Pielęgnacja skóry w okresie menopauzy Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
piątek, 19 sierpnia 2016 08:20

Pielęgnacja skóry w okresie menopauzy

Menopauza kojarzona jest z wieloma zmianami, zachodzącymi w organizmie kobiety. Najczęściej wspomina się o zmianach hormonalnych, pogorszeniu samopoczucia czy osłabieniu włosów. Jednak wielu kobietom menopauza kojarzy się przede wszystkim ze zmianami w wyglądzie. W tym czasie skóra staje się zauważalnie cieńsza, nadmiernie przesuszona, widoczne są również zmiany jej gęstości, a płytkie do niedawna zmarszczki stają się coraz bardziej widoczne.

 

Menopauza a zmiany wyglądu skóry

Bardzo duży wpływ na właściwą kondycję skóry mają hormony, głównie estrogen i progesteron. Estrogen jest odpowiedzialny za odpowiedni poziom nawilżenia skóry, pośrednio również wpływa na odżywienie skóry, bowiem przyspiesza budowę naczyń włosowatych, odpowiedzialnych za przekazywanie substancji odżywczych i tlenu do głębszych partii skóry. Jego niedobór przejawia się jako utrata gęstości skóry, jednocześnie skóra na twarzy staje się coraz cieńsza. Wraz ze zmniejszeniem zawartości estrogenu we krwi w skórze zaczynają zachodzić procesy degeneracyjne, prowadzące do spadku zawartości kolagenu. Prowadzi to do gorszego odżywienia skóry. Z drugiej strony włókna kolagenowe ulegają przerzedzeniu, są osłabione i rozmieszczone nieregularnie, co zwiększa widoczność i głębokość zmarszczek. Dla kobiet, które znalazły się w okresie przekwitania, ważny jest silnie ujędrniający krem na dzień, niwelujący zmarszczki. Ważne jest również, by wpływał na procesy, zachodzące w głębszych partiach skóry.

 

Jak dbać o skórę w okresie menopauzy

Zmiany zachodzące w organizmie kobiety w czasie menopauzy mają również wpływ na wygląd jej skóry. Spadek poziomu estrogenu przekłada się na spadek zawartości kolagenu w skórze. Jednocześnie skóra staje się cieńsza. Z tego powodu podczas codziennej pielęgnacji powinnaś zastosować krem poprawiający gęstość skóry, który jednocześnie wpłynie na pozostałe problemy skóry. Kompleks składników, znajdujący się w składzie kremu Vichy Neovadiol, wpływa na jędrność skóry, zmniejsza widoczność zmarszczek oraz przywraca skórze jej naturalny blask. Krem ujędrniający Vichy swoją skuteczność zawdzięcza pięciu składnikom. Pro-Xylane wpływa na jędrność skóry poprzez pobudzanie produkcji kolagenu, Hydrovance działa uelastyczniająco na skórę, zaś Hedion przywraca skórze sprężystość nadając jej jednocześnie odpowiedniego nawilżenia. Składnikiem nawilżającym i wygładzającym jest Hepes, natomiast za działanie mocno nawilżające odpowiada dodatek kwasu hialuronowego. Krem przeciwzmarszczkowy Vichy zmniejsza widoczność nawet silnie utrwalonych zmarszczek wargowo-nosowych.

Dermokosmetyki, do których zalicza się również krem Vichy Neovadiol, pomagają w przywróceniu skórze odpowiedniego nawilżenia i elastyczności. Mogą również powstrzymać procesy degeneracji i przejawiające się jako utrata jej grubości. Widoczność procesów zachodzących w skórze w okresie menopauzy zależy od wielu czynników, w tym również od naturalnej grubości skóry i tkanki tłuszczowej, ma na nie wpływ także stosowana dieta czy tryb życia. Jednak profesjonalne dermokosmetyki powstrzymują zachodzenie procesów starzenia naskórka także poprzez powstrzymanie parowania wody przez naskórek. Za odpowiednie nawilżenie odpowiada kwas hialuronowy, który powinien się pojawić w kremach o działaniu ujędrniającym. W kremach na dzień powinny być również obecne filtry UV, aby powstrzymać procesy starzenia skóry, spowodowane działaniem promieni słonecznych. Silnie działające dermokosmetyki są w stanie powstrzymać procesy starzenia, na jakie narażona jest skóra kobiet w okresie menopauzy.

Poprawiony: piątek, 19 sierpnia 2016 08:28