Jak upiec idealnie puszysty biszkopt? Miniporadnik
Wpisany przez W.P.   
piątek, 15 kwietnia 2016 17:01

Jak upiec idealnie puszysty biszkopt? Miniporadnik

Pyszny i pulchny biszkopt jest elementem wielu deserów. Najważniejszą zasadą udanego wypieku jestem temperatura składników i sposób dodawania ich do ciasta. Co zrobić żeby biszkopt pięknie wyrósł i nie opadł?

 

W internecie znaleźć można mnóstwo przepisów na idealny biszkopt. Na stronach serwisów kulinarnych np. przepisy.pl, znaleźć można wiele przepisów, jednak jak wybrać najlepszy? 

Puszysty i wyrośnięty biszkopt? Podstawą są składniki!

Przepisów na biszkopt jest wiele, ale podstawą idealnego i puszystego biszkoptu są jaja, mąka i cukier. Na jedno jajko przypada jedna łyżka mąki i jedna łyżka cukru. Składniki, takie jak ocet, mąka ziemniaczana lub proszek do pieczenia, mają dodać ciastu dodatkowej pulchności i delikatności, ale nie są obligatoryjne. Dzięki temu, że podczas ubijania masy białkowej do ciasta wtłoczymy dużo powietrza, ciasto biszkoptowe samo z siebie będzie bardzo puszyste.

Bardzo ważne jest, aby składniki były świeże i miały temperaturę pokojową. Powinniśmy wyjąć je z lodówki co najmniej 2 godziny wcześniej. Warunek ten dotyczy szczególnie jajek. Mąkę do biszkoptu najlepiej przesiać przez sito. Sprawi to, że dostanie się do niej powietrzne, które przyczyni się do zwiększenia pulchności ciasta. Do przygotowania wypieku najlepiej wybierać cukier w drobnych kryształkach, które łatwo rozpuszczą się w masie białkowej.

Przygotowanie masy biszkoptowej – ubijanie białek

Starannie oddzielone białka od żółtek ubijamy mikserem na sztywną masę. Białka najlepiej ubijać w suchej plastikowej lub szklanej misie. Proces ubijania przyspieszymy, dodając do białek szczyptę soli. Znane są dwie metody ubijania białek – „na ciepło” i „na zimno”. Ubijanie na ciepło ma zwiększać napowietrzenie masy. Polega na umieszczeniu misy z białkami nad naczyniem z parą wodną. Ubijanie „na zimno” nie wymaga podgrzewania. Białka miksowane są w klasyczny sposób w misie ustawionej na blacie lub na stole.

Delikatne mieszanie składników

Kiedy białkowa masa jest już gotowa dodajemy do niej pozostałe składniki. Najważniejsze jest, aby dodawać je stopniowo – po łyżeczce cukru. Po każdej dodanej łyżce, mieszamy masę biszkoptową delikatnie i bez pośpiechu. Kiedy masa zaczyna intensywnie błyszczeć, dodajemy po jednym żółtku. Następnie partiami dodajemy przesianą mąkę i ewentualnie proszek do pieczenia. Dzięki temu wtłoczymy do masy więcej powietrza i ciasto będzie bardziej pulchne. Aby piana nie opadła, składników nie mieszamy mikserem, a rózgą lub szpatułką.

Pieczenie biszkoptu

Masę biszkoptową przekładamy do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Nie musimy smarować jej tłuszczem ani oprószać mąką. Biszkopt wkładamy do rozgrzanego piekarnika i pieczemy przez 35-40 minut w temperaturze 160º-180º. Gotowy biszkopt zostawiamy do wystygnięcia w piekarniku.

„Rzucanie biszkoptu”

Metodą zapobiegającą opadaniu jest „rzucenie” ciastem. Świeżo upieczony biszkopt wyjmujemy z piekarnika i puszczamy blaszkę z wysokości ok. 40 cm, tak, aby upadła dnem na podłogę lub blat. Dzięki temu nadmiar pary wodnej zostaje odprowadzony z ciasta i skroplona woda nie gromadzi się wewnątrz biszkoptu.

 

Poprawiony: piątek, 15 kwietnia 2016 17:09