Źródła witaminy C Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
poniedziałek, 09 maja 2016 09:00

Źródła witaminy C

Witamina C (występuje także pod nazwą kwas askorbinowy) jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Możemy przyjmować ją w pożywieniu. Szczególnie ważne jest to w okresie jesienno-zimowym, gdyż witamina ta wspomaga odporność człowieka. Jakie są źródła witaminy C? Co powinniśmy jeść, aby dostarczać jej organizmowi więcej?

 

 

Dzika róża


W Polsce dzika róża jest bardzo popularną rośliną, ale jej owoce często marnują się, nie są zbierane.
Warto jednak poświęcić trochę czasu na ich zerwanie i zrobienie konfitur czy kompotu z tego owocu. Jest bowiem cennym źródłem witaminy C - zawiera jej aż dziesięć razy więcej niż czarne porzeczki.


Czarna porzeczka


Jednak porzeczki także zawierają kwas askorbinowy. Jego ilość zależy od nasłonecznienia miejsca, w którym znajduje się krzak. Im więcej słońca, tym większą ilość witaminy zawierają.
Warto pamiętać także o tym, żeby jeść czarne porzeczki krótko po zerwaniu z krzaka. Witamina C w nich zawarta dość szybko się bowiem utlenia.


Chrzan


Chrzan tarty to popularna potrawa, którą znajdujemy na polskich stołach w święta. Warto jednak spożywać go także na co dzień.
Zawiera bardzo niewiele kalorii, co jest dobrą wiadomością dla odchudzających się. Oprócz tego, że jest źródłem witaminy C, ma także silne właściwości bakteriobójcze, więc jest naturalnym lekarstwem na infekcje.

chrzan


Papryka czerwona


Każda papryka zawiera witaminę C, jednak to w tej czerwonej znajdziemy jej najwięcej.
Czerwona papryka jest także źródłem rutyny, która ułatwia przyswajanie kwasu askorbinowego. Oprócz tego pomaga obniżyć ciśnienie krwi i zapobiega chorobom krążenia.


Natka pietruszki


Natkę pietruszki powinniśmy dodawać niemalże do każdego posiłku.
Jest cennym źródłem witaminy C, a ponadto ułatwia przyswajanie żelaza. Dlatego szczególnie ważne jest posypywanie nią potraw mięsnych i jajecznych.


Natka świetnie nadaje się także do sałatek i kanapek. Można dodać ją także do zdrowego zielonego smoothie.


Rokitnik


Wciąż niewiele osób wie, że owoce rokitnika można wykorzystać w kuchni. Kojarzą nam się głównie z ładną ozdobą parków, ale nie wiemy, że są też źródłem kwasu askorbinowego.
Należy jednak pamiętać, że świeże owoce rokitnika są niejadalne. Świetnie nadają się jednak do wszelkiego rodzaju przetworów.


Dereń


Kolejną rośliną, która dość rzadko gości w kuchni jest dereń. Zawiera on sporo witaminy C, ale także beta-karoten i rutynę.
Bardzo dobrze komponuje się z jabłkami i gruszkami, dlatego będzie dobrym dodatkiem do kompotu z tych owoców.

Z witaminą C kojarzą się przede wszystkim owoce cytrusowe. Warto jednak pamiętać, że jeszcze więcej zawierają jej pewne rośliny rosnące w Polsce. Można przygotowywać i spożywać je na wiele sposobów. Chrzan tarty może być dodatkiem do wielu potraw. Natomiast kompot z dodatkiem derenia popijać można cały dzień. Warto także dodawać pietruszkę do wielu dań, szczególnie tych zawierających żelazo. Pamiętajmy też, aby wykorzystywać niedoceniane owoce dzikiej róży i rokitnika - szkoda by było, żeby tak cenne źródła witaminy C się zmarnowały.

(grafika pochodzi z serwisu Sklep.vitapol.net)