Nagniotki - czym są i jak się ich pozbyć? Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
wtorek, 05 kwietnia 2016 12:11

Nagniotki - czym są i jak się ich pozbyć?

Nagniotki to dolegliwość, na którą skarży się coraz większa liczba osób. Są formą odcisków pojawiających się na stopach w formie okrągłych, sterczących i twardych narośli. Te spłaszczone komórki rogowe naskórka, które ulegają miejscowemu nagromadzeniu, najczęściej występują na stawach palców. Są wyjątkowo bolesne, a ich leczenie może obejmować nawet interwencję chirurgiczną. Z tego względu warto zawczasu poznać metody zapobiegania ich powstawaniu lub, póki są niewielkie, spróbować usunąć je w domu.

 

Przyczyny powstawania

Czynników sprzyjających powstawaniu nagniotków jest co najmniej kilka, przy czym wszystkie z nich to skutek nieprawidłowych nawyków higienicznych i pielęgnacyjnych człowieka. To dobra wiadomość, która oznacza, że bez względu na przyczynę bolesnych zgrubień można się ich po prostu pozbyć oraz skutecznie im zapobiegać. Bardzo rzadko za powstawanie nagniotka odpowiada również sklepienie stopy lub genetyczne uwarunkowania, przez które palce stóp na siebie zachodzą. - Najczęściej za powstawanie tego typu odcisków odpowiada noszenie zbyt ciasnego lub luźnego obuwia, obcisłych rajstop oraz skarpet czy nieprawidłowy chód. To jedna z chorób naszych czasów, większość ludzi zadowala się tanimi butami ze sztucznych materiałów, zwracając wyjątkowo małą uwagę na dopasowanie pary do swojej stopy. W dłuższej perspektywie noszenia takiego obuwia nagniotki to tylko kwestia czasu. Posiadają centralnie umieszczony czop rogowy, który przyjmuje postać stożka i wnika ostrym wierzchołkiem w głąb skóry. W trakcie chodzenia często dochodzi do podrażniania wrażliwej warstwy okostnej, co może nawet utrudniać poruszanie się. Dodatkowo na odcisku lub wokół może pojawić się stan zapalny - tłumaczy specjalistka marki Acerin. - Duże i głębokie odciski usuwa specjalista w salonie pedikiuru lub chirurg za pomocą specjalnego wiertła. Ale te mniejsze, dopiero powstałe, z powodzeniem można leczyć w domu - dodaje.

Jak zapobiegać?

Minimalizacja ryzyka wystąpienia nagniotków to najlepsze rozwiązanie. W tym celu należy po prostu wyeliminować z codziennego życia główne przyczyny ich powstawania. Po pierwsze, należy się pozbyć źle dobranego obuwia i kupić takie, które idealnie odpowiada kształtowi stopy. Należy zawsze przymierzać obydwa buty z pary i uwzględnić fakt, że na porannych zakupach wypoczęte stopy są nieco mniej opuchnięte niż po południu. Nieprawidłowy chód można zmienić za pomocą odpowiednich ćwiczeń zleconych przez ortopedę. Rozwiązanie dotyczy zwłaszcza dzieci, to właśnie im najłatwiej przyswoić nowe nawyki. Nawet wady anatomiczne stopy, na które nie ma wpływu, można korygować stosowaniem wkładek lub obuwia ortopedycznego. Podstawową kwestią jest higiena i pielęgnacja. Należy regularnie pozbywać się nadprogramowych komórek naskórka za pomocą namaczania stóp w wodzie z mydłem czy rumiankiem, stosowania gruboziarnistego peelingu oraz ścierania naskórka tarką lub pumeksem.

Jak leczyć?

Jeżeli nagniotki już powstały, poza wdrożeniem wszystkich zmian i nawyków wymienionych wcześniej, należy zająć się ich skutecznym leczeniem. Tutaj najlepsze okażą się specjalistyczne produkty, które zmiękczą zrogowaciały naskórek m.in. plastry, płyny lub maści. Ich aplikację musi zakończyć mechaniczne usunięcie nagniotka. - Producenci oferują teraz wyjątkowo skuteczne i wygodne w stosowaniu produkty. Doskonały przykład stanowi płyn do usuwania odcisków i zgrubiałej skóry od Acerin. Poza wysoką jakością specyfiku, pędzelek dodany do opakowania odpowiada za precyzyjną aplikację nawet na wyjątkowo małe nagniotki, umieszczone w trudno dostępnym miejscu np. między palcami - wyjaśnia specjalistka marki.

Ostatecznie należy jednak pamiętać, że nawet po zabiegu z udziałem najlepszych produktów koniecznym jest wprowadzenie wcześniej wymienionych zdrowych nawyków do codziennego pielęgnacyjnego rytuału. Przede wszystkim nie warto męczyć swoich stóp tanim, źle dobranym obuwiem. W przeciwnym razie problem nagniotków może powrócić wyjątkowo szybko.

Poprawiony: wtorek, 05 kwietnia 2016 12:18