Łazienkowe przyzwyczajenia szkodliwe dla zdrowia Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
poniedziałek, 13 czerwca 2016 05:50

Łazienkowe przyzwyczajenia szkodliwe dla zdrowia


Wiele naszych przyzwyczajeń może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie - szczególnie jeżeli dotyczą higieny osobistej lub porządków domowych. Przykrych konsekwencji można jednak często uniknąć dzięki drobnej zmianie nawyków lub zastosowaniu funkcjonalnego wyposażenia łazienki.


 

Podwyższona wilgotność powietrza i wysoka, sprzyjająca rozwojowi bakterii temperatura sprawiają, że łazienka jest pomieszczeniem szczególnie narażonym na występowanie szkodliwych czynników. Dlatego też niedostateczny poziom higieny czy nieutrzymywanie porządku mogą skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Wiele uchybień wynika z niewiedzy, pośpiechu lub nieprawidłowych przyzwyczajeń. By przeciwdziałać zagrożeniom, często wystarczy drobna zmiana nawyków. Pomocne w jej dokonaniu jest wyposażenie wnętrza w sprzęty upraszczające sprzątanie i ułatwiające wykonywanie codziennych czynności higienicznych.


Higiena w parze ze zdrowiem
Jak wynika z danych opublikowanych w amerykańskim wydawnictwie The Journal of Environmental Health, tylko 5% osób myje ręce w poprawny sposób. Tymczasem, ilość przenoszonych na nich drobnoustrojów chorobotwórczych liczy się w milionach. By skutecznie pozbyć się bakterii, dłonie należy czyścić dokładnie z użyciem mydła przez 15-20 sekund - przed każdym posiłkiem, po kontakcie ze zwierzętami lub osobami chorymi. Poziom higieny można również zmaksymalizować ograniczając kontakt z sanitariatami. – Alternatywą dla klasycznych baterii są modele bezdotykowe – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Armatura tego typu uruchamiana jest za pomocą fotokomórki. Wyeliminowanie konieczności kontaktu z uchwytami ogranicza ryzyko przenoszenia bakterii do minimum – dodaje. Bezdotykowy mechanizm sprawdzi się również w przypadku mydelniczek czy spłuczek toaletowych.
Czynnikiem wpływającym negatywnie na kondycję naszej skóry może być także kąpiel w wodzie o zbyt wysokiej temperaturze, tj. przekraczającej 40°C. Przy częstym przeprowadzaniu tego typu zabiegów ochronna warstwa hydrolipidowa skóry może ulec przesuszeniu. Pomocnym rozwiązaniem, które ułatwi zachowanie optymalnych parametrów strumienia będzie bateria termostatyczna. Dzięki funkcji zachowania uprzednio ustawionej temperatury wody, ograniczane jest także ryzyko poparzenia.


Porządek przede wszystkim
Podwyższona wilgotność powietrza w łazience może skutkować pojawieniem się szkodliwych dla zdrowia grzybów lub pleśni. Miejscami szczególnie narażonymi na ich obecność są fugi pomiędzy kafelkami, silikonowe zabezpieczenia na miejscu styku sanitariatów ze ścianą lub podłogą oraz często zachlapywana powierzchnia mebli. Oprócz regularnego przecierania elementów mających kontakt z wodą, warto zastanowić się także nad wyborem rozwiązań, których konstrukcja ułatwi utrzymanie czystości, np. podwieszanych szafek i słupków.
Znaczenie dla zachowania higieny w łazienkowym wnętrzu ma także to, w jakim stopniu materiał, z którego zostały wykonane meble jest odporny na wilgoć. W przypadku tworzyw o wyższej wytrzymałości, ryzyko rozwoju groźnych drobnoustrojów jest niższe. – Popularnym materiałem, wykorzystywanym do produkcji mebli przeznaczonych do łazienek jest wilgocioodporna płyta MDF – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert z Grupy Armatura. – Wśród jej zalet wyróżnia się brak podatności na odkształcenia i absorbcję wody. Dodatkowym zabezpieczeniem tego tworzywa, stosowanym w celu zmniejszenia ryzyka rozwoju grzybów lub pleśni, jest wykończenie lakierem poliuretanowym – dodaje ekspert. By zwiększyć poziom higieny, warto zdecydować się także na nowoczesne wyposażenie ceramiki sanitarnej, takie jak deska sedesowa z powłoką antybakteryjną czy wariant wolnoopadający. Pierwsza z nich minimalizuje osiadanie i rozprzestrzenianie się bakterii, druga natomiast ogranicza potrzebę dotykania sanitariatu.


Bez detergentów
Z uwagi na ryzyko pojawiania się groźnych dla zdrowia drobnoustrojów, łazienka to jedno z pomieszczeń, których czyszczenie jest najbardziej wymagające. Popularną metodą ich szybkiego zwalczania jest wykorzystywanie środków chemicznych. Warto jednak pamiętać, że z uwagi na skład gotowych specyfików, obejmujący często substancje szkodliwe dla zdrowia – zarówno przy przechowywaniu, jak i stosowaniu, należy przestrzegać zaleceń producenta, w tym: unikać bezpośredniego kontaktu środków ze skórą, a także wietrzyć pomieszczenie po ich użyciu. W niektórych przypadkach możemy zastąpić je bardziej naturalną alternatywą. W pielęgnacji baterii pokrytych patyną czy chromem zastosowanie znajdzie rozcieńczony płyn do mycia naczyń. Jeśli zabrudzenia są trudne do wyczyszczenia lub zauważymy, że na powłoce gromadzi się kamień, z pomocą przyjdą „domowe okłady”. Przygotowujemy je, nasączając bawełnianą szmatkę lub gazę roztworem wody z octem. Pozostawiamy ją na uporczywych osadach na kilka godzin. Po zdjęciu, czyścimy całą powierzchnię baterii płynem do mycia naczyń, spłukujemy wodą i polerujemy do sucha miękkim materiałem.

/źródło - More&More Marketing/

Poprawiony: poniedziałek, 13 czerwca 2016 06:00