Masz psa "uciekiniera"? Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
czwartek, 28 kwietnia 2016 08:45

Masz psa „uciekiniera”?


Sprawdź, jak zabezpieczyć go z akcją „Bezpieczny Futrzak”

Przerażenie, panika a w głowie nawracająca myśl: co teraz robić? Te uczucia zna prawdopodobnie każdy właściciel, któremu uciekł psiak. Nie wiedziałam co mam robić: biec za nią czy liczyć na to, że wróci sama. Z emocji nie potrafiłam racjonalnie myśleć – mówi Agnieszka, właścicielka Sziszy. Jak zachować się, kiedy ucieknie nam pies? Jak zabezpieczyć go na wypadek zaginięcia? Jednym ze sposób jest zgłoszenie zwierzaka do akcji „Bezpieczny futrzak” i zapewnienie mu indywidualnego numeru identyfikacyjnego na okres 8. miesięcy.


 

Czas na wagę złota
Niemal każdy właściciel przeżył sytuację, kiedy pies się od niego za bardzo oddalił, co mogło skończyć lub skończyło się zaginięciem. Scenariusz często jest podobny. Poszłam z Sziszą do parku na spacer. Na psiej polance, tam gdzie zawsze, spuściłam ją ze smyczy i bawiłyśmy się piłką. W pewnym momencie ktoś w niedalekiej odległości wystrzelił petardę. Szisza zaczęła uciekać. W kilka sekund zniknęła mi z pola widzenia. Nie wiedziałam co robić. Instynktownie ruszyłam za nią, wołając ją głośno. Minęło kilka lub kilkanaście minut zanim ją zobaczyłam. Na szczęście w pewnym momencie opanowała się, zatrzymała i miałam wrażenie jakby ona również mnie szukała. Była jeszcze na terenie parku. Jak ją zobaczyłam nie umiałam powstrzymać emocji - opowiada Agnieszka.
Co robić w takich sytuacjach? Reagować błyskawicznie. Czas gra tutaj ogromną rolę. Psy poruszają się niezwykle szybko i już po chwili mogą znaleźć się na obcym sobie terenie - mówi behawiorysta Andrzej Kłosiński (na zdjęciu).


Sposoby na uciekiniera
Pomimo lęku przed ucieczką, nie możemy ograniczać psa. W jego naturze jest bieganie i eksplorowanie otoczenia. Aby w tych chwilach zapewnić mu jak największe bezpieczeństwo i ograniczyć prawdopodobieństwo zaginięcia powinniśmy kierować się kilkoma zasadami.
1. Przywołanie – jest to obecnie, według behawiorystów, najważniejsza umiejętność, jaką powinien posiadać pies, szczególnie mieszkający w mieście. Kiedy zobaczymy, że nasz pupil się oddala, np. kierowany instynktem za zdobyczą lub suką w cieczce, powinniśmy go zdecydowanie przywołać. Pomóc sobie możemy kusząc go smakołykiem czy zabawką.
2. Ucieczka w przeciwnym kierunku – jeśli nie reaguje na nasze wołanie, możemy zacząć uciekać w przeciwnym kierunku. W większości przypadków pies pobiegnie za nami, również ze strachu zbytniego oddalenia się od własnego stada.
3. Ktoś zostaje, ktoś biegnie - jeśli straciliśmy psa z oczu, powinniśmy jak najszybciej za nim pobiec. Kluczową zasadą jest jednak to, aby ZAWSZE ktoś został na miejscu, kiedy my pobiegniemy za psem. Możemy poprosić osobę, która spaceruje z nami, lub obcą, przechodzącą w okolicy. Jest duże prawdopodobieństwo, że pies wróci na miejsce ucieczki.
Jeśli te metody nie zadziałają, musimy rozpocząć poszukiwania: rozwiesić ogłoszenia w okolicy, udać się do pobliskich przychodni weterynaryjnych. Aby uniknąć takiego stresu i usprawnić poszukiwania firma Bayer postanowiła zorganizować akcję „Bezpieczny futrzak”. Dzięki niej właściciel otrzymuje pomoc w razie zaginięcia pupila.


„Bezpieczny futrzak”
Jak zgłosić psa do akcji i zyskać dla niego bezpłatne zabezpieczenie? Zasady są proste. Właściciel futrzaka musi wziąć udział w konkursie fotograficznym „Jak chronisz swojego futrzaka z Foresto”. W tym celu należy zamieścić zdjęcie pupila na stronie www.zdrowyfutrzak.pl w zakładce „Konkurs” i wypełnić formularz kontaktowy. Nagrodą jest 8-mio miesięczny pakiet „Bezpieczny futrzak”. Dane psa zostaną zamieszczone w bazie i zostanie mu nadany unikalny numer. Zawieszka z tym numerem zostanie następnie przesłana do właściciela futrzaka a pakiet bezpieczeństwa aktywowany. Zamieszczony na zawieszce unikalny, 6-cyfrowy numer identyfikacyjny, pozwoli na szybkie rozpoznanie zaginionego futrzaka. Należy jednak pamiętać, aby niezwłocznie przymocować medalik do psiej obroży lub szelek.
W razie zaginięcia pupila abonament „Bezpieczny Futrzak” umożliwia szybką identyfikację „uciekiniera” oraz kontakt z właścicielem. Osoba, która znalazła samotnie błąkającego się czworonoga, musi jedynie zadzwonić pod numer telefonu, znajdujący się na zawieszce i podać znajdujący się na nim numer identyfikacyjny. Centrum alarmowe działa 24h na dobę, 7 dni w tygodniu. Abonament „Bezpieczny futrzak” zapewnia nie tylko bezpieczny i szybki powrót pupila do rąk właściciela, ale również nagrodę finansową dla znalazcy oraz pierwszą pomoc weterynaryjną dla zwierzęcia, jeśli tylko jest potrzebna.


 Więcej informacji nt. akcji „Bezpieczny Futrzak” można znaleźć na stronie www.zdrowyfutrzak.pl  w zakładce „Konkurs”.
Andrzej Kłosiński - Dyrektor Centre of Applied Pet Ethology (COAPE) Polska, wykładowca COAPE Polska i COAPE UK. Mgr psychologii, absolwent KUL, dyplom 1988. W latach 1989 - 1993 pracował jako psychoterapeuta w Ośrodku Leczenia Nerwic w Krakowie. W latach 1993-95 studia podyplomowe w zakresie zarządzania w Szkole Zdrowia Publicznego CM UJ. 2004-2005 podyplomowe studia w Centre of Applied Pet Ethology w Wielkiej Brytanii pod kierunkiem dr Petera Neville'a. 2005 - dyplom Practical Aspects of Companion Animal Behaviour and Training (COAPE) akredytowany przez National Open College Network of the United Kingdom. Członek COAPE Association of Pet Behaviourists and Trainers, członek Polskiego Towarzystwa Etologicznego. Pomysłodawca i twórca Serwisu Opieki Nad Zwierzętami PETSITTER.pl, autor licznych publikacji na temat terapii zachowania zwierząt towarzyszących (m.in. Magazyn Weterynaryjny, Weterynaria Po Dyplomie). Współprowadzący program „Klinika zdrowego chomika” w Radio Kraków (2011-2013), ekspert i komentator wydarzeń związanych ze zwierzętami w programach telewizyjnych i radiowych (TVN24, Polsat, TVP2, PR Trójka, PR Program 1, RDC).

/źródło - /

Poprawiony: czwartek, 28 kwietnia 2016 08:56