Pozaantykoncepcyjne korzyści płynące ze stosowania antykoncepcji transdermalnej Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
wtorek, 12 lipca 2016 05:23

Pozaantykoncepcyjne korzyści płynące ze stosowania antykoncepcji transdermalnej

Antykoncepcja transdermalna, stanowiąca rodzaj antykoncepcji hormonalnej, poza wysoką skutecznością działania charakteryzuje się również pozytywnym wpływem na organizm kobiety. O działaniu pozaantykoncepcyjnym plastrów antykoncepcyjnych w wybranych aspektach zdrowia pacjentki opowiada dr n. med. Monika Szymańska, ekspert programu „Zdrowa ONA”.

Antykoncepcja hormonalna to nie tylko ochrona

W społeczeństwie powszechne jest przekonanie, że antykoncepcja hormonalna służy jedynie do zabezpieczania się przed niechcianą ciążą. Tymczasem jest ona przepisywana również kobietom nieaktywnym seksualnie i ma wówczas za zadanie pomóc im uporać się z uciążliwymi zmianami trądzikowymi, bądź w uregulowaniu cyklu. Warto również pamiętać, że antykoncepcja hormonalna nie ogranicza się jedynie do pigułek, bowiem także plastry antykoncepcyjne doskonale sprawdzają się w tych przypadkach. Zwłaszcza nowoczesna antykoncepcja transdermalna, zawierająca w swoim składzie niższą dawkę hormonów, dobrze jest tolerowana przez pacjentki oraz umożliwia lepszą kontrolę cyklu. Nie można jednak zapominać o tym, że każda metoda antykoncepcji jest zawsze dobierana przez lekarza indywidualnie do stanu zdrowia, potrzeb oraz trybu życia kobiety. – mówi dr n. med. Monika Szymańska, ginekolog, ekspert programu Zdrowa ONA.

Czy można zaobserwować pozytywne działanie antykoncepcji transdermalnej?
Oczywiście. Pozytywny wpływ antykoncepcji transdermalnej przejawia się głównie w poniższych aspektach:

* Lepsza regulacja i kontrola cyklu oraz lepsze tolerancja – dzięki przezskórnemu podawaniu hormonów, antykoncepcja transdermalna zapewnia stały poziom ich wchłaniania. Brak dużych wahań stężenia hormonów w osoczu skutkuje m.in. bardzo dobrą kontrolą cyklu objawiającą się mniejszą ilością krwawień śródcyklicznych. Zmniejszenie dawki hormonów zawartych w nowoczesnych metodach antykoncepcyjnych umożliwia również lepszą tolerancję leku przez kobiety, zmniejszając występowanie bólu piersi czy głowy, a często również całkowicie niwelując PMS.

* Regularne, skąpe krwawienia z odstawienia leków – ze względu na niską zawartość estrogenów w nowoczesnych plastrach antykoncepcyjnych miesiączki są zwykle skąpe. Jest to szczególnie pożądane u pacjentek z obfitymi krwawieniami miesiączkowymi, powodującymi dużą utratę krwi i prowadzącymi do niedokrwistości.

* Poprawa wyglądu skóry – antykoncepcja hormonalna, w tym także antykoncepcja transdermalna, łagodzi zmiany trądzikowe oraz objawy nadmiernego owłosienia. Jajniki hamowane przez antykoncepcję wydzielają mniejsze ilości androgenów. Dodatkowo estrogeny zawarte w plastrach aktywują produkcję białka wiążącego hormony sterydowe (SHBG) odpowiedzialnego za obniżenie poziomu aktywnego testosteronu. Ponieważ testosteron wzmaga produkcję sebum (substancji zatykającej pory i prowadzącej tym samym do zmian trądzikowych), im mniej tego hormonu w organizmie kobiety, tym jej skóra jest w lepszej kondycji, przejawiającej się chociażby jej lepszym wyglądem.

* Działanie stabilizujące powstawanie torbieli czynnościowych jajnika – antykoncepcja transderrmalna powoduje zahamowanie czynności jajnika związanej z powiększaniem się pęcherzyków jajnikowych, zapobiega to tworzeniu się torbieli czynnościowych. Zwykle hamuje również powiększanie się torbieli endometrialnych.

* Ominięcie przewodu pokarmowego – dzięki przezskórnemu działaniu, antykoncepcja transdermalna umożliwia ominięcie układu pokarmowego, pozwalając na lepsze wchłanianie leku i zmniejszenie jego dawki. Działanie to umożliwia również większą przewidywalność skuteczności metody z uwagi na dobre i stabilne wchłanianie hormonów. Częstym problemem występującym przy lekach doustnych są zaburzenia wchłaniania hormonów z przewodu pokarmowego. W przypadku antykoncepcji transdermalnej osłabienie jej działania z powodu zaburzeń żołądkowo-jelitowych jest więc zminimalizowane. Jak pokazuje badanie przeprowadzone w ramach programu Zdrowa ONA, aż połowa kobiet stosujących plastry antykoncepcyjne zdecydowało się na tą metodę właśnie ze względu na fakt, iż nie wpływają one na funkcjonowanie układu pokarmowego.

* Brak przyrostu masy ciała – jedną z powszechniejszych obaw kobiet związanych ze stosowaniem antykoncepcji hormonalnej jest wzrost masy ciała. Plastry antykoncepcyjne, zapewniające wchłanianie hormonów na stałym poziomie powodują, że występowanie tego działania niepożądanego jest rzadkie. Warto jednak pamiętać, że w zależności od konkretnego rodzaju plastra, masa ciała przekraczająca 90 kilogramów lub BMI powyżej 30kg/m2 może mieć wpływ na poziom stężenia hormonów dostarczanych przez system transdermalny do organizmu kobiety i wpływać na skuteczność działania antykoncepcyjnego.

* Dyskretny i estetyczny wygląd – ponad 70% Polek stosujących plaster antykoncepcyjny przyznało, że jego dyskretny i estetyczny wygląd mógłby zachęcić je do stosowania tej metody. Przez wiele lat plastry antykoncepcyjne mogły kojarzyć się bowiem z dużą widocznością i manifestowaniem wybranego przez siebie sposobu zabezpieczania. Tymczasem nowoczesna antykoncepcja transdermalna zapewnia kobietom dyskrecję. Plastry te są małe, cienkie i niemalże przezroczyste.

/źródło - /