Niebezpieczna para: cukrzyca i choroby serca Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
sobota, 25 czerwca 2016 10:08

Niebezpieczna para: cukrzyca i choroby serca


Układ sercowo-naczyniowy u diabetyków jest szczególnie wrażliwy. Sprzyja temu podwyższony poziom glukozy we krwi, który ułatwia wapnienie naczyń krwionośnych i przyczynia się do powstawania miażdżycy. Złogi miażdżycowe mogą pękać i tworzyć zakrzepy. Od nich nie daleko już do niebezpiecznych udarów.


Zmiany wywoływane przez cukrzycę mają bardzo szkodliwy wpływ na tkanki – szczególnie te tworzące ściany naczyń krwionośnych oraz układ nerwowy. Efektem tego może być nasilenie uszkodzeń, które doprowadzają do miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, udaru, powstawania zakrzepów, a nawet zawału serca.
Cukrzyca nie tylko jest jedną z przyczyn choroby niedokrwiennej serca, ale również prowadzi do poważnych powikłań związanych ze schorzeniami układu naczyniowo-sercowego. Aż 2/3 diabetyków umiera z powodu schorzeń układu naczyniowo-sercowego.
Niestety rozwój choroby niedokrwiennej serca u tej grupy pacjentów może przebiegać bezobjawowo, dlatego niezwykle istotna jest regularna profilaktyka kardiologiczna. Opieka specjalisty pozwala na kontrolowanie stanu układu naczyniowo-sercowego i w razie wystąpienia nawet niewielkich zmian podjęcia leczenia.
Objawy nieswoiste w chorobie wieńcowej u cukrzyków
U kobiet cierpiących na cukrzycę objawami, które mogą sygnalizować chorobę niedokrwienną serca, są: uczucie duszności występujące bez podejmowania wysiłku, ból szczęki bądź pleców, bezsenność, zmęczenie, odczuwanie lęku, nudności oraz ból żołądka. Jeśli utrzymują się powyżej 15 minut, należy niezwłocznie wezwać pogotowie, gdyż może to być ból sygnalizujący zawał serca.
Nietypowe objawy zawału serca w cukrzycy
Zdarza się ,że zawał serca u diabetyków objawia się symptomami, których zwykle nie łączy się z problemami sercowymi. Do niepokojących sygnałów należą m.in. duszności, które pojawiły się, mimo że nie wykonywałaś żadnych czynności mogących wywołać problemy ze złapaniem oddechu. Zjawisko to określa się mianem tzw. duszności spoczynkowej. Ponadto odczuwalny jest ból między łopatkami, w barku a także w żuchwie i krtani. Zawałowi serca mogą również towarzyszyć nudności i biegunka.
W czasie zawału serca cukrzycy mogą nie odczuwać bólu w klatce piersiowej – przyczyną tego jest neuropatia cukrzycowa, która niszczy nerwy przewodzące ból z serca do ośrodkowego układu nerwowego. Dlatego u cukrzyków należy być bardzo wyczulonym na alternatywne objawy zawału, tj. wymioty, nudności, duszność czy nagłe osłabienie.
Badania diagnostyczne
Podstawowym badaniem w diagnostyce chorób układu naczyniowo-sercowego jest EKG pozwalające stwierdzić występowanie zmian w jego obrębie. Ważne jest również EKG wysiłkowe, które pozwala na postawienie diagnozy w zakresie zaburzeń rytmu serca. Cukrzyca bowiem przyczynia się do zwiększonej częstotliwości rytmu serca również w stanie spoczynku. Jest to konsekwencja występowania u diabetyków neuropatii układu naczyniowo-sercowego. Ogromne znacznie ma również regularny pomiar ciśnienia tętniczego. Niekontrolowane nadciśnienie może prowadzić do insulinooporności, co w przypadku występowania cukrzycy typu 2 prowadzi do poważnych konsekwencji.
Pamiętajmy, że przywołane badania są ściśle związane z kondycją układu naczyniowo-sercowego przy występowaniu cukrzycy. Jednak nie są jedynymi, którym powinni być poddawani diabetycy. O innych, dodatkowych testach, zadecyduje specjalista podczas wizyty w gabinecie lekarskim.
Profilaktyka najważniejsza!
Jeśli jesteś diabetykiem, wyrównanie poziomów cukru oraz zmiana stylu życia to najlepsze metody opóźniania rozwoju chorób serca i uniknięcia zawału. Koniecznie dbaj o stężenie hemoglobiny glikowanej HbA1c we krwi tak, by wynosiła poniżej 6.5%. Dodatkowo, pracuj nad obniżaniem ciśnienia krwi oraz poziomu ‘złego cholesterolu’. Ponadto: rzuć palenie i zmień dietę, zwłaszcza na taką, która zawiera dużo świeżych ryb morskich bogatych w kwasy omega-3. Przy występowaniu cukrzycy istotny jest również ruch, który nie tylko pozwala utrzymać odpowiednią masę ciała, ale także reguluje poziom cukru i lipidów we krwi.
Więcej na temat zapobiegania chorobom układu naczyniowo-sercowego można przeczytać na stronie www.modanaserce.pl.
Materiał powstał na podstawie „Raportu Polki 50 plus” przygotowanego z inicjatywy Fundacji MSD dla Zdrowia Polek.

 

/źródło - /

Poprawiony: sobota, 25 czerwca 2016 10:16