"Rada na raka prostaty" - o poradniku Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
niedziela, 04 września 2016 10:27

Kompendium wiedzy dla pacjentów z rakiem prostaty i nie tylko

Rak prostaty to choroba, z którą wiążą się problemy nie tylko natury medycznej, ale też psychologicznej czy finansowej. Z myślą o radzeniu sobie z chorobą nowotworową w jej różnych aspektach, Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator” wydało bezpłatny poradnik, w którym chorzy z rakiem prostaty znajdą najważniejsze informacje na ten temat.

Poradnik skierowany jest przede wszystkim do chorych na raka stercza i ich bliskich, ale zawarte w nim treści mogą okazać się przydatne również dla pacjentów z innych obszarów onkologicznych oraz samych lekarzy.
- Chorzy na raka niemal codziennie dzwonią na nasz telefon zaufania i opowiadają o swoich problemach - mówi Tadeusz Włodarczyk, prezes Stowarzyszenia „Gladiator”, pomysłodawca poradnika. Na przykład o tym, że boją się pytać lekarzy o różne formy terapii albo, że brakuje im środków na codzienną walkę z chorobą. Dlatego uznaliśmy, że jest potrzeba stworzenia takiego wydawnictwa, które w kompleksowy sposób omówi najważniejsze dla pacjenta onkologicznego aspekty.

Do przygotowania broszury zostali zaproszeni specjaliści, którzy na co dzień pracują z pacjentami chorymi na raka i rozumieją ich potrzeby. Część medyczna została opracowana przez lekarza urologa, dra Romana Sosnowskiego z Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie. Znalazły się w niej nie tylko podstawowe informacje dotyczące diagnozowania choroby, ale też dane na temat różnego typu dostępnych w Polsce metod leczenia, także pacjentów z przerzutami do kości. Autorką części psychologicznej „Porozmawiajmy jak chorować po męsku” jest znana psychoonkolog dr Mariola Kosowicz z Zakładu Psychoonkologii Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie. Jej porady, choć dotyczą pacjentów-mężczyzn, mają charakter uniwersalny i mogą pomóc także innym chorym na raka. Dr Kosowicz pisze m. in. o formach radzenia sobie z chorobą nowotworową zarówno w kontekście akceptacji swojego stanu, jak też wzmacniania relacji z rodziną i lekarzami.

Kwestie finansowe związane z chorobą nowotworową to trzecia część poradnika zatytułowana „Pieniądze pomagają w walce o zdrowie”. Jadwiga Chojecka z Fundacji Onkologicznej „Alivia” przedstawiła w niej możliwości pozyskiwania środków na leczenie oraz codzienne funkcjonowanie z chorobą. Pacjenci oraz ich bliscy mogą tu znaleźć szczegółowe informacje dotyczące m.in. prowadzonego przez fundację programu „Skarbonka”, a także poznać korzyści jakie daje założenie subkonta i gromadzenie na nim środków na leczenie nowotworu.

Poradnik dla chorych na raka prostaty został wydany w ramach kampanii „Rada na Raka prostaty”, nad którą patronat merytoryczny objęło m.in. Polskie Towarzystwo Urologiczne. Broszurę w formie papierowej można nabyć za pośrednictwem Stowarzyszenia „Gladiator” lub pobrać ją w wersji elektronicznej ze strony www.gladiator-prostata.pl

/źródło - /