Ściany, kuchnia i... radosna twórczość młodego pokolenia Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
piątek, 01 kwietnia 2016 11:03

Ściany, kuchnia i... radosna twórczość młodego pokolenia


Czy te wszystkie elementy da się ułożyć w funkcjonalną i na dodatek estetyczną całość? Z jednej strony – kuchnia jest miejscem, które skłania do twórczego zaangażowania i trudno się dziwić, że bogactwo kształtów, kolorów, aromatów i smaków jest niezwykle inspirujące dla dzieci. Z drugiej – musimy iść na pewien kompromis z ich naturalną ciekawością świata, by jednak „ocalić” naszą kuchnię i przy okazji nauczyć dzieci bardzo trudnej sztuki utrzymywania porządku.


Czy istnieją jakieś sposoby, które pomogłyby nam w realizacji ambitnego celu – nauczenia naszych wnuków nieco bardziej uporządkowanej i zarazem kreatywnej obecności w kuchni? Nie jest to zadanie łatwe. Na szczęście dziś po naszej stronie stoją nie tylko pedagogiczne teorie i podręczniki, ale również... nowoczesne technologie, dzięki którym wystrój wnętrz może być zarazem atrakcyjny wizualnie, jak i bardzo odporny na twórcze zapędy naszych milusińskich.


Ściana nie do przejścia...
... dla wszelkiego rodzaju zabrudzeń – nawet tych najbardziej kolorowych i zawiesistych (np. plamy z keczupu i ciężkich sosów) – to marzenie niemal każdego dorosłego, któremu zdarza się spędzać czas w kuchni z dziećmi.
Wszyscy doskonale wiemy co – przy obecności nawet jednego kilkulatka (a co dopiero oddziału przedszkolaków) – może się zdarzyć... Ewentualności jest naprawdę wiele! Z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że zagoszczą one też na kuchennych ścianach.
Czy jedynym sposobem na to, by zachować kuchnię w stanie względnej używalności, jest zainstalowanie na jak największej powierzchni ścian płytek, gdy rynek farb aż zaprasza do tego, żeby urozmaicić naszą kuchnię grą niebanalnych kolorów?
Na szczęście dziś możemy sobie pozwolić na to, żeby sensownie zainwestować w farby i np. po jednym dniu aktywności wnuka w kuchni, nie żałować nakładów finansowych i pracy, jakie ponieśliśmy w związku z malowaniem ścian.
Sklepy oferują specjalistyczne farby, odporne na różnego rodzaju zabrudzenia. Jeśli dysponujemy w miarę równymi ścianami, szczególnie atrakcyjnie będą się prezentować tzw. farby satynowe, które wyróżniają się nie tylko bogatą kolorystyką, ale również łatwo poddają się takim zabiegom, jak zmywanie plam jedynie za pomocą wilgotnej ściereczki czy gąbki.
Jeśli mamy wyjątkowo aktywnego i twórczego wnuka – być może warto się też pokusić o zakup tzw. farby tablicowej. To coraz powszechniej stosowane w domach rozwiązanie – tanie i niezwykle kreatywne.
Farbą można pomalować różne powierzchnie, a dziecko na takiej ścianie może malować do woli, jeśli naniesiemy warstwę farby na blat, dziecko będzie mogło równie dynamicznie rozwijać swoją kulinarno-plastyczną wyobraźnię. Jej efekty można bardzo łatwo usunąć, podobnie zresztą jak i samą warstwę farby.


Szkło w kuchni?
Jeśli jesteśmy młodymi duchem dziadkami, na pewno pozwolimy sobie na nieco alternatywnych rozwiązań i damy się przekonać np. do... szkła w kuchni. Brzmi „niebezpiecznie”? Nie musimy się obawiać. Szkło, i to na ścianie, nie tylko prezentuje się wręcz zjawiskowo, ale również jest świetnym rozwiązaniem ze względów czysto higienicznych.
Taką powierzchnię można utrzymać w czystości dosłownie za pomocą kilku ruchów ściereczki. Do tego szklana tafla, np. w przestrzeni między półkami, potrafi odmienić styl każdej, nawet najmniejszej kuchni. Nie dość, że odbija dobrze światło (zarówno dzienne, jak i elektryczne) i tym samym wizualnie powiększa przestrzeń, to jest też w pełni bezpieczna dla domowników, nawet tych najmłodszych.
Jak to możliwe? Na to pytanie odpowiada Przemysław Dąbrowski z firmy Decoplanet – producenta nowoczesnych druków dekoracyjnych. – Szkło służące do celów domowych jest absolutnie bezpieczne dla użytkowników. Mówimy tu o szkle typu lacobel (float – lakierowanym) i szkle plexi (akrylowe).
Sposób nakładania tafli gwarantuje zachowanie bezpieczeństwa użytkowania na najwyższym poziomie. Szkło takie (w przypadku wystąpienia ryzyka) nie kruszy się i nie rozpada na drobne kawałki, dlatego z powodzeniem można je stosować we wnętrzach mieszkalnych.
Szkło w kuchni jest warte polecenia również z innych powodów – to rozwiązanie ekonomiczne – gdy zdecydujemy się na odświeżenie stylu kuchni, nie musimy demontować płytek – (które królują w większości polskich kuchni) – szklane panele nakładane są bezpośrednio na płytki – nie tracąc nic na swojej estetyce.
A co możemy wyczarować na szkle? Wystarczy przejrzeć katalogi Decoplanet – znajdziemy na nich setki wzorów tematycznych, związanych z różnymi pomieszczeniami w domu. W kuchni, na naszych ścianach, mogą równie dobrze zagościć owoce w różnych formatach, pęki zbóż, ziarna kawy, piękne zastawy... Nie ma też problemu, żeby zamówić profesjonalny druk ze zdjęcia pochodzącego z naszej prywatnej kolekcji.
Dodatkowo, szklane tafle można podświetlić – wzmacniając efekt wizualny wzorów, a nawet szkła jednokolorowego.
Warto przekonać się także do łączenia różnych technik dekoratorskich – każda kuchnia zyska na wyglądzie, jeśli połączymy np. szkło na jednej ścianie, z farbą na innych. Ważne, żeby nie przesadzić w ilości różnych elementów – wtedy będziemy się mogli cieszyć kuchnią estetyczną, nowoczesną i zarazem – co w przypadku tego pomieszczenia jest niezwykle istotne – odporną na zabrudzenia i wyjątkowo funkcjonalną.

Źródło: http://decoplanet.pl/

Poprawiony: piątek, 01 kwietnia 2016 11:11