, poprzez analizę możliwości technicznych, po montaż. Klient, decydujący się na skorzystanie z serwisu Parkiety24 otrzymuje darmową konsultację mobilnego doradcy, w dowolnym miejscu na terenie całego kraju.
Więcej informacji: www.parkiety24.pl

/źródło - /

Poprawiony: wtorek, 06 września 2016 14:55